Premium obsah

Stále se vracející kvasinková infekce. Dejte jí jednou pro vždy utrum

Stále se vracející kvasinková infekce. Dejte jí jednou pro vždy utrum
Za normálních podmínek jsou kvasinky zdravou součástí naší mikroflóry. Pokud se ale přemnoží, mohou nám způsobit spoustu velmi nepříjemných problémů. Jak kvasinková infekce vzniká a jak jí co nejefektivněji předejít?

Kvasinky jsou mikroorganismy, které se přirozeně nachází na sliznicích v ústech, nosu a krku, v intimních partiích, na kůži a na střevech. Pokud jsou narušeny fyziologické podmínky, kvasinky se mohou přemnožit - tím vzniká kvasinková infekce.

Zdroj: Youtube

Jak se jí vyhnout?

Příčin kvasinkové infekce může být spoustu. Problém může tkvět v oslabené imunitě, braní antibiotik, narušení pH sliznice nebo například v nošení nevhodného spodního prádla. V případě přemnožení kvasinek je důležité zjistit právě příčinu a vyřešit ji - kvasinková infekce se totiž ráda vrací.

Vhodné spodní prádlo. Nejvhodnější jsou v tomto případě bavlněné kalhotky. Pokud je prádlo ze syntetických materiálů, hrozí zapaření intimních partií - to jsou pak kvasinky jako doma. Volte tedy prodyšné a pohodlné spodní prádlo. Pozor dávejte jaké na mokré plavky - na pláž si berte vždy plavky dvoje a převlékněte se hned po koupání do těch suchých.

Správná strava je základem zdraví a to i v případě mykózy. Kvasinky obecně milují jednoduché cukry. Jejich přílišná konzumace tedy pro kvasinky tvoří ideální prostředí. Kontrolujte tedy glykemický index a omezte jednoduché cukry.

Intimní hygiena. Používejte přípravky, které jsou k intimní hygieně určené. Vyhněte se parfemovaným produktům. Při menstruaci si dostatečně pravidelně měňte tampon - nebo lépe - používejte menstruační kalhotky či vložky.

Hormonální antikoncepce - její užívání je další častou příčinou vzniku kvasinkové infekce. Pokud na mykózy trpíte, zvažte jinou formu antikoncepce.

Stres má negativní dopady na celé naše tělo a kvasinky toho využívají. Naše tělo má sníženou obranyschopnost a kvasinky se lehce přemnoží a způsobí infekci.

Jak ji poznáme?

Hlavním příznakem kvasinkové infekce je nepříjemné svěděnípálení v oblasti přemnožení. U žen se může projevovat bílým výtokem a může postihnout i vnitřek vagíny. Muži buď příznaky nemají žádné, nebo je provází svědění či zarudnutí penisu. Pokud trpí kvasinkovou infekcí jeden z partnerů, je důležité, aby se léčili oba dva - infekce se jinak může vracet.

Pokud se kvasinky rozšíří, symptomy se mohou přesunout až do bolestí břicha či zažívacích problémů. Nemoc pak provází také únava.

Citlivá na kvasinky?

Vzhledem k tomu, že kvasinková infekce napadá nejčastěji lidi s oslabenou imunitou, pozornost by jí měli věnovat lidé s jinými nemocemi. Onkologičtí pacienti, lidé s cukrovkou, nebo lidé, užívající kortikoidy, bývají ke kvasinkové infekci mnohem náchylnější. Dalšími rizikovými faktory kvasinkové infekce je těhotenství nebo častá návštěva chlorovaných bazénů.

Co jíst?

Chcete-li navrátit rovnováhu kvasinek, pozor si dávejte na jednoduché cukry a rafinované obiloviny. Do jídelníčku naopak zařaďte více fermentovaných potravin, probiotik a zeleniny s nízkým obsahem škrobu - například saláty, chřest, kapustu nebo špenát.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.