Premium obsah

Pravda o kostivalu. Tahle bylina na otoky způsobuje poškození jater a rakovinu

Pravda o kostivalu. Tahle bylina na otoky způsobuje poškození jater a rakovinu
Kostival lékařský se jako léčivá bylina používá odpradávna. Obklady z něj pomáhají mírnit například záněty a otoky způsobené výrony a zlomeninami. Dlouhodobé užívání kostivalu se ale nedoporučuje, protože se přes pokožku vstřebává do jater, která vážně poškozuje. Pokud byste navíc kostival dlouhodobě užívali orálně, hrozí propuknutí rakovinotvorného bujení.

Kostival je bylina rostoucí na vlhkých pastvinách v západní Asii, Evropě a Severní Americe. V oblibě ji mají hlavně čmeláci a po staletí se pěstovala jako rostlinný a bylinný lék. Z jeho listů a kořenů, které jsou zvenku černé a uvnitř mají bělavou šťavnatou dužinu, se připravovaly obklady k léčbě výronů, modřin a zlomenin. V dávných dobách se z kostivalových kořenů dělala i domácí sádra – kořeny se podrtily a nacpaly kolem zlomených končetin, kde po vysušení vytvořily ztvrdlý „sádrový odlitek“.

Zdroj: Youtube

Regeneruje a snižuje záněty

Kořeny a listy kostivalu obsahují alantoin, látku, která pomáhá růstu nových kožních buněk a spolu s dalšími látkami, jako je kyselina rozmarýnová a třísloviny, pomáhá snižovat záněty a obnovovat poraněnou kůži. Kostivalové masti se v minulosti běžně používaly k hojení modřin, natažených svalů a vazů, zlomenin, podvrtnutí, namožení a osteoartrózy, ale i k léčbě žaludečních potíží.

V lidovém léčitelství se kořen kostivalu používá vnitřně ve formě bylinného čaje nebo tinktury či zevně jako mastička.

Rakovina jater u zvířat

Anglický bylinkář John Gerard popsal v 16. století kostival jako účinnou látku na bolesti zad. Předpokládalo se, že jeho listy jsou jedlé jako zelenina a že je lze připravovat podobně jako třeba špenát. Od roku 2015 byly ale v Evropě produkty z kostivalu používané lokálně k léčbě modřin a bolestí kloubů vyhodnoceny jako produkty s rizikem hepatotoxicity, což znamená, že mohou vážně poškozovat játra. Dokazuje to i například tato klinická studie z roku 2022. Podle ní bylo testováním na laboratorních zvířatech prokázáno, že kostival způsobuje těžké poškození jater a je také spojován s rakovinou jater.

Vápník: Jde to i bez mléka. Některé byliny ho mají mnohem víc
Vápník: Jde to i bez mléka. Některé byliny ho mají mnohem víc

Všichni víme, že potřebujeme vápník pro pevné kosti a zdravé zuby. Ale co když nejste zrovna milovníci mléka nebo mléčných výrobků? Sáhněte po bylinkách, budete překvapeni.

Toxicita a vedlejší účinky

Kostival totiž obsahuje takzvané pyrolizidinové alkaloidy (PA), což jsou toxické sloučeniny, které se snadno vstřebávají žaludkem a kůží a mohou zvýšit riziko smrtelné jaterní toxicity. Už v roce 2001 americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv a Federální obchodní komise zakázaly používání kostivalových produktů na vnitřní a otevřené rány, a to právě kvůli potenciální toxicitě. V USA se tak kostivalové produkty k vnitřnímu užití jako různé kapsle, prášky nebo čaje už neprodávají, kromě krémů nebo mastí. Prodej orálních léčiv a doplňků stravy s kostivalem zakázaly i další země jako Velká Británie, Austrálie, Kanada a Německo.

U nás je běžně v lékárnách či v obchodech s bylinkami seženete, ale buďte opatrní. Kostivalové masti, oleje, gely, krémy nebo tinktury obsahují  až 20 % kostivalu a vyrábějí se nejčastěji z čerstvého či sušeného listu nebo kořene. Pokud máte doma mast s obsahem kostivalu, nikdy ji nenanášejte na porušenou kůži s prasklinami, odřeninou nebo ekzémem či lupénkou. Krémy a masti by se měly vzhledem k toxicitě používat jen krátkodobě, maximálně 10 dnů v kuse a nikdy déle než 4 až 6 týdnů v jednom kalendářním roce. Produkty s kostivalem byste neměli používat ani na citlivou dětskou pokožku a v žádném případě byste neměli podávat tinktury nebo sirupy z kostivalu dětem a těhotným a kojícím ženám. Na kostival raději zapomeňte, jestliže máte onemocnění jater, rakovinu nebo jste závislí na alkoholu. Protože kostival může zvýšit riziko poškození jater, neměl by se kombinovat s jinými léky, jako je acetaminofen.

 

 

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.