Než přejdeme ke krčním mandlím, mohou mít nějaký význam v organismu i mandle nosní?

Nosní mandle vám narostou jen tehdy, pokud máte v nepořádku sliznice a lymfatický imunitní systém. Drážděním sliznice se vytvoří adenoidní vegetace bránící průchodu nosu, což je velmi nepříznivé. Nicméně k takovému nárůstu je vždy nutný určitý podklad. Nosní mandle za optimálních podmínek v organismu být nemají. Pokud už jsou velké a odstraní se, tak to nevadí – jde o ložisko způsobující jen další infekce. Nicméně jejich odnětí neodstraňuje primární problém.

Jaký?

Vždycky tam hraje roli imunitní systém. A protože největší část imunity je ve střevě, tak zejména střevní imunita. Samozřejmě hrají roli další faktory jako délka kojení, antibiotika, potravinová zátěž, složení stravy. Pokud po odstranění mandlí nic neuděláme v těchto záležitostech, objevují se postupně jiné imunitní problémy, jako například alergie. Každá alergie je porucha imunity. V představách mnohých je výhradně o alergenech, ale samotnou příčinou alergen nebývá.

Krční mandle asi mají význam zásadnější…

Ty jsou opravdu velmi významnou součástí lymfatického systému, zachytávají škodliviny, reprezentují obranou funkci imunitního systému, takže jsou nesmírně důležité.

I pokud nejsou v pořádku? Jsou třeba v chronickém zánětu?

To opět souvisí s imunitou. Když je sem tam angína, o takový problém nejde. Častější frekvence či chronické čepy jsou už signálem špatného imunitního systému. Opět se v tomto případě musíme zaměřit na střevo, kde vzniká i imunita všech sliznic. Podle celostní medicíny mandle hodně souvisí i s ledvinami, takže jistou dispozici k angínám může vyvolávat také slabost ledvin. Každopádně angína proběhne, jsou nasazena antibiotika, která zlepší zánět, ale zhorší sliznici střev a střevní imunitu. Takže zase onemocníte, opět antibiotika. Zažila jsem takto děti, které braly osm antibiotik ročně. Tam už i chybí obrané reakce a akutní stavy, tam už vše míří do chronicity.

Mají tedy mandle význam i v takové situaci?

Mandle mají význam vždy. Jsou určitou bariérou při vstupu do organismu, částečně tak chrání i plicní systém. O mandle bych bojovala hodně.

Jak? Zvýšením imunity?

Imunita by se neměla zvyšovat. Spíš by se měla napravovat.

Takže žádné posilující doplňky stravy, ale třeba změna stravování?

Doplňky takový problém nejsou. I já sama ostatně doporučuji pacientům třeba nějaké čínské bylinky na pročištění organismu. Problém je, když imunitu cíleně stimulujeme. Imunita by se měla cíleně napravit, a to je rozdíl. U každého by se samozřejmě mělo zjistit, kde ty imunitní problémy jsou. Pokud chcete něco udělat se střevní imunitou, opravdu musíte jít přes stravu. Pokud střevo jen pročistíte, zregenerujete a nic jiného nezměníte, tak se problémy vátí.

Existuje třeba nějaký stravovací zlozvyk, který může mít přímou souvislost s mandlemi?

To nelze takhle říci. Každý člověk má slabé místo jinde. Každý jsme na tom jinak dispozičně. Když dva dělají totéž, výsledek není stejný. Zdraví není jednoduchá záležitost a lidé by rádi kouzelné proutky. Často přijdou s tím, že už nechtějí brát antibiotika, ale zároveň nechtějí nic sami dělat. Chtějí nějaký „přírodní“ kouzelný proutek. A to taky tak úplně nejde.

Co jde lidem nejhůře napravovat?

Jak komu. Někdo upraví stravu, ale nebude vám cvičit. Někdo naopak. Jiný není schopný vystoupit z kolečka problémů psychických potíží.

Souvisí mandle s psychikou?

Tak jako kterýkoliv jiný orgán. Ale nikdy není spouštěčem jediným. Vždycky je tam vedle nějaké slabé místo, imunitní problém, blokáda, a stres pak nasedne právě na toto slabé místo. Někoho ve stresu bolí záda, někoho hlava, někoho v krku, někdo má problém úplně jiný.

To se ale dobře řekne, vyvarujte se stresu.

Já vím, vždycky říkám, že strava a pohyb je to nejjednodušší, co můžeme změnit.

V jakých případech byste souhlasila s odnětím mandlí?

To je velmi individuální. Vždycky se je snažím zachránit. Zlepšit imunitu, metabolismus, najít slabá místa. Pokud to nejde, dobře, vytrhneme, ale neznamená to vyřešení problému.

Jaký může mít důsledek odstranění mandlí?

Že záněty se přesunou někam jinam. Že se objeví plicní problémy, alergie…

Existuje z vašeho hlediska nějaká prevence angíny? Jistě, dobře fungující imunita. Ale nějaké malé kroky. Třeba, já nevím, zkuste omezit mléko nebo něco na ten způsob…

V tomhle případě neexistují tak jednoduché rady. Lidi by je rádi. Ale jednoduché rady končí obvykle blbě. Jasně, zrovna mléko může hrát roli, u někoho může narušovat imunitní systém, ale nikdy nejde o jedinou věc. Na internetu najdete spoustu takových rad. Jsou však často velmi protichůdné, případně úplně zcestné, byť vypadají důvěryhodně. Třeba, že když jste nemocná, máte si dát zázvorový čaj. To může být při těchto problémech hodně kontraproduktivní. Zázvorový čaj zahřívá, otevírá povrch. Pokud začíná viróza a je zimnice, čaj může pomoci, jeden, dva šálky. Ale pak už se dávat nesmí, protože podporuje zánět. Mohla bych vám dát spoustu malých rad a tipů, které můžete dělat. Ale určitě nebudou řešit opakované angíny.

zdroj: časopis Květy, MUDr. Vladimíra Strnadelová