Většinu dne strávíme v sedavé pozici, ať už za volantem, v práci, nebo při odpočinku doma. Dlouhé sezení je pro záda přitom nepřirozené. Pokud ještě navíc spíme na nekvalitní matraci a ráno se budíme celí rozbolavělí, koledujeme si o velké bolesti zad, které se budou stupňovat. Správná matrace by měla dostatečně podpírat vaše záda, neměla by vás tlačit a šetrná by měla být i k vašim kloubům. Vždyť v posteli strávíme třetinu života!

Zdroj: Youtube

Kvalitní je zdravotní nebo ortopedická

Na trhu je dnes obrovské množství matrací z různých materiálů a s různou škálou tvrdosti, obecně ale platí, že tvrdší matrace dokážou být lepší oporou pro vaši páteř a zabraňují propadání v oblasti bederní páteře. Zaměřte se pouze na výběr zdravotních či ortopedických matrací, které mají certifikáty a mohou vaše problémy se zády zmírnit. Když se na ni položíte, jednotlivé obratle by se měly uvolnit, aby mohly regenerovat i meziobratlové ploténky. Uvolnit by se měly i klouby – chrupavka by neměla tlačit na kloubní jamku. V takové pozici může pohybový aparát relaxovat a napravit škody, které na naší páteři pácháme přes den. Posledních několik let zažívají velký boom matrace z paměťové pěny, která umožňuje přizpůsobit se přirozenému tvaru těla, čímž zabraňuje vzniku bolesti zad.

Jak vybírat matraci, když nás bolí záda?

Pokud vás bolí horní část zad, jako je krční páteř a oblast lopatek, je vhodná tvrdší matrace v případě, že obvykle spíte na zádech. Pokud častěji spíte na boku, je vhodná středně tuhá nebo takzvaná zónová matrace. Při potížích s krční páteří se vyplatí investovat i do kvalitního anatomického polštáře. Při bolestech v kříži investujte do středně tvrdé nebo měkčí matrace, která bude dostatečně kopírovat křivku páteře a přiměřeně ji podepře. Až si půjdete vybrat matraci, určitě si ji v prodejně vyzkoušejte. Měla by vám být pohodlná, dostatečně prostorná a vaše páteř by na ní měla být v rovině při poloze na boku. To, jak tvrdou matraci zvolíte, by měla určovat také vaše váha. Čím jste těžší, tím tvrdší matraci budete potřebovat, protože záda musejí mít dostatečnou podporu. Pokud má vaše tělo oblé tvary, vyzkoušejte si matraci, která má více zón podpory. Ty zajistí, že budou vaše ramena a boky správně do matrace zapadat, vaše páteř ale zůstane v rovině.

Paměťová pěna něco stojí

Matrace z paměťové pěny jsou praktické v tom, že nemusíte řešit, jestli je matrace příliš měkká nebo tuhá – díky teplotě přirozeně rozloží tlak vašeho těla a vy tak můžete celou noc nerušeně spát. Do původního stavu se vrací pomalu a nevytváří protitlak, čímž zabraňuje vzniku proleženin. Mezi matracemi z paměťové pěny jsou velké rozdíly. Při výběru si dejte pozor, jak vysoká vrstva paměťové pěny na matraci vlastně je. Je velký rozdíl mezi jedním a deseti centimetry. Platí, že čím vyšší vrstva je, tím lepší vlastnosti matrace má a přizpůsobí se křivkám těla, takže během noci budou záda v přirozené poloze. Do kvalitní matrace samozřejmě musíte investovat, řádově stojí kolem deseti tisíc korun, i více. Na druhou stranu tím investujete do svého zdraví a věřte, že kvalitní matrace vám vydrží roky, aniž by se na ní podepsal čas.

Pozor, za bolestmi zad stojí i psychické problémy

Kromě nesprávné matrace a sedavého životního stylu může i stres může vyvolat napětí v těle, které v některých případech stojí za bolestmi zad. Navíc dlouhodobý stres či špatná psychika mohou způsobit změny ve funkci nervového systému, které bolest ještě zvyšují. „Pokud se domníváte, že bolesti pohybového aparátu souvisejí s vaší psychikou, doporučuji zvolit přiměřenou pohybovou aktivitu, například procházky v přírodě, kolo, začít navštěvovat kurzy tance či jiné podobné aktivity. Pravidelný pohyb pomůže uvolnit a aktivovat svaly, které pak nebudou tolik náchylné k bolestem. Budete tak odbourávat svalové napětí, které se v těle nahromadilo. Zároveň také pohybem povzbudíte organismus k tvorbě endorfinů, které jsou hormonem dobré nálady,“ říká prim. MUDr. Jarmila Zipserová z Neurorehabilitační kliniky Axon.

Správné dýchání před spaním uvolní tlak

Jedním z klíčů pro celkové uvolnění je i správné dýchání, které nám například před spaním pomůže zklidnit nervový systém a snížit napětí. Jestli jste pod tlakem, sedněte si večer na postel a několikrát se zhluboka nadechněte. Důležité je přitom dýchat do celého hrudníku a hluboko do břicha. Zkuste si představit nafukující balón a takto dýchejte. Učte se postupně uvědomovat dolní, střední a horní část hrudníku zepředu, zezadu i ze strany. Při výdechu můžete nechat celý hrudník klesnout dolů, jako když se celý balón jakoby vyfukuje a klesá dolů.

Zdroje:

https://www.ordinace.cz/clanek/bolesti-zad-pomuze-vylecit-spravna-matrace-a-polstar/

https://www.prospanek.cz/blog/kdyz-boli-zada-na-nove-matraci/