„Bršlice je rostlina, jejíž výhody ještě nebyly objeveny“ – tak přesně toto zahradní přísloví padne na tuto rostlinu. Bršlice kozí noha je asi všechny zahrádkáře naprostou zkázou. A proto s ní všichni zahrádkáři bojují. Na internetu je mnohem jednodušší najít informace o tom, jak s touto rostlinou bojovat, než informace o jejích přínosech pro zdraví. A ty jsou opravdu neobvyklé. My se dnes přidáme do druhého tábora, nebudeme radit, jak Bršlici vyhubit, ale jak ji použít na vaše zdravotní problémy.
Bršlice se stala cenným zdrojem léčivých látek až na přelomu 19. a 20. století, kdy otec Johann Künzle, známý švýcarský fytoterapeut, začal využívat pozoruhodných vlastností této bylinky při léčbě onemocnění kloubů, dny, křečových žil, artrózy a mnoha dalších onemocnění, píše web Rehabilitace Info.
Bršlice versus dna
Bršlice se v tradiční medicíně používá především v léčbě revmatických onemocnění a dny. Nicholas Culpeper, anglický lékař, bylinkář a botanik, kteří žil v sedmnáctém století, napsal o této bylince ve své knize toto: „Bršlice kozí noha je schopna léčit artritidu a bolesti u ischiatického nervu.“ Samozřejmě, toto tvrzení bylo založeno především na zkušenostech, aniž by byly známy mechanismy působení sloučenin nalezených v bylince (o to jsou ale cennější).
Moderní vědecký výzkum ukazuje, že Bršlice má silné protizánětlivé a protirevmatické (antiagregační) vlastnosti. Revmatická onemocnění a dna jsou způsobeny akumulací solí kyseliny močové v tkáni. Bršlice velmi zrychluje odstranění kyseliny močové z těla a zlepšuje abnormální metabolické mechanismy, které způsobují onemocnění.
Pokud trpíte dnou, jistě oceníte bršlicové koupele. Povařte 100 g čerstvých oddenků bršlice 15 minut ve 2 l vody a přidejte si tento odvar do koupele.
Dále studie ukazují, že bršlice obsahuje 2 x více vitaminu C než kadeřávek, velké množství provitaminu A a bílkovin (vhodný zdroj pro vegany), výjimečně vysoký obsah minerálů a stopových prvků jako: železo, mangan, měď, titan a bór.
Dále éterické oleje a kumariny, které podporují tvorbu antikoagulantů, látek snižujících srážlivost krve – dobrá prevence embolií.
Bylinka pomáhá s očistou organismu, účinně snižuje překyselení těla a přispívá správnému proudění lymfy. Vysoké množství vitaminu C pomáhá posilovat imunitu a funguje proti únavě. Bršlice podporuje trávení a má projímavé účinky.
Výborné výsledky jsou s bršlicí zaznamenány i v léčbě hemeroidů. Užíváte-li léky na ředění krve, vždy se raději poraďte se svým lékařem.
Zdroj: iReceptar, Výzkum, Rehabilitace info, Studie