Jóga je známá jako nejstarší a zároveň nejúčinnější a nejužitečnější fitness cvičení. Je to cvičení, které se zaměřuje na pružnost a sílu svalů a pracuje i s nastavením mysli.
V dnešní době se stále objevují nové styly, asi jste slyšeli o józe se štěňátky nebo kozami. Oblíbená byla jóga v horku, kdy se cvičí ve 42 stupních, ale možná je pro vás novinkou, že existuje i „ledová jóga,“ která těší stále větší popularitě.
V zemích, kde je mráz se praktikuje venku, v teplejších zeměpisných šířkách chladí jógová centra speciální místnosti. se uměle chladí místnosti, vysvětluje web Sustainhealth.

Co je přesně „ledová jóga“?

Ledová jóga navazuje ještě na další trend, a sice otužování podle Wim Hofa (zakladatele otužování). Ačkoliv přináší některé podobné benefity jako otužování, nemusíte při ní vyloženě vstupovat do ledové vody, jedná se totiž o jógu na ledě.

Ledovou jógu začala praktikovat švédská jogínka Rebecca Björk. Léta cvičila jógu venku, až ji napadlo zařadit ji do svého nového wellness programu spolu s chůzí po sněhu a mindfulness. Chladné počasí a pohyb posilují krevní oběh, což více stimuluje bdělost a vy se tak cítíte, jako byste měli více energie. Björk ji cvičí na zamrzlém Baltu, vy ji ale můžete praktikovat i na zahradě. Při současných teplotách zkrátka stačí být venku, uvádí Marianne.

Benefity ledové jógy

V rámci ledové jógy spalujete mnohem více kalorii, než když cvičíte při běžné teplotě. To dokázala i nedávná studie Harvardské zdravotní univerzity, kde odhadli, že lidé spící v chladnějších oblastech mohou spálit mnohem více kalorií ve srovnání s lidmi spícími v horkém prostředí nebo na relativně teplých místech.

Takže technicky budete spalovat mnohem více po a kalorií a výdej tuku jako měna cvičení bude také mnohem více než obvykle. To dokázala i nedávná studie, kde odhadli, že lidé spící v chladnějších oblastech mohou spálit mnohem více kalorií ve srovnání s lidmi spícími v horkém prostředí nebo na relativně teplých místech.
Studie také zjistily, že při vyšších teplotách klesá fyzická výkonnost. Jedna z nich například zjistila, že maratonští běžci se s rostoucí teplotou zpomalují.Chladné počasí nutí tělo více pracovat, což platí i pro kardiovaskulární systém. Srdce při cvičení v chladném počasí pracuje intenzivněji, aby přečerpalo krev v těle. Vzhledem k tomu, že kardiovaskulární onemocnění jsou v naší zemi velkou zdravotní hrozbou, je cokoli, co posiluje vaše srdce, chytrým krokem.
Posiluje imunitní systém

S tím, jak nás všechny svírá zima, se běžně objevují bacily a viry, které obcházejí, a jen málokdo unikne nachlazení nebo chřipce. Cvičení vám nejen pomůže zahnat případné příznaky nachlazení nebo chřipky, ale také sníží pravděpodobnost, že vás vůbec postihne. Váš imunitní systém pracuje intenzivněji a je lépe připraven bojovat s cizími vetřelci a jejich nepříjemnými příznaky.

Jak na to? Stačí 2-3 týdně jít ven, pokud je pod nulou a věnovat se józe 30 minut. Doba cvičení je kratší než u klasické jógy v místnosti, ale plně to postačí. Věnujte se hlavně pozicím ve stoje a dynamičtějším sekvencím.


Zdroj:Studie, Marianne, Studie, Sustainhealth