Průjem je jedním z nejčastějších zdravotních problémů během léta. Je strašákem dětských táborů i rodinných dovolených. Průjem k létu bohužel patří a to nemusíte ani navštěvovat exotické státy. Snadno ho chytíte ve městě i na chalupě. V horku se totiž bakterie a viry rozmnožují mnohem rychleji a lépe se jim daří. Jak se letnímu průjmu vyvarovat a jak ho rychle zahnat?
Prevence
Pokud se chcete letnímu průjmu vyvarovat, nejlepší je začít u stravy. V létě je velmi důležité stravovat se opatrně a rozvážně, a ještě důležitější je řádné uchovávání potravin. Vyhněte se neověřeným zdrojům vody a pečlivě omývejte veškeré ovoce i zeleninu.
Čerstvé a syrové suroviny nikdy nenechávejte dlouho mimo lednici a pokud jste někde v exotice, dodržujte jednoduché pravidlo - pokud potravinu nemůžete oloupat, raději ji nejezte. V zemích, kde není pitná voda jiná, než balená, se vyhýbejte i ledu a zmrzlinám.
Vzhledem k tomu, že největším problémem při průjmu je dehydratace, dobrý je i dostatečný pitný režim. Průjmu to sice nezabrání, určitě to ale minimalizuje škody.
Extrémně důležitá je také dostatečná hygiena. Často a pečlivě si myjte ruce, a pokud můžete, neustále u sebe noste antibakteriální gel.
Co při průjmu pít?
Pokud vás přepadne průjem, a to nejen v létě, nejdůležitější je hydratace. Při průjmu totiž vylučujeme hodně tekutin a potřebujeme se co nejlépe rehydratovat. Pokud nejste v místě, kde je ověřený vodní zdroj, spoléhejte pouze na balenou vodu - při průjmu je ideální minerální voda bez bublinek, oslazená cukrem.
Kromě vody můžete při letních průjmech vyzkoušet i kokosovou vodu - tato chutná přírodní tekutina je nesmírně bohatá na různé vitaminy a minerály.
Dalším skvělým nápojem při akutních průjmech je rehydratační roztok. Ten si můžete koupit v koupárně, nebo si ho vyrobte doma: Budete potřebovat 1 litr čisté vody, 1 čajovou lžičku soli, 8 čajových lžiček cukru a volitelně šťávu z pomeranče nebo grepu pro ochucení.
Do litru vody přidejte jednu čajovou lžičku soli a osm čajových lžiček cukru. Důkladně promíchejte, dokud se sůl a cukr úplně nerozpustí. Pokud chcete, přidejte trochu šťávy z pomeranče nebo grepu pro lepší chuť. Roztok vychlaďte v lednici nebo přidejte několik kostek ledu.
Dávkování pro dospělé: Popíjejte po troškách, celkově byste měli vypít 250-500 ml během jedné hodiny.
Dávkování pro děti: Pro děti je doporučené množství poloviční, tedy asi 125-250 ml během hodiny, a to po malých doušcích.
Coca Cola na průjem se může zdát jako dobrá babská rada, ve skutečnosti to ale žádný zázrak není. Raději sáhněte po slazené a neperlivé minerálce.
Co jíst?
Banány: Obsahují draslík a pektin, které pomáhají regulovat rovnováhu tekutin.
Jogurty: Prospěšné bakterie v jogurtu mohou pomoci obnovit střevní mikroflóru.
Zázvorový čaj: Má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti.
Pokud vás letní průjem trápí déle, než několik dní, rozhodně kontaktujte svého lékaře. Průjem může způsobit spoustu dalších zdravotních problémů, největší riziko je dehydratace. Proto žádné průjmové onemocnění neberte na lehkou váhů.
Zdroje: