Šance pro ženu 40+: Jak vyladit svou váhu, hormony, výživu a zdraví

Tato kniha objasňuje obtíže spojené s hormonálními změnami během klimakteria a nabízí jejich dostupná a přirozená řešení. Je určena jak pro ženy po čtyřicítce, tak pro ty mladší (které díky ní mohou pozitivně ovlivnit průběh budoucí perimenopauzy) i o generaci starší (jim pomůže zmírnit nepříjemné projevy a riziko nemocí spojených s úbytkem ženských hormonů).

Autorka ukazuje, jak i s postupujícím věkem a hormonálními změnami zvládat svou váhu a kondici, jak minimalizovat únavu, výkyvy nálad, stres, návaly i možné zdravotní komplikace, a to pomocí správné výživy, bylinek, pohybu, relaxace a vhodných technik inspirovaných tradiční čínskou medicínou.

PROČ JSOU PRO NAŠE ZDRAVÍ DŮLEŽITÉ KVALITNÍ TUČNÉ MLÉČNÉ VÝROBKY?

Stále se ještě najde mnoho odborníků na výživu, kteří doporučují nízkotučné mléčné výrobky a stravu bez nasycených živočišných tuků. Je potřeba si uvědomit, že právě v živočišném tuku jsou rozpustné důležité vitaminy A, D a K2. Ty nenajdeme v žádných rostlinných produktech. Všechny tři vitaminy mimo jiné sehrávají zásadní roli při budování silného imunitního systému a jsou prevencí proti nádorovým onemocněním.

„Provitamin betakaroten, ze kterého se vitamin A tvoří, je hojně zastoupen v rostlinné stravě, ale bohužel téměř polovina žen ho nedokáže na vitamin A (retinol) přeměnit vinou chybějící genové výbavy, která je za tuto přeměnu zodpovědná,“ upozorňuje Stenzlová s tím, že právě proto je ve dle vajec, másla, severských mořských a sladkovodních ryb tolik důležitá konzumace zdravých tučných, především kvašených mléčných výrobků.

Základní fermentovaná kaše

Suroviny na dvě porce:

OHEŇ ½ lžičky bio sušené citronové kůry 1 lžíce nasekané kvalitní 80% čokolády ZEMĚ 3 lžíce chia semínek 3 lžíce bio slunečnicových semínek 1 hrstka ořechů podle vlastního výběru 1 hrstka sezonního ovoce 2 lžíce přepuštěného másla 3 lžíce hustého (ideálně domácího) kokosového mléka ½ lžičky cejlonské skořice KOV 3 lžíce bio ovesných vloček VODA voda podle potřeby DŘEVO 3 lžíce nafermentovaného kamutu (jde to i bez něj) 100 ml Tibi vodního kefíru nebo 1 lžíce jablečného octa

„Fermentovanou kaši považuji za základ mezi všemi možnými druhy obilných snídaní. Ženy mají obvykle obilné kaše rády, ale často si je připravují tak, že nejsou dobře stravitelné a správně vyvážené, tedy mají nízkou schopnost zasytit a špatně stabilizují hladinu krevního cukru,“ vysvětluje Ivana Stenzlová.

Její recept ukazuje, jak si jednoduše připravit základní nakvašenou obilnou hmotu složenou z ovesných vloček a celých obilných zrn. Tu potom stačí doplnit namočenými semeny a ořechy a podle chuti a sezony doladit čerstvým nebo dušeným ovocem či hořkou čokoládou.

Postup:

FERMENTACE OVESNÝCH VLOČEK: Ovesné vločky s chia semínky nasypeme do skleněné nebo keramické misky. Přelijeme dvojnásobným objemem vody, přidáme vodní kefír či jablečný ocet a zamícháme. Zakryjeme papírovou utěrkou. Necháme 24 hodin fermentovat při pokojové teplotě. VEČER NAMOČÍME OŘECHY A SEMENA: Do skleněné nebo keramické misky namočíme slunečnicová semínka se špetkou soli. Ve druhé misce namočíme ořechy (např. vlašské, lískové nebo mandle) a rovněž přidáme špetku soli.

RÁNO PŘIPRAVUJEME KAŠI:

Do malého hrnce se silnějším dnem dáme asi 4 lžíce vody. Překlopíme do něj obsah z misky s namočenými ovesnými vločkami a chia semínky. Přidáme nakvašená obilná zrna. Přilijeme přepuštěné máslo a husté kokosové mléko. Přisypeme skořici a nastrouhanou citronovou kůru a vše promícháme. Zakryjeme pokličkou a necháme 5–7 minut jemně prohřát na cca 60 °C – NEVAŘÍME! Prohřátou kaši odstavíme ze zdroje tepla a zamícháme do ní namočená a propraná slunečnicová semínka. Teplou kaši servírujeme do misek, posypeme nakrájeným ovocem, propranými ořechy a na kousky nasekanou hořkou čokoládou.

Tato kaše tělu přináší vysoký obsah mikrobiomem zužitkovatelných sacharidů, pro výživu prospěšných střevních bakterií. Díky dostatku semen a ořechů stabilizuje hladinu krevního cukru.

Zdroj:

magazín Kondice 8/2022