Zrychlení metabolismu
Přínos studené sprchy pro náš metabolismus úzce souvisí s metabolismem tukové tkáně. Všichni máme dva druhy tukové tkáně – bílou a hnědou. Hnědý tuk hraje významnou roli v těle dospělého člověka, jeho izolační vlastnosti chrání vnitřní orgány, aby nedocházelo k tepelným ztrátám. Hladina tohoto hnědého tuku může být v dospělosti celkem nízká, ale můžeme si ho aktivovat právě adaptací na chlad. Už dvě až tři ledové sprchy týdně zrychlí váš metabolismus, což může mít za následek i postupné snižování tělesné hmotnosti. (KLEIN, Ondřej. Zdravotní benefity otužování.)
Zlepšení prokrvení
Studenou sprchou si můžete zrychlit krevní oběh. Tento jev využíváte například i přiložením ledového obkladu na naraženinu nebo zánět. Snížením teploty v zasažené oblasti docílíme toho, že do místa putuje rychleji čistá a okysličená krev. Ta urychluje hojení. Zlepšení prokrvení ocení především lidé s nízkým krevním tlakem nebo cukrovkou. Díky studeným sprchám bude i vaše pokožka vypadat lépe, a to právě díky lepšímu oběhu krve.
Vyplavení endorfinů
Díky stimulaci chladových receptorů se vyplavují endorfiny, noradrenalin a zároveň se zvyšuje aktivita nervových drah. Tyto faktory přispívají ke zlepšení psychického stavu. Ledová sprcha, koupel nebo pravidelné otužování pomáhá bojovat proti úzkostem a zlepšuje dobrou náladu. Právě proto se studená voda využívá i v rámci terapií u pacientů s mentálními poruchami. Ledová voda nejspíš nebude ze začátku úplně nejpříjemnější. Pevnou vůlí ale postupně dojdete k tomu, že pro vás bude studená ranní sprcha nebo koupel něco, na co se budete těšit. Někteří tvrdí, že ledová sprcha je dokonce lepší než gin s tonikem. (PAVELKOVÁ, Bc. Radka. VLIV OTUŽOVÁNÍ NA ŽIVOTNÍ SPOKOJENOST JEDINCE.)
Posilování imunity
Pravidelné otužování vede k posílení obranyschopnosti organismu. Stimulace chladových receptorů zlepšuje prokrvení a v krevním řečišti stimuluje leukocyty. A právě leukocyty pomáhají bojovat proti infekcím v těle. Studená sprcha nám tedy pomáhá odolávat běžným onemocněním, jako je chřipka nebo nachlazení. Je dobré studenou sprchu postupně zařazovat během podzimního období, kdy náš organismus potřebuje posílit. Nejlepších výsledků docílíte, pokud na sebe budete nechávat působit střídavě teplou a studenou vodu. Na střídání teplot je pak založeno i tolik oblíbené saunování.
Krásná a svěží pleť
Chladná voda dokáže bojovat proti příznakům únavy, jako jsou vrásky a kruhy pod očima. Skvěle ale funguje i proti výskytu černých teček, které mohou být způsobeny nadměrným stresem, hormonální nerovnováhou nebo nevhodnou stravou. Stačí, když si dáte do větší mísy studenou vodu, do které přidáte několik kostek ledu. Zadržte dech a ponořte do této ledové lázně na chvíli celý obličej. Už po pár dnech pravidelné lázně uvidíte změny – vaše pleť bude vypnutá, prokrvená a bude doslova zářit.
Zdroje:
- IRODENKO, Ilariia. Metabolizmus tukové tkáně a geneticky modifikované myší modely. 2018.
- KLEIN, Ondřej. Zdravotní benefity otužování.
- https://www.jsemlowcarb.cz/benefity-ledove-sprchy-pro-vas-a-vase-zdravi/
- PAVELKOVÁ, Bc. Radka. VLIV OTUŽOVÁNÍ NA ŽIVOTNÍ SPOKOJENOST JEDINCE.
- https://aktin.cz/studena-sprcha-po-ranu-naval-stesti-po-nejhorsim-zazitku-dne