Ze známého a v tuzemsku velmi užívaného léku proti průjmu Endiaron se stalo v posledních týdnech nejdřív horké, pak zcela nedostatkové zboží. Marně byste hledali lékárnu, kde na něj nyní narazíte. Volně dostupný lék přitom nemá podle SÚKL adekvátní náhradu, protože jiné léky neobsahují stejnou účinnou složku. Vyřešit tento problém mohou ale některé léky na předpis, anebo staré dobré živočišné uhlí.
Jedete do zahraničí? Kupte si léky tam
Jak uvádí web České televize, na výpadek pohotově zareagovali i někteří obchodníci, kteří na různých internetových portálech nabízejí lék i za 700 korun za balení. Endiaron ale není jediným spolehlivým lékem proti průjmu. Pokud vás náhle přepadnou trávicí potíže nebo si chcete udělat zásoby na dovolenou, poraďte se v lékárně, kde vám na základě vašeho aktuálního zdravotního stavu doporučí jiný přípravek. Pokud se chystáte do zahraničí, je navíc vždy lepší zakoupit místní lék, který může i lépe fungovat. To platí hlavně o exotických destinacích, jako je například Egypt.
Sáhněte po alternativách
Endiaron je vhodný především k léčbě infekčního průjmu u dospělých, není určen pro děti s hmotností nižší než 40 kilo, ani doporučen pacientům s ledvinovým a jaterním onemocněním (pouze po schválení lékařem). Většina „obyčejných“ průjmů, které vznikají třeba z dietních chyb, po používání antibiotik nebo ze stresu vyřešíte vhodnějšími léky, jako je třeba Imodium, které je určené k léčbě akutního i chronického průjmu a je vhodné i pro menší děti (cca od 6 let). Sáhnout můžete také po černém živočišném uhlí, rozpustném přípravku Smecta, Ercefurylu či Enterolu, který má navíc univerzální použití.
Základem léčby střevních potíží by podle odborníků měla být navíc vždy dieta a dostatek tekutin. Doporučuje se jíst převážně suché pečivo a pít po doušcích černý čaj. Postupně můžete zařazovat lehké vývary, vařenou rýži či mrkev. Podle babských rad na průjem také zabírá banán, borůvky anebo tři kuličky rozkousaného černého pepře jako dezinfekce.
Bude až příští rok
Endiaron by se měl na pultech lékáren objevit až v lednu roku 2024. Česko je jedinou zemí, kde se tento lék prodává, tudíž není možný jeho dovoz z jiné země. „Pro obnovu dodávek děláme maximum, ale nemůžeme bohužel přislíbit jeho dřívější dodání,“ uvedl pro web Vitalia.cz Libor Kytýr, mluvčí společnosti Sanofi, která lék vyrábí. Za jeho výpadkem přitom prý stojí nedostatek jeho účinné látky na dodavatelském trhu.
Zdroje: