Obsahuje super živiny

Kvašené zelí je obzvláště výživné, protože prochází fermentací, což je proces, během kterého mikroorganismy v zelí tráví jeho přirozené cukry a přeměňují je na oxid uhličitý a organické kyseliny. Fermentace začíná, když se kvasinky a bakterie, které jsou přirozeně přítomné v zelí a ve vzduchu, dostanou do kontaktu s cukry. Kvašené zelí obsahuje vysoké množství vitamínu C, železa, hořčíku a sodíku.

Zlepšuje trávení

Nepasterizované kysané zelí obsahuje probiotika, což jsou prospěšné bakterie, které fungují jako první obranná linie proti toxinům a škodlivým bakteriím. Fermentace kysaného zelí vytváří podmínky, které podporují růst prospěšných probiotik, která najdete třeba v jogurtu a kefíru. A právě probiotika jsou bakterie, které posilují náš střevní mikrobiom. Díky nim je navíc potrava stravitelnější, což zvyšuje schopnost střeva absorbovat vitamíny a minerály. Proto je kysané zelí výživnější než syrové zelí nebo zelný salát.

Posiluje obranyschopnost

Podle lékařů je až 70 % imunitního systému ve střevech. Díky tomu, že je kysané zelí zdrojem probiotik, pomáhá zlepšit rovnováhu bakterií ve střevech a tím udržovat zdravou výstelku střev. Silnější střevní výstelka pomáhá předcházet tomu, aby nežádoucí látky „pronikaly“ do vašeho těla. Udržování zdravé střevní flóry také pomáhá předcházet růstu škodlivých bakterií, a může dokonce zvýšit produkci přirozených protilátek.

Navíc pravidelná konzumace probiotických potravin, jako je kysané zelí, může snížit riziko vzniku infekcí, jako je běžné nachlazení a infekce močových cest.

Je dietní

Kysané zelí stejně jako většina zeleniny má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny. Diety s vysokým obsahem vlákniny vás udrží sytější na delší dobu, což vám může pomoct přirozeně snížit počet kalorií, které denně sníte.

Studie společnosti The Obesity Society z roku 2015 dokonce uvádí, že záměrně překrmení účastníci, kterým byla podávána probiotika, měli o 50 % méně tělesného tuku než překrmení účastníci, jimž bylo podáváno placebo. To naznačuje, že strava bohatá na probiotika může dokonce pomoct zabránit přibírání na váze.

Prospívá srdci

Kvašené zelí může pomoct snížit hladinu cholesterolu, a to díky vláknině a probiotikům.

Probiotika, jako jsou ta, která se nacházejí v kysaném zelí, mohou také pomoci mírně snížit krevní tlak u lidí s hypertenzí . Kysané zelí je navíc jedním ze vzácných rostlinných zdrojů menachinonu, běžněji známého jako vitamín K2. Předpokládá se, že vitamín K2 pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění tím, že zabraňuje hromadění vápníku v tepnách.

Jak ze zelí vytěžit maximum?

Tím, že ho budete jíst pravidelně, a to několikrát do týdne v menším množství. V ideálním případě konzumujte zelí syrové (klidně lžíci denně) a tepelně neupravené. Podávejte ho jako přílohu k bramborákům, čočce, pečenému masu či plněným knedlíkům. Zelí je skvělé i na salát, třeba s cibulkou, paprikou a rajčaty. Maximum živin ze zelí získáte také při pití zelné šťávy, která je doslova vitamínovou bombou, zejména v sychravých podzimních dnech. Díky tomu, že má protizánětlivé účinky, dopřávejte si zelnou šťávu ve větším množství, když jste nachlazení nebo vás trápí zánětlivé choroby trávicího traktu. Chuť zelné šťávy můžete vylepšit naředěním s mrkvovou šťávou nebo ji zjemnit medem.

Zdroje:

  • www.healthline.com
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25047574/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4052396/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26466123/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17922955/