Legálně (zatím) dostupná droga kratom se stala fenoménem loňského roku zejména mezi dětmi na školách. Dokonce ji vyzkoušel každý pátý středoškolák. Což není překvapivé, když na vás na internetu neustále poblikávají reklamy a látka se dá koupit opravdu za pár korun. Z počátku jsem tomu nevěnovala pozornost, s tím, že jsem jako teenager přežila 90. léta, a to nedoženou ani dnešní děti s kratomem. Čím ale tohle téma víc zaplňovalo digitální prostor a dozvídala jsem se víc informací, tím moje zvědavost stoupala. Ne snad, že bych si ve středním věku chtěla hrát na diblíka a poletovat někde ve stavu změněného vědomí a vzpomínat na divoké mládí. Ale protože jsem před lety onemocněla chronickou boreliózou, která mi již roky způsobuje bolesti. A jedním z účinků kratomu měla být údajně pomoc od neutuchajících bolestí.

Který si jenom vyberu?

Pečlivě jsem si začala studovat druhy. Ten bílý, který je všech čtyř barev kratomu nejvíce energizující a patří mezi vůbec nejoblíbenější barvu kratomu v kruzích sportovců. „Tato barva kratomu je často spojována s náhražkou kávy, protože dokáže dodat velké množství čisté energie a menší množství euforie,“ popisuje ho například web Kratomkratom.

Žlutý je určený pro zkušenější uživatele. Nevím, co to znamená, ale protože psali, že je to klasický typ a už takhle mám pocit, že dost experimentuji, tak ho objednávám. Podle popisku stojí někde něco mezi uklidňujícím a energizujícím.

Pak zelený, také objednávám. Má podpořit dobrou náladu a koncentraci. Kdo by tohle zrovna nepotřeboval. Červený je nejsilnější, tak ho raději vylučuji.

Za pár dní přijde balíček, úplně nevím, kolik ho mám sníst nebo rozdmýchat a vypít? Opět lovím ve vodách internetu a dávám si raději poloviční dávku, než která je ta minimální (polovina lžičky) do vody. Už jsem pila lepší věci, ale překonávám se.

Bílé peklo

Zhruba za dvacet minut začne účinkovat. Zkusila jsem zelený typ. A je to pocit, jako když dáte pivo a na to jointa. Bolesti mám stále stejné, jen se mi horší krátkodobá paměť a jsem trochu mimo.

Další den začíná experiment se žlutým typem. Podobný účinek. Zase problém s krátkodobou pamětí a trochu nepříjemné pocity až deprese, kdy začíná účinek působit.

V balíčku mám ještě třetí sáček bílého kratomu, prý dárek od firmy. Sice jsem ho nechtěla, ale znáte to, když dostanete něco zdarma. To jsem netušila, že mě čeká trochu peklo. Za půl hodiny sucho v puse a pocit jako tvrdých drogách se špatným účinkem. Bušení srdce, návaly paniky, bolesti naopak horší. Po několika hodinách se modlím, aby to přestalo působit, ale nic. Nejsem schopná nic dělat, jen je mi zle, psychicky i fyzicky. Úleva přichází až někdy po osmi hodinách.

Kratomů existuje spousta druhů, podle toho, kde byly vypěstovány, od toho se mohou lišit účinky. Hlavně se ale jedná látku, která není nikým schválená nebo kontrolovaná a může v něm být cokoliv včetně řady toxických látek. Což se mi potvrzuje následující dny, kdy mi na obličeji a krku naskakují dost ošklivé vřídky. Tělo se snaží vyloučit toxiny.

Byť látku užívá řada sportovců pro podporu energie nebo lidí, kteří trpí chronickými bolestmi, zůstává nebezpečnou a politici volají po tom, aby byl regulován. Odborníci se zatím nemohou shodnout, jak moc návyková látka je a jak je nebezpečná, protože je relativně nová. Známý je ale případ, kdy se mladíkovi po kombinaci kratomu a energetického nápoje, zastavilo srdce.

Zdroj: autorský text