Jezte antioxidanty
Potraviny, které pomáhají s odchodem škodlivých látek z našeho těla, jsou především antioxidanty. Řadíme mezi ně třeba vodní meloun, který má nízký obsah sodíku a fosforu a pročišťuje ledviny a močový měchýř, zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů a stimuluje produkci moči. Funkci ledvin podporují i fazole. Třešně zase napomáhají redukovat množství kyseliny močové, brusinky fungují jako dezinfekce močových cest, skořice chrání před selháním ledvin, cibule a česnek chrání ledvinové buňky před poškozením a olivový olej, plný zdravých tuků, snižuje obtíže pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Mezi vhodné obiloviny pro posílení ledvin patří pohanka, oves nebo jáhly a také luštěniny – v zimě si je dopřejte hlavně v podobě teplých polévek, které organismus prohřejí.
Dodržujte pitný režim
V zimních měsících jsou ledviny a močový měchýř nejvíce oslabenými orgány. Dehydratace je poškozuje, proto myslete na pitný režim a dopřejte jim alespoň dva litry tekutin denně. Nejlepší je obyčejná kohoutková voda, čaj a ovocná šťáva. Můžete si připravit i bylinkové směsi a pít z nich odvary – na ledviny pomáhá bříza, jalovec, kopřiva nebo petržel. Klasickou stolní vodu můžete několikrát týdně nahradit minerálkou. Ledvinám prospívá rovněž odvar z fazolí adzuki. Jak poznáme, že pijeme dostatečně? Naše moč by měla mít světle žlutou barvu a neměla by zapáchat. Tmavá moč značí nedostatek tekutin. Pít bychom měli v průběhu celého dne, nemá smysl vzpomenout si až večer a „vyklopit“ do sebe velké množství vody naráz – to ledviny zatěžuje. Pozor si dejte na sycené limonády, které zvyšují přítomnost bílkovin v moči, a také kávu, která funkci ledvin oslabuje. Stejně jako alkohol.
Pozor na léky
Strašákem pro naše ledviny mohou být i některé volně dostupné léky, třeba ty proti bolesti. Pokud je zobete příliš často, mohou se projevit vedlejší nežádoucí účinky, mezi které patří i problémy s ledvinami. Nebezpečím jsou především léčiva s obsahem paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové, které obsahuje třeba acylpyrin nebo ibuprofen. Tato kyselina snižuje průtok krve hluboko ve tkáních ledvin. Pozor si dejte hlavně na kombinaci těchto léků a před jejich použitím vždycky čtěte příbalový leták nebo se poraďte s lékařem. Mějte na paměti, že onemocnění ledvin nebolí a problémy se mohou projevit až po několika letech nadužívání analgetik.
Omezte solení
Onemocnění ledvin může způsobovat i větší příjem soli a bílkovin, proto omezte solení a maso. To si dopřejte v jídelníčku jen párkrát do týdne. K dochucování jídla používejte raději bylinky a koření. K onemocnění ledvin jsou podle lékařů náchylnější lidé s cukrovkou, obezitou, vysokým krevním tlakem a srdečním onemocněním. Pro všechny tyto kategorie platí dodržování zdravé stravy s omezenou konzumací živočišných tuků, cukru i alkoholu.
Buďte v teple
Ledviny potřebují k regeneraci klid, odpočinek, teplo a dostatek spánku. Podle orgánových hodin dosahují ledviny vrcholu své funkce mezi 17. až 19. hodinou. V tento čas nám nejvíce prospěje procházka, lymfatická masáž nebo lekce jógy. Ledviny jsou orgány, které potřebují prohřívat. Použijte k tomu třeba solný polštářek. Vyrobit si ho můžete i doma – bavlněnou ponožku naplňte hrubou mořskou solí, pevně ji zavažte nebo zašijte. Po dobu regenerace ledvin (ideálně po osm týdnů) si každý večer nahřejte (na topení či v troubě) polštářek a na půl hodiny si ho přikládejte na oblast ledvin.
Zdroje:
https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Chrante-sve-ledviny-spravnym-pitnym-rezimem__s10012x10548.html
https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Co-vsechno-skodi-ledvinam.-Na-sycene-limonady-zapomente__s10012x19406.html
https://www.cpzp.cz/clanek/3017-0-Hlidejte-si-prijem-soli.html
https://www.vitalia.cz/clanky/ledviny-potrebuji-regeneraci/