Cibule obsahuje velké množství vitaminů - například vitamin A, C, E... Obsahuje také flavonoidy, které působí antioxidačně a zbavují tělo toxinů. Cibule funguje jako přírodní silné antibiotikum a pomáhá předcházet různým nemocem - a to i těm závažnějším. Cibulové slupky pak pomáhají udržovat krevní tlak a snižují hladinu cukru v krvi. Skvělé jsou i proti otokům i křečím.

Zdroj: Youtube

Slupky nikdy nevyhazujte!

Tajemství cibule se skrývá i v jejích slupkách - proto je nikdy nevyhazujte. Nejen, že je můžete použít v kuchyni, například na výrobu vývaru nebo cibulového koření, slupky od cibule vám mohou pomoci ulevit od bolestí či křečí. Skvěle se dají použít právě při boji proti křečovým žilám. Slupky si vždy schovejte, nechte vysušit a skladujte ve sklenici nebo v pytlíku. Až nasbíráte dostatečné množství, můžete začít kouzlit.

Slupkový čaj

Nejjednodušší možnost, jak využít blahodárné účinky cibule, je udělat si čaj z jejích slupek. Ty zalijte vroucí vodou a povařte cca 10 minut. Čaj můžete dochutit medem, citrónem, nebo například mátou, pijte ho večer před spaním. Cibulový čaj funguje jako silný antioxidant, podporuje imunitní systém a buněčnou tvorbu, působí protizánětlivě a zklidňuje trávení. Má také pozitivní účinky na kardiovaskulární aktivitu a pomáhá udržovat srdce a cévy zdravé.

Mast proti bolestem

Z cibulových slupek si můžete vytvořit vlastní olejové mazání. Do zavařovačky napěchujte slupky od cibule a zalijte za studena lisovaným olejem. Použít můžete například kokosový olej. Občas promíchejte a nechte směs čtrnáct dní macerovat. Následně máte hotové účinnou mast proti bolestem a křečím. Sklenici pak skladujte v suchu a chladu a potírejte postižená místa dle potřeby.

Cibulová koupel?

Dalším způsobem, jak můžete slupky od cibule využít, je vykoupat se v jejich odvaru. Tři hrsti cibulových slupek vařte v cca půl litru vody asi 15 minut. Odvar pak nalijte do lavoru, nebo rovnou do vany. Udělat si z něj můžete i zábal. Skvěle funguje právě proti křečovým žilám.

Nezapomeňte na to, že pokud vás trápí křečové žíly, je nutné navštívit lékaře. Tato běžně dostupná lokální surovina vám ale může s léčbou trochu pomoci.

Zdroje: