Rádi bychom se tomu všichni vyhnuli. Těžké nohy, prokvétající modré žíly, kdy se stydíme vytáhnout sukni bez punčoch. Byť se jedná o zdravotní problém částečně dědičný, můžeme ho výrazně ovlivnit. Co tedy způsobuje křečové žíly?

  • dědičná slabost žilních stěn,
  • nadváha až obezita,
  • nedostatek aktivního pohybu,
  • dlouhodobé sezení a stání např. v práci,
  • mnohočetná těhotenství,
  • hormonální vlivy.

Průběh onemocnění také zhoršuje teplo (sauny, slunění, horké koupele), těsné oblečení a nevhodná obuv.

Zdroj: Youtube

Strava neléčí, ale může pomoci

I když je nepravděpodobné, že by zdravá strava sama o sobě odstranila křečové žíly nebo jim zabránila, může hrát roli při podpoře krevního oběhu, snižování tlaku v cévách a pomoci podpořit silné žíly.

Mezi nejběžnější dietní doporučení, která mohou být prospěšná pro osoby s křečovými žilami, patří zvýšení příjmu vlákniny, flavonoidů a dalších živin, které podporují zdravé žíly a zlepšují celkové zdraví cév. Zkuste následující.

Máte-li pocit těžkých nohou, nebo se nevzhlední nezvaní hosté začínají hlásit o slovo, zařaďte do svého jídelníčku mrkev a špenát v podobě džusu, radí iReceptář. Pokud zvládnete do jídelníčku zařadit mrkvovo-špenátový džus, máte vyhráno. Jestli vás ale tato kombinace nenadchla, nezoufejte. Příroda nabízí ještě jiné poklady. V boji s křečovými žílami pomáhají i bobulovité plody, zejména ty tmavší, jako jsou brusinky, ostružiny či višně. Obsahují totiž určité druhy kyanidů, jež pomáhají posilovat žilní stěnu.

Vyzkoušejte následující recept:

Každý den vypijte 5 dcl mrkvové šťávy. Blahodárně působí také odvar z pohankových otrub (1 lžíce na šálek vody), anebo čaj z květu kaštanu koňského (1 čajová lžička na 1 šálek). Denně přikládáme obklad z nastrouhaného syrového kořene kostivalu lékařského, a to po dobu 14 dní. Dva týdny vynecháme a znovu přikládáme.

Posílit stěny cévy a zamezit krevním sraženinám umí také ananas. Jeho síla spočívá v obsahu enzymu bromelainu, který nejenže pomáhá mírnit varixy, ale brání i nebezpečí vzniku embolie. Dopřát byste si jej pro efekt měli pravidelně alespoň obden. Zapomenout byste neměli ani na pohanku. Díky rutinu a vysokému obsahu vitaminu C je na křečové žíly jako ďas. Navíc je levná a můžete ji v kuchyni využít na všechny možné způsoby.

Vsaďte na prevenci

Nejlepší prevencí je dostatek pohybu. Pokud však člověk již křečové žíly má, měl by se vyhnout sportům se statickou zátěží, například vzpírání. Vhodné je plavání nebo jízda na kole.

Stahovací punčochy
V počátku onemocnění často postačí kompresivní punčochy. Tato konzervativní léčba urychlí krevní průtok v žilách, zlepší tlakové poměry v nich a zmenší otoky.

Studená a teplá sprcha
Nohám prospívá sprchování střídavě studenou a teplou vodou, přičemž studenou vodou by se mělo končit. Takováto sprcha zlepší krevní oběh i krevní tlak, a to pomáhá při problémech s křečovými žilami.

Podkládání nohou do zvýšené polohy
Při dlouhém sezení je dobré podpořit lepší cirkulaci krve v dolních končetinách jejich procvičováním, např. krouživými pohyby chodidel. Dobré je si i denně udělat přestávku na 10 minut a dát si nohy nahoru.

Nedávat nohu přes nohu
Při sezení se doporučuje nedávat nohu přes nohu. Překřížené nohy totiž způsobují špatné proudění krve z dolních končetin.

Dostatek vitamínů z jídla
Zkuste do stravy zahrnout více potravin, které obsahují vitamín E a C, lecitin, koenzym Q 10 a rutin. Mezi potraviny působící blahodárně na žilní systém patří například cibule a česnek, pohanka, grep, rajčata, šípky, černý rybíz nebo červená řepa.

Hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce může zvyšovat riziko rozvoje žilního onemocnění. Ženy, které trápí žilní nedostatečnost, by se o vhodné formě hormonální antikoncepce měly poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Kdy vyhledat specialistu?
Stejně jako u většiny onemocnění je včasné řešení tím nejlepším. Pokud vám nohy pravidelně otékají, máte pocit často pocit těžkých nohou, prosvítají drobné žilky nebo i větší modré žíly a v rodině jsou křečové žíly běžné onemocnění, je nejvyšší čas vydat se ke specialistovi na cévní ambulanci na konzultaci a důkladné vyšetření. Babské rady dokáží chvilkově ulevit, ale trvalé řešení to není.

Zdroj: klinika Asklepion, iReceptar, Studie, Zilni poradna