Ženská sexualita přechodem prostě nekončí. Většina žen si po přechodu užívá milostný život plnými doušky a není důvod, proč by neměly. Libido jako vrozený sexuální pud nebo sexuální touha je ovlivňováno pohlavními hormony, estrogenem, testosteronem, ale také oxytocinem, serotoninem a zejména dopaminem. Dočasná ztráta libida nás může zaskočit v každém věku, ale všechno má své řešení.
Menopauzou sexuální život nekončí
„Menopauza je pro mnohé ženy vyčerpávající jak fyzicky, tak psychicky. Ženy mají pocit, že jejich sexuální život skončil, ztrácejí chuť na sex nebo se stydí o svých problémech mluvit. Chybějící sexuální apetit, podrážděnost, výkyvy nálad, úzkost nebo vyčerpanost je důsledkem snižování hladiny ženských hormonů estrogenu a progesteronu, ale také testosteronu, díky kterému ženy cítí chuť na sex. Velké množství žen je pak negativně ovlivněno také psychicky, jelikož mají pocit, že jsou po přechodu málo ženami,“ vysvětluje lékařka Radka Gregorová.
Přestože se o tomto tabuizovaném tématu málo mluví a většina žen se s tímto problémem zdráhá svěřit, právě v důsledku hormonálních změn v menopauze dochází u mnoha žen ke ztrátě sexuální aktivity. Kromě hormonálních změn, které otřesou celou naší bytostí, jsou častým důvodem i problémy ve vztazích. Toto jsou nečastější příčiny, které narušují sexuální život po 50:
- Snížené libido v důsledku hormonálních změn
- Vaginální suchost
- Inkontinence
- Krvácení při sexu
- Sexuální změny způsobené léky
- Přibírání na váze a pocit „nepohodlí“ ve vlastním těle
Jeden z nejčastějších dotazů na internetu od žen v období menopauzy zní následovně: Jsem 56letá žena, která prochází menopauzou. Moje sexuální touha není žádná! Vyrábí se Viagra pro ženy? A odpověď zní, ano, možnosti jsou. Za "ženskou Viagru" se například považuje Kotvičník, byť se jedná o bylinu a ne o registrovaný lék.
Hormonální terapie
Suchost nebo zmenšení pochvy, jeden z charakteristických příznaků menopauzy, může způsobovat nepříjemné pocity při sexu a následně snižovat vaši touhu. Některé hormonální léky, jejichž cílem je zmírnit příznaky přechodu, by mohly pomoci zpříjemnit sex. A větší pohodlí při sexu může zlepšit vaši touhu. Mezi možné způsoby hormonální terapie patří:
Estrogenová terapie
Estrogen je k dispozici v mnoha formách, včetně tablet, náplastí, sprejů a gelů. Menší dávky estrogenu se nacházejí ve vaginálních krémech a pomalu se uvolňujícím čípku nebo kroužku. Váš lékař by vám měl poradit a případně informovat a možných rizicích.
Testosteronové náplasti
O využití testosteronových náplastí při léčbě ztráty chuti na sex u žen po menopauze se v poslední době hodně diskutuje a jejich účinky potvrzují i studie. Mužský pohlavní hormon totiž dokáže zvýšit nejen chuť na sex, ale také požitek z něj.
Alternativní medicína
Mluvit o nízkém sexuálním apetitu s lékařem může být pro některé ženy obtížné. Můžete zkusit volně prodejné přípravky. Bylinné doplňky mohou mít vedlejší účinky nebo se mohou vzájemně ovlivňovat s jinými léky, které možná užíváte. Před jejich užíváním se vždy poraďte s lékařem.
Někdy problémy v sexuální touze nesouvisí ani tak s konkrétním stavem, tedy menopauzou, ale s obecným nedostatkem sexuální vitality a pohody. Byliny mohou pomoci vyvážit hormony, které vám ubývají. Samozřejmě je dobré pro dosažení nejlepších výsledků přidat zdravou stravu a naučit se lépe zvládat stres. Protože ten tlumí libido rychleji než cokoli jiného. A asi nejdůležitější je pořádně se vyspat a odpočinout si.
Gokšura (kotvičník zemní)
Primárně životabudič pro muže, ale výzkumy zjistily, že dramaticky zlepšuje sexuální výkon a citlivost také u většiny žen. Zmírňuje totiž menopauzální příznaky, jako jsou návaly horka, deprese a emoční nestabilita. Pravidelné užívání této byliny během menopauzy pomůže „léčit“ i ztrátu sexuálního zájmu. Podle studie se uvádí, že ženy, které užívaly gokšuru, měly větší touhu, lépe a rychleji se vzrušily a dosáhly orgasmu než ženy, které užívaly placebo. Tato bylina dokáže stimulovat androgenní receptory v mozku a pomáhá tělu pozitivně reagovat na hormony, jako je testosteron. Ačkoli je testosteron spojován se zdravím mužů, produkce volného testosteronu u žen má pozitivní vliv i na ženské libido.
Maca peruánská
Maca je rostlina, která roste vysoko v Andách za velmi drsných podmínek. Starověcí andští pastýři jedli její kořen (podobný zázvoru) jako zeleninu a krmili jím hospodářská zvířata. Všimli si, že rostlina zlepšila zdraví stáda a taky její plodnost, což mnohem později potvrdily různé studie. Proto se maca začala objevovat v doplňcích pro sexuální vitalitu.
Studie hovoří jasně. Ti, kdo užívají macu, uvádějí zvýšenou sexuální touhu. Jedna australská studie zkoumala krev postmenopauzálním ženám, kterým bylo podáváno buď placebo, nebo maca (500 mg za den) po dobu šesti týdnů. Výsledek byl jasný. Ženy, které užívaly macu, uváděly méně menopauzálních problémů (včetně úzkosti a deprese) a také zlepšení sexuálních funkcí. Maca obsahuje glukosinoláty, což jsou rostlinné alkaloidy, které mohou pozitivně ovlivnit nejen plodnost, ale taky podpořit hormonální rovnováhu a sexuální zdraví.
Další volbou je rostlinný masážní olej na klitoris (stačí zadat do vyhledavačů. Aplikuje se na klitoris, stydké pysky a vagínu. Olej by měl zvyšovat pocity vzrušení.
Zdroj: Studie, Výzkum, Studie, Mayoclinic, Nebraskamed, iDnes