Co to vlastně kuří oko je?
Poznáte ho bezpečně, jedná se o menší či větší plochu odumřelé a zrohovatělé kůže ve tvaru kruhu, které se tvoří v místech, která vystavujeme přílišnému tlaku a tření. Nejčastěji se s tímhle kožním výrůstkem setkáme na chodidle, a to buď na patě, mezi prsty, či v kloubních ohybech. A může nám pěkně znepříjemnit chůzi, na rozdíl od bradavic a mozolů totiž bývá kuří oko celkem bolestivé na dotek a čím déle a silněji trvá tlak, tím hlouběji prorůstá jeho jadérko. Proto je na místě zatočit s ním co nejdříve!
Jak odstranit kuří oko doma?
Jak na to? V první řadě přestaňte nosit těsné boty a vysoké podpatky a začněte používat ochranné vložky do bot (ortotika). Ty zabraňují, aby se kuří oka vytvořila znovu. Pak přichází na řadu šetrné odstranění.
• Namočením kuřího oka v teplé mýdlové vodě postižené místo změkčíte a odstranění zesílené kůže pro vás bude snazší.
• Jakmile postiženou kůži změkčíte, obruste postižené místo pemzou, pilníkem na nehty, smirkovým papírem nebo žínkou. To pomáhá odstranit vrstvu ztvrdlé kůže. Pozor, k ořezávání pokožky nepoužívejte ostré předměty, jako jsou nůžky, žiletka nebo skalpel.
• V lékárnách seženete speciální náplasti obsahující kyselinu salicylovou. Ty chrání před bolestí způsobenou tlakem kuřích ok a otlaků a pomáhají kuří oka bezpečně odstraňovat. Na jakém principu fungují? Náplasti brání přístupu vzduchu, a tím se zrohovatělý shluk buněk změkčí a snadno odstraňuje. Speciální náplast se nosí 24 hodin, pak ji můžete vyměnit za novou. Před aplikací nové náplasti zkuste ztluštělou kůži ztenčit pemzou, pilníkem na nehty nebo smirkovým papírem. Maximálně byste měli náplasti s kyselinou salicylovou používat 14 dnů.
Pokud potřebujete ošetřit větší plochu, vyzkoušejte volně prodejnou kyselinu salicylovou v gelové nebo tekuté podobě.
Kdy vyrazit k doktorovi?
Pokud si na kuří oko netroufáte sami nebo máte pocit, že domácí léčba nezabírá, vyrazte směle na kožní. Lékař může oříznout ztluštělou kůži nebo hrbolky kuřího oka skalpelem. Sami to nezkoušejte. Mohli byste si do místa zanést infekci. Dermatolog vám může kuří oko také vypálit tekutým dusíkem podobně jako u bradavice. Tento zákrok trvá jen několik vteřin a je maximálně účinný. V těžších případech, kdy je kuří oko v kůži zapuštěné hluboko, ho může vyříznout chirurg.
Zkuste sílu přírody
S kuřími oky si uměly poradit i naše babičky, které k tomu využívaly to, co měly v kuchyni. Do lavoru napustily teplou vodu a přidaly jedlou sodu. Poté, co si nohy vymáchaly, přiložily si na kuří oko kousek citrónu, obklad z cibule nebo česneku či vatu namočenou v octě či citronové šťávě. Přelepily náplastí a po několika hodinách kuří oko důkladně promazaly sádlem (vy můžete použít třeba vazelínu). Proceduru opakovaly několik dní za sebou, zrohovatělá kůže kuřího oka pak šla postupně oddrolit.
Jak předcházet kuřím okům?
• Vyberte si dobře padnoucí, pohodlnou, plochou obuv.
• Do bot používejte ochranné náplasti nebo pěnové či gelové polštářky, díky kterým se rovnoměrně vyvíjí tlak na oblast, kde dochází ke tření.
• Promazávejte si nohy hutným krémem nebo vazelínou.
Jestli se vám nohy hodně potí, měňte si často ponožky a vsaďte na přírodní materiály, jako je bambus nebo bavlna.
• Choďte pravidelně na pedikúru, zvlášť pokud máte povolání, při kterém celé hodiny stojíte.
Zdroje: