„Mám už půl roku po prvním nekomplikovaném porodu a pořád se trápím s jizvou po nástřihu. Je asi 4,5 cm dlouhá a ještě dost znatelná, s drobnými hrbolky, kůže mi tam připadá hodně oslabená,“ svěřuje se anonymně na internetu jedna z žen v diskuzi pro maminky.

Ano, poporodní jizvy jsou památkou, kterou si odnášíme z porodnice společně s novým životem. A zatímco vzpomínky na prožitou bolest časem otupí, jizvy nás mohou trápit i několik dalších týdnů, měsíců, či dokonce let. V první řadě si rozdělíme poporodní jizvy do dvou skupin. Na jizvu po císařském řezu a na jizvy při poraněních hráze a pochvy při vaginálním porodu, kdy dochází v některých případech také k nástřihu.

Jizva může bolet i měsíce po porodu

„Vzniklá jizva po chirurgickém nástřihu hráze může činit velké potíže, se kterými se některé ženy obávají svému gynekologovi svěřit. Často se jedná o ztrátu citlivosti v oblasti hráze, bolestivost při pohlavním styku, potíže spojené s inkontinencí moči, plynů nebo stolice, problémy se sebevědomím,” píše na svém webu pro rodičky porodní asistentka Anna Kohutová.

V druhé fázi porodní často dochází ke spontánnímu natržení hráze (svalové části mezi pochvou a konečníkem) a místa těsně u vaginálního otvoru – stává se tak zejména při průchodu hlavičky dítěte. Na řadu pak přichází zašívání a následné vytahování stehů a hojení jizvy.

S jizvou jsou spojené další komplikace

Nejčastější potíže, které ženy popisují, jsou znecitlivění a napětí v místě jizvy. „Jizva se může zhojit hypertroficky, kdy zduří a vytváří pocit něčeho navíc. Každá jizva po nástřihu se může stát aktivní jizvou, která bývá palpačně bolestivá i mnoho měsíců až let po jejím vzniku,” popisuje Anna Kohutová. Aby se následky porodu eliminovaly, je potřeba o místo poranění pečovat od prvních okamžiků po porodu. Jak?

Obklady, koupele a bylinky

„První hodiny až dny si můžete přikládat na hráz ledové kostky, které si připravíte ve tvořítku na led. Do vody kápnete tinkturu z arniky nebo tinkturu z měsíčku lékařského a necháte zmrazit. Led zabalte do gázy a přiložte na poranění. Pozor, nechte led přiložený jen do úlevy, aby nedošlo k lokální omrzlině,” radí porodní asistentka Kohutová. Úlevu by měla přinést i zmražená vložka namočená v odvaru z rozmarýnu. Než se jizva zahojí, přikládejte v místě otoků kolem jizvy studené obklady. V prvních dnech po porodu je vhodná také dezinfekce pomocí rozmarýnové vody s mořskou solí, kterou si nalijete do rozstřikovače a pochvu několikrát za den ošetříte.

Naše babičky nedaly dopustit i na hojivé sedací koupele, třeba ty z heřmánku, z dubové kůry či řepíku. Pozor na horkou vodu, začněte s teplotou okolo 32 stupňů, později by měla mít koupel teplotu lidského těla. Spodní část těla si namáčejte ideálně 15 minut, a to klidně každý den.

Dobře poslouží i koupel s éterickými oleji s levandulí, slaměnkou, jasmínem, šalvějí muškátovou nebo tea tree. Jen mějte na paměti, že éterický olej je vždycky třeba smíchat s nosičem tuku, jako je například med, smetana, plnotučné mléko, sůl nebo aloe vera gel. Nikdy jej nekapejte přímo do vody, žádoucí účinek by se nedostavil.

Když problémy neodezní…

Přes veškerou snahu se může stát, že se hráz nezhojí dobře a vy můžete i týdny či měsíce po porodu pociťovat v místě nástřihu bolest nebo nepříjemné pnutí, ať už v klidovém stavu nebo například při pohlavním styku. Web maminka.cz doporučuje v takovém případě obrátit se na pracoviště specializované perineální ambulance. Ta se zaměřuje na korekce poškozené hráze, a protože je zatím jediným pracovištěm svého druhu u nás, mohou sem po předchozím objednání přijít ženy ze všech koutů republiky. Péče je navíc hrazena ze zdravotního pojištění.

Vzpomínky na císařský řez

Aktivní jizvy v podbřišku po takzvané sekci jsou na dotek bolestivé, místo může být teplejší a zarudlé. Čím je jizva hlubší, tím více maminky omezuje v pohybu, a proto je důležité dodržovat v rámci možností klidový režim. První pooperační týden postačí, když budete jizvu důkladně omývat vlažnou vodou a nedráždivým mýdlem. A to několikrát denně – hygiena je v tomto období na prvním místě. V případě, že se rána hojí bez projevů zánětu, můžete postupně začít jizvu mazat gely či mastičkami s obsahem kyseliny hyalurunové. Pokud je rána zarudlá, nebo dokonce dochází k vytékání hnisu, je nutné ránu odborně ošetřit, zavolejte proto rovnou do porodnice a domluvte si termín návštěvy. Lékař vám ránu ošetří a doporučí další postup.

Stránky nutriklub.cz doporučují vyvarovat se vlhka a tepla, aby nedošlo k hnisání rány. Po vyndání stehů pak provádějte tlakovou masáž: 30 vteřin silně zatlačte prsty na jizvu a okolí bez pohnutí ruky a prstů. Aplikovat můžete silikonový gel, se kterým mají maminky dobré zkušenosti, protože dokáže jizvu pěkně uhladit. Kromě silikonového gelu ale můžete opět vsadit i na olejíčky.

„Jizva potřebuje promašťování, hydrataci. Použijte třeba bylinné oleje, například třezalkový olej. Nebo smíchejte několik kapek levandulového éterického oleje s medem, výsledky jsou vynikající. Jizvu promazávejte každý den ráno a večer. Promazávání jizev je důležité proti vysychání a dráždivosti,” doporučuje Andrea Florianová, zdravotní trenérka se zaměřením na ženy. Podle ní je dobré naučit se jizvu vnímat v celé její délce a vypozorovat, jak jizva na terapii reaguje. První dny je normální pozorovat v ní tvrdá místa, po důkladném promašťování a jemném masírování dlaněmi ale dochází k jejímu změknutí a zjemnění.


Jak o jizvu pečovat v kostce

První dny po porodu dbejte o hygienu a dezinfekci jizvy, několikrát denně ji omývejte vlažnou vodou a neparfémovaným mýdlem.

Masáž provádějte celými dlaněmi, plošně a lehce stlačujte.


K masáži používejte kokosový nebo bylinný olej, nemastný krém nebo dětský olejíček.


Masírujte postižené místo každý den, a to klidně i rok nebo déle, někdy je potřeba starat se o jizvu celoživotně.


Noste bavlněné spodní prádlo, které jizvu nedráždí.


V případě jizvy na genitálu si měňte co nejčastěji vložky.


„Šití“ nechte co nejčastěji větrat na vzduchu a po koupeli či sprše se v místě jizvy důkladně osušte.


Zdroje:

https://www.nutriklub.cz/clanek/jizva-po-cisarskem-rezu

www.instagram.com/fyzio_radna

https://www.modrykonik.cz/blog/redakce/article/jak-pecovat-o-poporodni-jizvy-yze7u0/


https://annakohutova.cz/pece-o-poporodni-jizvy-v-oblasti-hraze/


https://www.maminka.cz/clanek/nastrih-hraze-i-cisarsky-rez-jak-pecovat-o-rany