Jedním z hlavních příznaků akutního selhání ledvin je náhlé snížení množství moči nebo úplná ztráta močení. Pokud se vytvoří moč, bývá hustá a tmavá. K tomu se přidávají i otoky, únava, zmatenost, nevolnost a zvracení. Tento stav je obvykle urgentní a vyžaduje rychlou lékařskou péči. Při akutním ledvinovém selhání dochází ke stavu, kdy ledviny náhle ztratí schopnost efektivně filtrovat odpadní látky z krve, a to může vést k vážným komplikacím a dokonce ohrozit i na životě. Proto vždy zavolejte záchrannou službu nebo jeďte na pohotovost.
Deset procent Čechů trpí na ledviny
Chronické selhání ledvin (zkratka CKD, chronic kidney disease) je oproti tomu dlouhodobé a postupné zhoršování funkce ledvin, ke kterému dochází i desítky let. Za tento stav mohou obvykle dlouhodobá onemocnění ledvin, cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Postupně dochází k trvalému poškození ledvin a nebezpečnému hromadění odpadních látek v těle. Příznaky chronického selhání ledvin se postupně mohou zhoršovat a zahrnují únavu a celkovou slabost, nechutenství, svědění, otoky, průjmy, pocity na zvracení nebo snadnou tvorbu modřin. V pokročilých stádiích může být nutná dialýza nebo transplantace ledvin, proto je zapotřebí rozpoznat nemoc včas.
„Chronickým onemocněním ledvin různého stupně trpí zhruba 10 % populace, tzn. každý desátý z nás. Spousta lidí o svém onemocnění ale neví. Nemocné ledviny zpravidla nebolí, a i když se cítíte úplně zdraví, může se váš život s diagnózou chronického onemocnění ledvin ze dne na den úplně změnit,“ říká lékařka MUDR. Silvie Rajnochová Bloudíčková, Ph.D., vedoucí Nefrologické a transplantační ambulance IKEM. Proto je důležitý včasný záchyt onemocnění v bezpříznakovém stádiu, a to prostřednictvím vyšetření moči a krve v rámci preventivních prohlídek u praktického lékaře. Vyšetření je jednoduché, bezbolestné a plně hrazené pojišťovnou. Česká nefrologická společnost apeluje na všechny Čechy, aby preventivní prohlídky nevynechávali, protože umožňují odhalit onemocnění ledvin včas. Konkrétní míru ohrožení chronickým onemocněním ledvin si můžete taky otestovat v online kalkulačce rizika.
Úmrtí na selhání srdce kvůli CKD
Pokud je onemocnění rozpoznáno v rané fázi, existuje podle odborníků spousta možností, jak jeho progresi zpomalit a oddálit nutnost náhrady funkce ledvin – nebo se jí dokonce úplně vyhnout. Základem je léčba onemocnění, které vedlo k poškození ledvin (cukrovka, vysoký krevní tlak, srdeční selhání, glomerulonefritida, systémové onemocnění a další). „Podpůrná léčba je zaměřena na kompenzaci odchylek, které vznikly v důsledku poškození ledvin, například léčba anémie (chudokrevnosti), poruch kostního metabolismu, metabolismu lipidů (tuků) či vysokého krevního tlaku. Moderní medicína nejenže může výrazně zpomalit progresi CKD, ale například léky ze skupiny gliflozinů také chrání srdce. To je důležité, protože srdeční selhání způsobené zatížením kardiovaskulárního systému nemocnými ledvinami, je velmi častou příčinou úmrtí mnoha pacientů s CKD,“ vysvětluje lékařka Silvie Rajnochová Bloudíčková.
I u ledvin platí, že základem předcházení jejich onemocnění je prevence. Jak se tedy chovat a jaké zásady dodržovat, abychom ledvinám neškodili a měli je v dobré kondici?
Pozor na rodinnou anamnézu
„Podívejte se na svou rodinu. Trpí nebo trpěl někdo z nich chronickým anebo dědičným onemocněním ledvin? Pak jste ve vyšším riziku i vy. Máte nadváhu, cukrovku nebo vysoký krevní tlak? Pak věnujte svým ledvinám pozornost, neboť tato onemocnění jsou nejčastějšími příčinami vzniku chronického onemocnění ledvin,“ vysvětluje MUDr. Silvie Rajnochová Bloudíčková, Ph.D., vedoucí Nefrologické a transplantační ambulance IKEM. Udržovat si zdravou hladinu krevního tlaku je klíčové, protože hypertenze je jedním z hlavních faktorů rizika vzniku selhání ledvin. Dodržujte proto zdravý životní styl, pravidelně se hýbejte, měřte si i doma krevní tlak a případně podstupujte léčbu na snížení krevního tlaku, pokud je to nezbytné.
