S Matějem Kohutiarem, lékařem a pedagogem přednášejícím na lékařské fakultě také o prevenci civilizačních onemocnění, který sám svým klientům pomáhá najít motivaci a cestu ke zdraví, jsem si nejen o zdraví povídala v podcastu ŘEŠIT NADVÁHU A OBEZITU SE VŽDY VYPLATÍ. Podle některých průzkumů mělo v roce 2021 až 66 % Čechů nadváhu nebo obezitu.

Zdroj: Youtube

S nadváhou a obezitou je přitom spojeno mnoho zdravotních problémů, zvýšené riziko k onemocnění srdce, mozkové mrtvice, diabetu a některých druhů rakoviny. Přesto je lidí s nadměrnou hmotností nejen v České republice čím dál víc. Z části za to může obezitogenní prostředí (maximální dostupnost vysoce kalorického a zpracovaného jídla, všudypřítomná reklama pobízející nás k jídlu), ale také sedavý způsob zaměstnání a nízká pohybová aktivita.

Že máme nadváhu nebo zvýšené množství tuku na sobě můžeme pozorovat sami nejen na oblečení nebo při pohledu do zrcadla. Projevuje se například horší fyzickou kondicí, zadýcháváním se nebo bolestí pohybového aparátu. "To, že se nám hůř dýchá a bolí nás klouby zpravidla nezjistíme jednoho krásného rána, když se probudíme. Je to kontinuální proces, který vyžaduje čas a ovlivňuje ho celá řada faktorů," upozorňuje lékař Matěj Kohutiar. Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, že máme našlápnuto k vážnějším zdravotním problémům ještě předtím, než na svém těle pocítíme první výše uvedené příznaky, může být biochemické vyšetření krve. "Typicky jsou to parametry jako je hladina HDL cholesterolu, krevního cukru, triacylglycerolů (TAG) a také obyčejné změření tlaku. Vlastně jsou to výsledky klasického preventivního vyšetření praktickým lékařem," dodává Matěj Kohutiar.

Nepodceňujte preventivní vyšetření praktikem

Zpravidla je to právě praktický lékař, který nás upozorní na to, že bychom měli změnit životní styl. Na nás pak je, jestli se rozhodneme vzít zodpovědnost za své zdraví do vlastních rukou nebo spíš dáme přednost jednoduššímu řešení v podobě léků. "Zlepšit naše zdraví pouze za pomocí léků je jednoznačně jednodušší, rychlejší a pohodlnější. A my lidé bohužel těmto snadnějším řešením dáváme často přednost. Máme chybný pocit, že problém se řeší, ale z dlouhodobého hlediska tomu tak není. Pokud již trpíme jednou zdravotní komplikaci, je většinou jen otázkou času, kdy přibyde další. Měli bychom se snažit riziko dalších nabalujících se nemocí co nejvíce snížit i vlastním přičiněním," vysvětluje Matěj Kohutiar.

Vzít si prášek je jednodušší než práce na sobě

Podle něj je přirozená cesta ke zdraví nebo zlepšení zdravotního stavu bez léků náročná, vyžaduje spoustu naší energie, motivace a také práce. "Dalším faktem je, že „odměna“ za toto úsilí je oproti konzumaci léků odložená. Nemůžeme čekat, že i s razantní změnou životního stylu budeme za měsíc zdraví. Změny se projeví třeba až v průběhu let. A my jsme velmi netrpěliví... I když pozitivní, třeba jen dílčí změny, uvidíme určitě už za pár měsíců," zamýšlí se lékař. Vzápětí dodává, že některá onemocnění bez léků nevyřešíme. I když nemusíme být schopni zbavit se všech léků, můžeme podle něj vždy snížit jejich počet nebo dávkování. I to je pozitivní cíl, o který bychom se měli snažit.

Kohutiar zároveň upozorňuje i na to, že důraz na nezbytnost zdravotní prevence u nás není dostatečná. "Edukace laické a odborné veřejnosti stále není taková, aby se chuť být zdraví dostala do našeho podvědomí," vysvětluje. „Mám to v rodině“ není obhajobou pro to nedělat nic. "Poruchy metabolismu lipidů (tuků), nízký HDL cholesterol a vyšší triacylglyceroly (TAG), které jsou rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění se dnes již úplně běžně vyskytují i u mladších lidí ve věků 25 až 35 let. Přitom lidé v tomto věku vůbec nepočítají s tím, že by se jich tato rizika týkala. Samozřejmě je to ovlivněno faktory jako je právě nadváha a obezita nebo i genetické předpoklady," vysvětluje lékař.

Podle něj, ale ani genetické předpoklady nemusí vždy znamenat, že onemocnění nebo například vysoký krevní tlak jež „máme v rodině“ automaticky propukne i u nás. Pro mnohé z nás je totiž právě toto konstatování pohodlné a ukolébává nás k nečinnosti, protože: „Když to mám v rodině, stejně s tím nic neudělám.“

"Aby se dané onemocnění objevilo i u nás, musí mít pro to vhodnou „ornou půdu“, řekněme právě v podobě nadváhy či obezity. Pokud máme v rodině vysoký krevní tlak, s velkou pravděpodobností se u mě tento problém také objeví. Jestliže si ale udržím normální hmotnost, dobré složení těla s vyšším podílem svalové hmoty a fyzickou kondici, můžu brát jen minimum léků a dokáži mít tento problém svým způsobem pod kontrolou a už to je velký benefit," uzavírá Matěj Kohutiar.

Pokud se chcete dozvědět více o prevenci, metabolickém syndromu, hrozících onemocněních spojených s vyšší váhou, ale také o motivaci, nových začátcích a o tom, že genetika nám nedává „právo“ se na naše zdraví vykašlat poslechněte si podcast:

ŘEŠIT NADVÁHU A OBEZITU SE VŽDY VYPLATÍ.

Další díl o tom, jak je možné podle Matěje Kohutiara zdravě zhubnout a co považuje pro zdárný výsledek za důležité, připravujeme.

Zdroje:

autorský podcast časopisu Kondice

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28532816/