Začnu trochu zeširoka, už několik let mám chronické bolesti. Některé dny jsou lepší, jiné sotva vylezu z postele. Možná to sami znáte, kdy si dáváte kolečka po doktorech, někteří jsou empatičtí, jiní méně a dělají z vás hypochondra. Od obvodního lékaře na revmatologii, kde jsou čekací lhůty až půl roku. Pak neurologie, imunologie a další. Padají podezření na roztroušenou sklerózu, sníženou imunita a nějaké záhadné bakteriální onemocnění, další lékaři tvrdí, že je to chronická borelióza nebo herpes virus. Ať tak či onak, člověk se s tím časem naučí žít, i když je to spíš klopýtání životem než radostný běh.
A samozřejmě hledám cokoliv, co by jen trochu pomohlo. Už dlouho jsem držela v hlavě kryoterapii, léčbu mrazem. Co že to je? Zavřou vás do takové mini místnosti (maximálně se tam vejdou tři lidi), kde si pobudete 2-5 minut v mraze minus 120 stupňů. Tak jdeme na to.
Zmrzlá, ale cítím se lépe
Jsem v kryocentru, obouvám si dřeváky a natahuji teplé ponožky, protože u země bude až minus 160 stupňů a poslední, co chci, je mít omrzliny na nohách. Zbytek těla by měl být co nejvíce holý. Takže jen krátké trenýrky a podprsenka od plavek. Na hlavu mi půjčí teplou čelenku a na ruce teplé rukavice, přes ústa rouška.
Považuji se za ženu životem zocelenou, přesto cítím, jak mi nervozitou buší srdce a čekám, až na mě přijde řada. Spoléhám na to, že ten mráz bude tak hrozný, že tělo bude v šoku a milosrdně nic neucítím. Provozní mi kyne, ať spolu s dvěma dalšími lidmi vstoupíme do „mrazáku.“ Šok, tělo rozhodně ten mráz cítí, během pár vteřin vidím, jak mi zbělaly konečky vlasů a chloupky na rukách. Podle instrukcí vydechuji pusou, nadechuji nosem (povrchově, žádný hluboký dech). Nesedíme, ale chodíme dokola. Protože je místnost malá a úplně zahalená bílým mrazivým kouřem, trochu panikařím, abych neměla klaustrofobii. Zvoní zvoneček a my víme, že máme za sebou první minutu a půl.
Teď už vím, co to znamená, když člověku mrzne krev v žilách a dostává to úplně jiný a velmi reálný rozměr. Opravdu cítím, že nemám žádnou krev v periferiích těla a mám pocit, že se za chvíli skácím jak rampouch. Další zvonění. To jsou dvě minuty. Protože je to „moje poprvé“, vycházím ven. Zbytek zůstává na čtyři minuty.
Naženou mě do malé posilovny, kde se povinně musí každý rozehřát 10 minut na rotopedu. Cítím najednou obrovskou euforii a vlny tepla, které mi proudí tělem. Krev se vrací zpátky, hurá. Druhý den ráno jsem zažila pocit, který jsem neměla už několik let, nic mě nebolelo. Kdo má nějaké chronické onemocnění, nebo ho bolí záda z práce, případně je přetrénovaný, mi dá za pravdu, že vstát ráno a cítit se dobře, je dar k nezaplacení.
Protože se má jít během prvních dvou týdnů alespoň pětkrát (pak už stačí jedna kůra týdně), za dva dny jsem nastoupená na značkách před „mrazírnou“ znovu. Tentokrát dávám tři minuty, na popáté už zvládnu celé čtyři minuty jako ostatní ostřílení bardové. Občas zde potkávám i vrcholové sportovce.
Teď už mám za sebou deset návštěv a je mi líp, nebudu vám mazat med kolem úst, protože tohle není žádný PR článek, mé zdravotní problémy nevymizely, ale rozhodně je to víc k životu než kdykoliv před tím. V podstatě se mohu hýbat bez omezení. A protože mám 8letou dceru, která si ze školy nosí neustálé nějaké bacily a v podstatě celou zimu prostoná, rozhodla jsem se tam nahnat i ji. Podle výzkumu se totiž kryoterapií zvyšuje imunita. Byla statečná, že tam vůbec vlezla, ale jak je menší, měla chudák hlavičku někde v minus 150 stupních (nahoře je větší teplo, takže mi dospěláci jsme hlavou a rameny v oněch minus 120) a dala minutu. No, na druhou návštěvu jsem ji už nedostala, ale nevadí, bude chodit do normální teplé sauny. Jenom upozorňuji, že pro děti je ideální teplota v horké sauně do 70 stupňů. Pokud nejsou odkojené někde ve Finsku.
Doporučení: Pokud chcete navšívit kryokomoru, vyberte si tu, kde jste v chladu celým tělem. Některá zařízení nabízejí "mrazáky" pro jednoho člověka, takový sud, kde vám kouká ven ramena hlava a tím je účinek nedokonalý. Cena se obvykle pohybuje mezi 300-350 korunami za jednu návštěvu.
Léčba mrazem na akutní i chronická onemocnění
A na závěr vám předkládám poznatky ze studie ohledně „léčby mrazem.“ Přestože byla původně vyvinuta k léčbě chronických onemocnění, jako je roztroušená skleróza a revmatoidní artritida, stále častěji ji využívají sportovci. Mezi její účinky patří snížení teploty tkání, snížení zánětu, analgezie a zlepšení regenerace po cvičení.
Kryoterapie mění mnoho důležitých biochemických a fyziologických parametrů u lidských sportovců. Patří mezi ně snížení prozánětlivých cytokinů, adaptivní změny antioxidačního stavu a pozitivní účinky na svalové enzymy spojené s poškozením svalů (kreatinkináza a laktátdehydrogenáza). Došli také k závěru, že expozice WBC je bezpečná a nemá škodlivý vliv na srdeční nebo imunologické funkce.
Základ vitalizačního účinku kryoterapie spočívá v náhlém ochlazení kůže. Teplota kůže přitom přechodně poklesne na 2 až 10 st.C, přičemž bleskově utlumí kožní nervová zakončení a tím utlumí i vnímání bolesti. Naproti tomu teplota tělesného jádra zůstává během krátké, pouze několikaminutové expozice, nepozměněna. Rovněž prokrvení vaziva, kůže, podkoží a šlachosvalového aparátu dosahuje vícenásobků oproti normálnímu stavu.
Nejvýrazněji se tento efekt projevuje na kůži při změnách jejího prokrvení následkem stárnutí a degenerace vaziva při celulitidě. Proto má metoda i velmi dobré kosmetické účinky.
Uvolnění kosterní svaloviny a zlepšení funkce kloubů, zlepšené prokrvení celého těla, mizení otoků a zánětů v oblasti končetin a snížení bolestivosti doprovází pravidelné návštěvy polaria. Komplexní účinky na lidský organismus jsou doprovázeny významným posílením obranyschopnosti proti akutním i chronickým nemocem.