Vynechávání preventivních prohlídek
To je v péči o ledviny skutečně ten největší prohřešek. Snaha o změnu životního stylu vám může dát pěkně zabrat, zato návštěva praktického lékaře? Od té vás dělí jediný telefonát. Nečekejte na chvíli, kdy se začnou vyskytovat první příznaky chronického onemocnění jako otoky, vyčerpání nebo dušnost, protože pak už bývá CKD v pokročilém stádiu. Ledviny vám ošetřující lékař zkontroluje při preventivní prohlídce, ale o vyšetření můžete požádat kdykoli. Pokud jste několik let nebyli u lékaře, určitě se na prohlídku objednejte hlavně v případě, že se vás týká některý z hlavních rizikových faktorů: věk přes padesát let, vysoký krevní tlak, nadváha nebo cukrovka. „Základní vyšetření krve a moči není nijak časově náročné a může i zachránit život. Prohlídku, jejíž součástí je orientační vyšetření moči, hradí pojišťovna každé dva roky. Dále u pacientů ve věku nad 50 let trpících diabetem (cukrovkou), hypertenzí (vysokým krevním tlakem) nebo kardiovaskulárními komplikacemi je každé 4 roky její součástí i vyšetření kreatininu v krvi a odhad glomerulární filtrace,“ vysvětluje MUDr. Silvie Rajnochová Bloudíčková z pražského IKEM.
Omezte alkohol
Na žebříčku nejběžnějších látek, které naše tělo okrádají o drahocennou vodu, se alkohol umístil druhý (hned po sodíku). Desetina české populace do sebe tuto dehydratující látku pumpuje denně. Nejspíš už jste četli nebo slyšeli, že nadměrná konzumace alkoholu vede k cirhóze jater. Věděli jste ale, že alkohol zvyšuje prokrvení ledvin a močových cest, což může vést ke vzniku nebo zhoršení infekcí v močových cestách? Proto není nikdy pozdě vyzkoušet suchý únor – nebo březen, který je navíc měsícem ledvin – a dát si raději brusinkový džus, který močovým cestám prospívá.
Léky jen s mírou
Ledviny potřebují dostatečné prokrvení – proto si na seznam škodlivých látek bohužel musíme připsat ještě několik dalších, které tomuto orgánu škrtí přívod kyslíku. Souhrnně se jim říká nesteroidní antiflogistika (protizánětlivé léky). Známější vám ale budou jejich názvy jako ibuprofen, aspirin a další, prostě tabletky, které mnozí lidé zobou proti sebemenší bolesti. Pochopitelně se každá nemoc musí protrpět do dna, ale měli byste zvážit, zda by se některé bolesti hlavy nedaly vyřešit spíš odpočinkem v tichém prostředí. V žádném případě také nepřekračujte doporučené dávkování uvedené v příbalovém letáku.
Přehnané masožroutství
V posledních letech si získaly velkou oblibu diety, podle kterých může člověk žít pouze z masa a ještě u toho zhubnout. Základní myšlenka těchto stravovacích plánů se opírá o fakt, že tělo místo cukru spaluje rovnou tuk včetně toho, který už máme uložený v tkáních. Když se ale játra pokoušejí zpracovat velké množství živočišných bílkovin a zároveň tuků, vzniká ohromné množství odpadních látek, na které naše ledviny zkrátka nejsou stavěné. V kombinaci s dalšími faktory se může organismus dostat až do ketoacidózy, závažného stavu vyžadujícího lékařský zákrok. Každý, komu hrozí rozvoj CKD, by měl před zahájením vysokoproteinové diety zajít za svým praktickým lékařem a požádat o vyšetření funkce ledvin. Jedná se o nenáročný laboratorní test krve a moči. Pokud vyšetření odhalí poškození ledvin, praktický lékař může pacienta odeslat k podrobnějšímu vyšetření ke specialistovi – nefrologovi či urologovi. Přemíra bílkovin mu totiž může uškodit.
Chronické ponocování
„V lidském těle neexistuje jediný fyziologický pochod, kterému by neprospěl kvalitní spánek,“ říká Matthew Walker, přední světový odborník na spánek, a ledviny by jeho tvrzení daly za pravdu. Jejich funkci ovlivňuje cirkadiánní rytmus, jakési naše vnitřní „hodiny“, které zodpovídají za to, že se nám večer chce spát a ráno se sami probudíme. Přestože provázanost spánku a ledvin zatím čeká na podrobnější prozkoumání, pořádným zdřímnutím, ze kterého vás nevytrhne budík, určitě nic nezkazíte.
Kromě toho se samozřejmě doporučuje nekouřit, omezit příjem soli a pravidelně se hýbat.
Zdroje:
- https://www.ledviny.cz/ledvinova-kalkulacka
- www.ikem.cz
- MUDR. Silvie Rajnochová Bloudíčková, Ph.D.