Zdroj: Youtube

Hlavní složkou tohoto přírodního sladidla jsou jednoduché cukry, a to glukóza (asi 35 %) a fruktóza (asi 40 %). Med přirozeně obsahuje i menší množství vody, bílkoviny ve formě pylu a také důležité aminokyseliny. Kromě toho je zásobárnou vitamínu C a minerálních látek, jako je železo, zinek, draslík nebo vápník.

Když vás honí mlsná...

Můžete si dát buď tabulku čokolády, plněnou koblihu, anebo na ni vyzrát jinak a namazat si plátek žitného chleba s máslem a tenkou vrstvou medu. Tím si jednak zamlsáte zdravě, jednak se zasytíte. Díky medu vám navíc zůstane hladina krevního cukru delší dobu v rovnováze. To vede k nižšímu vyplavování inzulinu, takže vaše chuť na sladké bude na delší dobu uspokojená a vy tak nebudete mít nutkání chodit zase do spižírny pro něco na zub.

Medová voda vás zasytí

Většina studií na zvířatech prokázala, že med má vlastnosti snižující hmotnost, o čemž svědčí nižší tělesná hmotnost, procento přírůstku tělesné hmotnosti a BMI. Jak po ránu nastartovat metabolismus na plné obrátky? Vypijte ještě před prvním jídlem sklenici vlažné vody, do které rozmícháte lžíci medu. Medová voda utlumí vaši chuť na koláčky a croissanty, takže až půjdete do práce kolem vonící pekárny, nechá vás to v klidu. Navíc vás zasytí a vy toho později sníte méně. A jako bonus – přijaté kalorie váš metabolismus rychleji spálí. Medovou vodu můžete ještě vylepšit přidáním špetky skořice nebo plátky čerstvého zázvoru, což je prohřívací koření, které opět podporuje činnost metabolismu.

Medová dieta během spánku

Výživoví poradci nás často varují, že cukr je cukr, bez ohledu na jeho typ, a všechny cukry, včetně medu, jsou špatné. Ale podle skotského odborníka na farmacii a sportovní výživu Mikea McInnese je med dobrý cukr a je považován za „zlatou standardní potravinu“, která dodává energii mozku během regeneračního spánku. Více se o tom rozepisuje v knize Medová dieta. Jedna nebo dvě polévkové lžíce medu před spaním prý pomohou doplnit zásoby glykogenu v játrech, která dají signál mozku, aby spaloval tuk během spánku. Dokonce prý takové spalování funguje lépe než při cvičení a během noci tak můžeme spálit asi 65 gramů tělesného tuku, což je sedmkrát více než při spalování tuků 90minutovým tréninkem.

Proti podzimním „depkám“

Venku je teď více šero, v pět hodin odpoledne už panuje tma jako v pytli a naše nálada tím značně trpí. Než ale sáhnete po sklenici nutely nebo vína, zkuste si raději na lžíci nabrat med a pomalu si ho vychutnejte. Med obsahuje látku tryptofan a další aminokyseliny, které tělo potřebuje pro produkci serotoninu, takzvaného hormonu štěstí. Ten zvyšuje koncentraci, navozuje pocit pohody a pozitivně ovlivňuje naši náladu. Teplé mléko s medem je navíc starý lidový lék na nespavost a podrážděné nervy, vychutnejte si tak šálek před spaním a uvidíte, že se vám bude spát jako v bavlnce.

Když vás bolí v krku

Než začnete sahat po přípravcích z lékárny v podobě různých sprejů a pastilek, zkuste cucat několikrát denně lžičku medu. Med je po staletí známý jako přírodní antibiotikum, protože si umí poradit s bakteriemi a viry. Pomáhá hlavně při zánětech horních dýchacích cest a posiluje imunitní systém.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9263567/

https://www.benefits-of-honey.com/the-honey-diet-book/

https://blog.primoodvcelarky.cz/2018/01/med-superpotravina-z-nasi-prirody.html