Premium obsah

Na revma, dnu i vysoký tlak. Tento zázrak stojí pár korun a výsledky jsou hned

Na revma, dnu i vysoký tlak. Tento zázrak stojí pár korun a výsledky jsou hned
Zelí je nejen nutričně bohaté, ale přikládá se mu také schopnost tlumit nádorová bujení, poradí si s trávicími obtížemi, zlepšuje stav pokožky a obklady z celých listů odstraňují otoky. Ale to jenom za předpokladu, že se ho naučíte správně upravovat.

Hlávkové zelí obsahuje cennou vlákninu, vitaminy B, C i E a minerály – jmenujme alespoň draslík, fosfor, hořčík nebo jód. Dočíst se můžete i o biotinu (vitamin B7), riboflavinu (vitamin B2). Bez významu není ani obsažená kyselina listová (vitamin B9). Velmi pozitivní vliv na zdraví by měly mít i izotiokyanáty, kterým se přisuzuje schopnost léčby rakoviny především trávicí soustavy.

Čerstvé či kvašené zelí se do jídelníčku doporučuje přidat i při problémech s artrózou, revmatismem, dnou, vysokým tlakem, aterosklerózou, ale předepisuje se také jako detoxikační kúra nebo k posílení obranyschopnosti proti běžným virovým onemocněním. Svou roli zde zřejmě sehrává i vysoký obsah vitaminu C v kvašené podobě této listové zeleniny. (Pozor ale, kysané zelí v sáčku z obchodu už vám zázraky nezaručí.) A protože zelí tvoří z největší části voda, má k tomu všemu ještě nízkou kalorickou hodnotu.

5 chyb, které ženy dělají na online seznamkách. Tu druhou děláte na 100 % taky
5 chyb, které ženy dělají na online seznamkách. Tu druhou děláte na 100 % taky

Internetem se šíří termín označovaný jako dating rust out. A pokud využíváte seznamovací online aplikace, měli byste se před tímto stavem mít obzvlášť na pozoru. Co to dating rust out znamená a čemu se v online seznamování vyvarovat?

ZKVAŠENO PRO ZDRAVÍ

Kvašení neboli fermentování v zelí zvyšuje obsah zdraví prospěšných látek. A zvládnete ho snadno i doma, receptů je bezpočet. Zelí lze kombinovat s jinými druhy zeleniny a vytvářet směsi, které neomrzí. Během kvašení se ze zelí uvolňuje šťáva, kterou rozhodně nevylévejte, ale naopak ji vypijte. Kromě toho, že i ona obsahuje cenné látky (v léčitelství se doporučuje pít zelnou šťávu při problémech s žaludečními vředy), působí proti kašli, při zánětu hrtanu či průdušek – obsažená kyselina mléčná má totiž antiseptické účinky. Dokonce se uvádí, že zkvašená šťáva umí tlumit alergie.

K vnějšímu užití se používají obklady z čerstvých zelných listů – přiložíte je na postiženém místě, zafixujete třeba šátkem a necháte působit ideálně přes noc. Tak si můžete poradit třeba s nateklým kotníkem, jedenáctidenní kúra ale údajně působí blahodárně i na problémy se štítnou žlázou. Pár listů na čele pod čepicí mírní bolest hlavy a zelné listy jsou i tajnou zbraní kojících žen – při bolestech prsou stačí vložit do podprsenky a pak počkat, než nepříjemné pocity odezní.

Jóga pro pevné zdraví a dostatek energie
Jóga pro pevné zdraví a dostatek energie

Zacvičte si naší oblíbenou lektorkou Apolenou Tůmovou lekci, která vám na podzim a v zimě dodá velkou dávku energie a upevní vaše zdraví. Jedná se o lekci yingari jógy. Ke cvičení si připravte židli a jógový pásek. Pokud ho doma nemáte, dobře vám poslouží i pásek od županu. Nádech, výdech a pusťte se do toho…

Zdroje:

Kondice 11/2022

https://www.jidloaradost.ambi.cz/clanky/kysane-zeli-ceske-superfood/

https://studiumchemie.cz/experiment/indikator-z-cerveneho-zeli/

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.