Menopauza je životní období, které čeká na každou z nás. Nastávají při něm různé tělesné stavy, které bohužel nejsou vždy příjemné. Nejen, že se ztrácí menstruace, ale také přichází na scénu nepříjemné návaly horka, pocení, časté výkyvy nálad. Objevuje se bolest prsou, ztráta libida nebo vaginální suchost. Hormonální nerovnováha navíc způsobuje křehnutí kostí a vznik osteoporózy. Není ale třeba si zoufat. Existují doplňky stravy, které přirozeně pomáhají toto náročné období překonat.
Pokud jsou potíže tak výrazné, že omezují váš běžný život, může vám pomoct nasazení hormonální substituce. Mnoho žen ji ale odmítá, protože existuje podezření, že chemické, synteticky připravené látky můžou při dlouhodobějším užívání přispět ke vzniku rakoviny prsu. Naštěstí existují další, jemnější alternativy.
Aktivní pohyb pomůže
Ukazuje se, že velmi nedoceněným, ale přitom nejjednodušším „lékem“, je aktivní pohyb. Cvičení, sportování nebo třeba zdánlivě banálních třicet minut svižné chůze, které ženy zvládnou aspoň třikrát týdně, pomáhá až dvěma třetinám odstranit nebo výrazně zmírnit akutní potíže.
Navíc významně brzdí řídnutí kostí a zlepšuje jejich pevnost. Nemluvě o příznivém vlivu na váhu, krevní oběh a další tělesné orgány anebo i chronické nemoci.
A v neposlední řadě je tu hormonální jógová terapie pocházející až z daleké Brazílie, která má za úkol probudit žlázy s vnitřní sekrecí z letargie a tím povzbudit tvorbu a činnost ženských hormonů.
Náplasti jsou šetrnější než pilulky
V posledních letech se vedle pilulek s HRT objevily také náplasti, gely a spreje, které ženám pomáhají velmi účinně zmírnit nebo eliminovat potíže doprovázející přechod. „Obsahují hormony, ale ještě v menším množství než pilulky s HRT,“ říká gynekolog Lubomír Mikulášek.
„Přesto účinkují dobře. Do krve a do organismu se totiž dostávají přímo, přes kůži. Nedochází u nich ke ztrátám jako u pilulek, které se metabolizují v trávicí soustavě a v játrech. Hormony se navíc uvolňují přes kůži do krve průběžně, takže v organismu vytvářejí stálou hladinu. Pilulky mají víc hormonů i proto, aby jejich hladina, která dosáhne během dne určitého vrcholu a pak logicky sestupuje, neklesla pod účinné množství. Jenže víc hormonů znamená i víc vedlejších účinků nebo možných rizik.“
Bylinky v menopauze
Existuje řada léčivých bylin, které se úspěšně využívají v případě menopauzy a pomáhají ženám překonat nepříjemné dlouhodobé stavy související s nízkými hormonálními hladinami a ukončením reprodukčního cyklu. Většina z nich totiž obsahuje fytoestrogeny podobné ženským pohlavním hormonům. V lékárně pak existují také nehormonální přípravky, které jsou vyrobeny na bázi přírodních látek.
Jetel luční, latinsky Trifolium pratense, je u nás hojný a dobře známý svými růžovo fialkovými květy i trojlistem. Jetel se vyskytuje na loukách i pastvinách a v Evropě je původní. Obvykle se jetel používá pro své dezinfekční a detoxikační účinky. Běžně se také konzumuje čaj během menopauzy na nespavost, pocity nevolnosti i velmi nepříjemné návaly horka.
Ženský ženšen, andělika čínská čili Angelicae sinensis to jsou názvy byliny pocházející z Asie. Kořen se konzumuje v tabletách, kapslích a jako čaj. O jejích účincích se mnoho nedočtete, jelikož v Evropě není dostatečně dobře probádaná. Používá pro zlepšení stavu ženského urogenitálního systému i k dobrému okysličení krve, což ovlivňuje celkovou kondici.
Zdroj: iReceptar, Novinky, Studie