Nespavost řeší stále více Čechů. Podle výzkumu STADA Health Report* hodnotí kvalitu svého spánku jako špatnou 32 % Čechů, u žen je tento pocit navíc ještě silnější. Můžou za to problémy v práci, v rodině, zkrátka každodenní stres, který nám nedá spát. Budí nás i rušivé zvuky z okolí, úzkosti, obavy o finanční zajištění. Proto stále více saháme po lécích a doplňkách stravy ve volném prodeji, nejčastěji po melatoninu.

Co je melatonin?

Jde o hormon, který hraje významnou roli při regulaci spánku. Melatonin si naše tělo vytváří přirozeně, a to v mezimozku, konkrétně epifýze. Melatonin není jenom hormonem spánku, je také velice silným antioxidantem,snižuje hladinu kortizolu (hormon stresu),zvyšuje přirozenou hladinu růstového hormonu a chrání mozek před zánětem. Jeho nedostatek nám způsobuje poruchy usínání či narušený spánkový rytmus. Tvorba melatoninu se snižuje s přibývajícím věkem, proto jsou doplňky stravy s tímto hormonem doporučovány hlavně seniorům. Pokud ho občas doplníme v podobě tabletky, ničemu to nevadí. Problém ale může nastat při douhodobém denním užívání. Proč? Potlačí se tím přirozená tvorba vlastního melatoninu a nespavost se tak naopak prohloubí. Melatonin by se měl tedy užívat vždycky pouze na dobu nezbytně nutnou, nebo po konzultaci s lékařem.

Češi zkupují regály

Právě teď je ale po pilulkách s melatoninem nejvyšší poptávka za uplynulých 12 měsíců a melatonin se stal žhavým trendem v Čechách i na Slovensku, i když ho možná mnozí užívají zbytečně. „Dlouhodobě nejprodávanějšími doplňky stravy pro dobrý spánek na naší internetové lékárně jsou právě ty, které mají ve složení melatonin. Mají skoro 40% náskok před doplňky stravy na spánek s jinou účinnou látkou. Lidé tomuto trendu jednoduše dlouhodobě důvěřují,“ říká Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny Lékárna.cz. Co si o aktuálním nákupním šílenství s melatoninem myslí?„Nelze říci, že je melatonin účinnější než jiné látky. Na každého působí jinak: nejlépe funguje u lidí, kteří ho mají přirozený nedostatek.“ Potvrzuje tak skutečnost, že denodenní zobání melatoninu jako součást spánkového rituálu není vhodná, a už vůbec ne pro každého.

Melatonin od března jako lék

Na to také reaguje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který v březnu přípravky s obsahem melatoninu v denní dávce 0,5 mg a více zařadil k léčivům. Důvodem jsou potencionálně nežádoucí účinky. Od konce března tak v lékárnách doplněk stravy s melatoninem, který tuto legislativu nesplňuje, už nenajdete. „Máme ale i dodavatele, jejichž produkty mají dávkování 0,49 mg v pilulce, případně upravené dávkování,” vysvětluje Vladimír Finsterle, zakladatel Lékárny.cz. Právě ono zmíněné „přeřazení“ spustilo nákupní šílenství doplňků stravy s obsahem melatoninu, který doslova mizí z regálů před očima.

Na nespavost vyzrajte pomocí bylinek

Potíže s nespavostí se ale dají řešit i jinak, a to přírodní cestou. PharmDr. Kamila Horníčková, lékárnice a odbornice na přírodní léčbu a bylinnou terapii, radí popíjet například čaje s meduňkou, levandulí či heřmánkem. Doporučuje taky, že při silnější nespavosti můžete sáhnout po rostlinných adaptogenech ve formě doplňků stravy. „Snižují stresové reakce těla, prohlubují regeneraci a noční spánek.Mezi osvědčené patří rhodiola, ženšen nebo eleutherokok,“ říká.

Zvyšte si množství melatoninu v těle

Produkci vlastního melatoninu si ale můžete navýšit i vy sami. Například tím, že se po ránu vystavíte slunci, před spaním se nebudete stresovat a eliminujete působení modrého světla z televize a mobilů, omezíte pití kávy v odpoledních hodinách a budete jíst potraviny bohaté na přírodní melatonin a tryptofan. Patří sem višně, hroznové víno, jahody, vločky, rajčata, pistácie, kuřecí maso, tofu nebo mandle.

Zdroje: