Žíly jsou cévy, jejichž úkolem je odvádět krev z tkání a orgánů do srdce - jsou tudíž důležitou součástí krevního oběhu. Je-li narušena jejich funkce, mohou se objevit nepříjemné příznaky, jako jsou bolavé oteklé nohy, drobné metličky, křeče a později i pigmentové změny. V důsledku žilní nedostatečnosti pak vznikají křečové žíly.

„V pokročilejších stadiích jsou otoky nohou již trvalé, což pacienty může omezovat i v těch nejběžnějších denních aktivitách, jako je chůze, nákupy, pochůzky po městě a jiné. Bez léčby a nastavení režimových opatření nelze očekávat nic jiného, než že se žilní onemocnění bude rozvíjet dál. S trvalou nepřetržitou léčbou je možné ho přibrzdit až zastavit, proto je nezbytné zahájit terapii co nejdříve,“ vysvětluje angioložka MUDr. Petra Zimolová.

Zdroj: Youtube

Mezi nejrizikovější faktory křečových žil patří genetika, vyšší věk, těhotenství, nedostatek pohybu a samozřejmě obezita. Jak ale můžeme nemoci co nejefektivněji předejít?

Prevence

Jednou z nejlepších prevencí proti křečovým žílám je výběr vhodného pohybu. Skvělá je chůze, nordic walking, plavání, jízda na kole, nebo mírný jogging. Vždy ale berte v potaz svou fyzičku a necvičte přes bolest.

Máte-li sedavé zaměstnání, myslete na to, abyste se během dne dostatečně protahovali. Vyhněte se překřížení nohou a sáhnout můžete i po kompresních punčocháčích. Skvěle fungují i elastická obinadla, jejich aplikace ale vyžaduje alespoň základní zkušenost a proškolení - poraďte se tedy s lékařem či lékárníkem.

To samé platí, pokud pracujete většinu času ve stoje - v tomto případě je extrémně důležitá správná obuv. Podpatky si radši schovejte na plesovou sezónu a vyměňte je za kvalitní, pevné a pohodlné boty. Zároveň vybírejte i oblečení, které vás nikde neškrtí - hlavně ponožky. Pokud zrovna odpočíváte, doporučujeme dát si nohy na stoličku a dát je do výše vašeho srdce.

Dbejte také na zdravý životní styl. Pokud máte problém s nadváhou, je mnohem větší šance, že potkají problémy s křečovými žilami i vás. Vyhněte se fast foodům, přílišného množství tuků a průmyslově zpracovaným potravinám. Do jídelníčku zařaďte dostatečné množství minerálů, vlákniny a vitaminů. Vyhledávejte potraviny s vysokým obsahem vitaminů C a E. Zařaďte také hořčík, který podporuje činnost nervové a svalové soustavy, dále pak zinek, který ochrání buňky a imunitu.

Dokud to nebolí, je to v pořádku...

Jeden z nejčastějších mýtů o křečových žilách je to, že dokud nohy nebolí, problém není tak závažný. Bolest ale není jediným příznakem žilní nedostatečnosti, je třeba sledovat všechny faktory.

Dalším z nepravd o křečových žilách je to, že nemocí trpí pouze ženy. Je pravda, že ženy tvoří mnohem větší procento nemocných, důvodem je ale pravděpodobně i to, že pro muže není tak nepříjemná estetická stránka problému - často k lékaři dojdou až ve velmi pokročilém stádiu.

Lidé si také často mylně myslí, že nemá smysl křečové žíly operovat, jelikož se stejně vrací opakovaně. Pokud je pečlivě vyšetřena a stanovena diagnóza, měla by být lékařem nastavena léčba, která problém odstraní trvale.

Domácí úleva

Rozhodně nedoporučujeme žádné složité domácí léčení, pokud je problém závažný, v první řadě je třeba vše probrat s lékařem a stanovit správnou léčbu. Chcete-li ale i přes to vyzkoušet domácí rady, vsaďte na tinkturu z rajčat a octa. Na přípravu jsou ideální domácí nedozrálá rajčata. 5 zelených rajčat nakrájejte na plátky, vložte do zavařovací sklenice a zalijte jablečným octem. Řádně uzavřete a nechte louhovat alespoň 2 dny. Tinkturou pak potřete postižená místa a promasírujte. Nechte působit cca 40 minut a pak opláchněte.

Skvěle fungují také chladivé lázně nohou. Další variantou je střídavé sprchování teplou a studenou vodou - podpoříte tím správné prokrvení nohou.

Vyzkoušet dále můžete jíl - seženete ho s největší pravděpodobností v prášku. Smíchejte ho s vodou a postižená místa potřete. Doporučujeme jílový zábal omotat ručníkem a nechat působit. Pokud budete zábal používat denně, do měsíce by se měly ukázat viditelné změny.

Pokud jste milovnice čajů, určitě sáhněte po těchto ingrediencích: Kaštan, pampelišky, řebříček a sléz. Louhovat nechte suroviny v horké vodě 10-20 minut a po malých doušcích popíjejte.

Zdroje: