Zdroj: Youtube

O co se v těle starají ledviny?

Jde o párový orgán, který je u člověka uložen v malé pánvi. Ledviny jsou zodpovědné za mnoho základních funkcí v těle, jako například vyrovnávání hladiny elektrolytů a tekutin, produkci hormonů, filtrování odpadních produktů z krevního oběhu, apod. Jejich hlavní funkcí je ale regulace množství tekutin v těle. Proto se například potíže s ledvinami mohou projevovat oteklými končetinami.

Jak si přetěžujeme ledviny?

Při chladném venkovním počasí musí naše tělo pracovat o to intenzivněji na tom, aby si udrželo optimální vnitřní teplotu. Intenzivněji ale pracují také ledviny. Ledviny mohou být náchylnější k poškození také díky zvýšené pracovní zátěži anebo konzumací tučných jídel a alkoholu.

Co o ledvinách říká TČM?

Podle tradiční čínské medicíny jsou ledviny zdrojem životní energie a pro zachování zdraví je třeba je chránit. Vysokého věku tak má šanci dosáhnout ten, kdo si bude tuto zásobárnu života hýčkat a chránit. Tradiční čínská medicína navíc rozlišuje 2 komponenty energie ledvin. Tu, kterou dostáváme do vínku od svých rodičů, a tu, kterou můžeme ovlivnit svým životem, tedy tím, jak se stravujeme, co pijeme, jak často odpočíváme anebo jak své tělo přetěžujeme.

Jak můžeme ledviny chránit?

Měli byste udržovat své tělo v teple tím, že se budete oblékat vhodně do zimního počasí. V tomto ohledu opravdu velmi dobře funguje vrstvení. Dbejte také na dostatečný přísun tekutin, protože dehydratace urychluje poškození ledvin. Jezte vyváženou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny. Vyhýbejte se zpracovaným potravinám, cigaretám a alkoholu – tyto látky jen více zatěžují prakticky všechny orgány vašeho těla. A nakonec nezapomínejte na relaxaci. Pokud jste přetažení a unavení, ani vaše ledviny nebudou fungovat optimálně. Na zimu si můžete pořídit také ledvinový pás anebo třeba nahřívací polštářek, které můžete nosit s sebou a v případě potřeby přiložit na ledviny. Uvidíte, jak se vám rázem uleví a pocítíte opět příliv energie.

Jste unavení? Odpočívejte

Samozřejmě, že si při zvýšené únavě můžete dopřát některé potravinové doplňky, které vám energii opět dodají. Jak se ale toto chování podepíše na stavu vašich ledvin? Především v zimě se vyplatí odpočívat i během dne. Pokud se cítíte unavení a malátní, zdřímněte si alespoň na 20 minut. Klidně si na to nařiďte budíka. Zároveň se vyhněte konzumaci alkoholu a tučné stravy, abyste ledviny zbytečně nezatěžovali. Lépe se můžete cítit také po konzumaci teplého bylinkového čaje. Na té kombinaci zajímavé knihy, teplého nápoje a teplé deky jako ideální náplně dlouhých zimních večerů asi něco bude. Co říkáte?

Zdroje:

  • HEIDER DE JAHNSEN, Manuela. Čínská medicína: prevence a léčení stravou: čínské učení o výživě. Olomouc: Fontána, 2009. ISBN 978-80-7336-535-6.
  • https://www.vitalia.cz