Na úvod si stručně řekněme, jak vlastně žíly v těle pracují. Odborníci ze sítě klinik EUC popisují, že za fyziologickou příčinou křečových žil je jejich špatná funkčnost. Zatím co tepny odvádějí krev ze srdce do zbytku tkání, žíly vracejí krev z tkání zpátky do srdce. Při takovém procesu musejí žíly pracovat proti zemské gravitaci, k tomu jim pomáhá systém chlopní zabraňujících návratu krve či propojení mezi hlubokým a povrchovým žilním systémem.

Když se krev hromadí v žilách

Křečové žíly se objevují ve formě drobných fialových žilek, ale také jako výrazně vystouplé pletence žil. Objevují se hlavně na vnitřní straně stehen a bérců (část dolní končetiny v oblasti mezi kolenem a kotníkem) a vznikají v případě, kdy dochází ke zpomalenému toku krve žilami, následkem čehož se krev hromadí v žíle, tlačí na ni a rozšiřuje ji. Obvykle k tomu dochází z důvodu oslabení žilní stěny nebo nedomykavosti chlopní. Významným faktorem je ale také dědičná náchylnost ke slabosti žilních stěn – pokud tedy na křečové žíly trpěli například vaši rodiče, je velká pravděpodobnost, že vás toto onemocnění postihne rovněž. Ke vzniku křečových žil přispívá i obezita, sedavý způsob života a hormonální změny, například v těhotenství či během menopauzy.

Nohy jako konve

Ke zpomalenému odtoku krve dochází například při dlouhodobém sezení nebo stání a při nedostatku pohybu. Zpomaluje ho i nošení těsného oblečení nebo úzkých bot. Mezi typické příznaky, které doprovází křečové žíly, patří oteklé nohy, bolesti nohou nebo pocit těžkých nohou, křeče, záněty kůže kolem kotníků a také viditelné projevy, jako jsou nevzhledné metličky a křečové žíly. Pro některé pacienty jsou lehčí formy tohoto onemocnění jen estetickou vadou na kráse, vážnější průběh už ale způsobuje bolest a další možné komplikace jako jsou záněty žil nebo bércové vředy. Pokud vás tedy trápí křečové žíly, neodsouvejte problém na dobu neurčitou a raději se včas objednejte k lékaři, který navrhne postup léčby. Kromě praktického lékaře se můžete obrátit i na některé z dermatovenerologických center, na cévní ambulanci nebo cévní chirurgii, které najdete i ve většině nemocnic. Lékař vám může předepsat venofarmaka, léky na zpevnění žilní stěny a potlačení zánětu.

Upravte si jídelníček

Podle celostní medicíny se dá léčba křečových žil podpořit úpravou jídelníčku. Zařaďte do něj potraviny bohaté na rutin, který zabraňuje tvorbě krevních sraženin a posiluje žíly. Najdete ho v pohance, jablcích, černém rybízu, citrusových plodech a zeleném čaji. Důležitý je i vitamín E, který napomáhá správnému proudění krve. Je nepostradatelný pro stabilitu buněčných membrán a v krevním řečišti zabraňuje destičkám, aby se shlukovaly a lepily se na cévní stěnu. V potravinách ho můžeme najít ve vejcích, játrech nebo celozrnném pečivu. Vitamin C neboli kyselina askorbová je zase důležitá pro vznik bílkovin elastinu a kolagenu, které zajišťují pružnost a pevnost cév. Doporučená denní dávka je 100 mg denně. Vitamin C najdeme v řadě potravin – citrónech, pomerančích, zelí, kiwi, jahodách a v mnohých dalších. K pročištění krve pomůže sklenice vody se dvěma lžičkami jablečného octa, popíjená dvakrát denně. A doporučuje se také obklad nohou ze syrových nastrouhaných brambor či čerstvého zelí. Pomoct vám může taky homeopatická léčba.

Starejte se o nohy

Žíly v dolních končetinách jsou umístěné mezi svaly, takže jakmile dojde k pohybu a kontrakci svalů, jsou masírovány, což jim dělá dobře. Jestliže vás křečové žíly trápí, nebo k nim máte předpoklady, snažte se co nejvíce hýbat. Ideální je svižnější chůze, plavání, běžky nebo jízda na kole. Jestliže máte zaměstnání, kde dlouho stojíte nebo sedíte, dělejte si pravidelné přestávky. Protáhněte se na špičkách, udělejte pár dřepů, nohama zakružte, projděte se. Až dorazíte domů, lehněte si a nohy opřete o zeď – tahle poloha, kdy jsou nohy v opačném směru gravitace, žilám uleví. Stejně jako studená sprcha, kterou začínáte právě od dolních končetin. Nezbytné je taky preventivně nosit kompresní punčochy nebo podkolenky. Ty může předepsat lékař, který vám zároveň pomůže vybrat vhodnou kompresní třídu. Punčochy noste hlavně při větší zátěži na žíly, například při dlouhé cestě autobusem nebo do sedavého zaměstnání nebo při sportu. Jestliže vás trápí noční křeče, podložte si nohy na noc polštářem.

Naučte se žilní gymnastiku

Speciálně pro podporu žilního návratu existuje speciální sada cviků. Většina z nich spočívá v ohýbání nohou v kotníku nebo stahování prstů na nohách, což napomáhá krvi postupovat v žilách nahoru směrem do srdce. Cviky se dají provádět vsedě, vleže i vestoje, takže je můžete zařadit při práci nebo v posteli před spaním.

Masírujte si pravidelně nohy

Prokrvení žil pomáhá i ruční masáž. Masáž byl měla být prováděna směrem od chodidel vzhůru na stehna ve směru žilního oběhu. Samotná „domácí procedura“ pak spočívá v jemných krouživých pohybech, které skvěle uleví unaveným a oteklým nohám. Nohy masírujte pomocí prstů a dlaní.

Nechte si žíly odstranit

Křečových žil se dá celkem snadno zbavit operací nebo neinvazivním zákrokem, ale ta řeší jen důsledek a projev se může objevit po čase znovu. Metličky a křečové žíly si podle jejich rozsahu můžete nechat odstranit hned několika způsoby. Většinu zákroků sice nehradí pojišťovna, ale mají zase výhodu okamžitého návratu do práce a normálního života. Jedním z řešení je sklerotizace, která spočívá v aplikaci speciální tekutiny nebo pěny do žíly, která v ní vyvolá neinfekční zánět – žíla zkolabuje a po čase se vstřebá. „Křečáky“ si můžete nechat odstranit chirurgicky, laserem, radiofrekvencí nebo takzvaným žilním lepidlem, což je nová, šetrná metoda, kdy je pacientovi zavedený do žíly katetr, přes který se aplikuje biologické kyanoakrylátové lepidlo. Tenhle zákrok je ale cenově nejvyšší, zaplatíte za něj desítky tisíc korun.

Zdroje:

https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/krecove-zily-priznaky-priciny-a-lecba/

https://www.celostnimedicina.cz/jake-prirodni-latky-pomahaji-v-peci-o-krecove-zily.htm

https://zilniporadna.cz/clanek/krecove-zily-a-jejich-nasledky-237 https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/krecove-zily-priznaky-priciny-a-lecba/ www.instagram.com/svethomeopatie