Někteří lidé se mohou s predispozicemi ke vzniku kýly již narodit. To, jestli se člověk narodí se sklonem k tvorbě slabšího vaziva, totiž nelze nijak ovlivnit. Na první pohled se může zdát, že kýla postihuje pouze jedince s oslabeným břišním svalstvem. Pravdou ovšem je, že se nevyhýbá ani aktivním sportovcům a fyzicky zdatným jedincům.

Je známo, že příčiny vzniku tříselné kýly jsou multifaktoriální. Kromě rodinné anamnézy a onemocnění pojivové tkáně podporuje vznik kýly náhlé zvýšení tlaku v břiše jako zvedání těžkých břemen, chronická zácpa, kašel, námaha nebo zvýšený tlak při močení (u onemocnění prostaty), objasňuje vědecká studie faktory, které se na kýle podílí.

„Možnosti prevence jsou omezené. Na prvním místě je zdravá životospráva, udržení si hmotnosti bez většího kolísání, přiměřená fyzická aktivita s posilováním břišních svalů,“ říká k možnostem, jak kýle předcházet, lékař David Marek.

Zdroj: Youtube

Typy kýly a jak se projevují

Kýly se dělí do několika skupin podle různých kritérií. Mohou být vnitřní i zevní, podle původu se pak dělí na získané a vrozené. Nejčastěji pacienty trápí tyto typy kýly:

  • tříselná kýla,
  • břišní kýla,
  • pupeční kýla.

Tříselná kýla
Tříselná kýla je lokalizována v tříslech, konkrétně v oblasti tříselného kanálu. Vzniká často v důsledku vysoké zátěže, ale hrají zde významnou roli i dědičné dispozice. Mnohem častěji postihuje muže. Ty také proto často zajímá, jaké má tříselná kýla příznaky.

Zákeřnost tohoto typu kýly spočívá v tom, že jsou mnohdy velice mírné. Jako první se objevuje lehké pálení v tříslech po fyzické námaze. Později si mohou pacienti nahmatat měkké nebolestivé vyklenutí v oblasti třísel, které někdy samovolně mizí a zase se objevuje.

Břišní kýla
Pojmem břišní kýla (epigastrická kýla) se označuje jakákoliv kýla vyskytující se mimo pupek a třísla. V souvislosti s tímto typem kýly se můžete setkat s označením kýla v jizvě, neboť se v takto oslabených místech břišní stěny tvoří vůbec nejčastěji. Jaké má břišní kýla příznaky? Typicky jde o měkké nebolestivé vyklenutí, jehož rozměry se odvíjí od velikosti kýlní branky.

Pupeční kýla
Dalším běžným typem kýly je pupeční kýla. Ta postihuje oblast pupku. Trápí častěji ženy, které se s ní setkávají typicky během těhotenství. Jaké má pupeční kýla příznaky? Kromě měkkého nebolestivého vyklenutí se objevují tlakové bolesti při námaze, případně i pocity nadýmání. Žádnou vzácností není ani pupeční kýla u dětí. Vzniká v situacích, kdy nedojde k dokonalému uzavření břišní stěny v místě, kde pupeční šňůra propojuje plod s placentou.

Zdroj: Vitalia, Ceskenoviny, Studie