I když se o své tělo dobře staráte, můžete cítit neznámé, netypické vůně. První otázka, kterou byste si měly položit, pokud zjistíte, že váš vaginální zápach je neobvyklý, je to normální? Pochva má své vlastní, přirozené pachové projevy a u každé ženy jsou jiné. V této oblasti žijí přirozeně bakterie, které jsou prospěšné. Určitá vůně je tedy normální.

Zdroj: Youtube

Kdy je vůně normální

Jaký je normální zápach ve vagíně? Je slabý a mírně specifický, nezpůsobuje nepohodlí a negativní pocity. Typický zápach zdravé vagíny nejlépe popíšeme jako „pižmový“. Menstruační cyklus může dát intimním místům na několik dní lehce „kovový“ odstín. Pot nebo určitá strava mohou také změnit pH pochvy. Říká se, že ananas rozvoní vaše intimní partie sladce, i když zatím neexistují žádné vědecké důkazy, které by to dokazovaly. Babská rada, ale můžete vyzkoušet.

Pokud necháte svou vagínu úplně na pokoji, může se přirozeně sama čistit, udržovat zdravé pH a držet na uzdě nezdravé bakterie. A jemná mýdlová sprcha je vše, co potřebujete pro ženskou hygienu. Čemu se určitě chcete vyhnout jsou parfémované sprchové gely. Na trhu existuje řada přípravků, které jsou navržené právě pro ženská choulostivá místa, udržují přirozené pH. Ale pokud zaznamenáte ostrý rozdíl ve svém intimním pachu, začne svědění, pálení, štípání atd., může to být známka potenciálního problému.

A co dělat, když po růžích zrovna nevoní?

Nepříjemný zápach z pochvy může nejčastěji naznačovat přítomnost infekce: patogenní mikrobi mají tendenci uvolňovat specifické plyny

„Nejčastěji za zápachem pochvy totiž stojí kvasinková infekce, používání nevhodných mycích prostředků, nošení oblečení z umělých materiálů a nedostatečná hygiena zejména v době dovolených,” upozorňuje gynekolog MUDr. Roman Peschout pro Novinky.

Nepříjemný zápach z pochvy je spíše alarmujícím příznakem, zvláště pokud je doprovázen dalšími příznaky zánětlivého procesu. Taková čichová charakteristika však není vždy známkou zánětu, v některých případech je spojena s porušením metabolických procesů a zvláštnostmi endokrinního systém.

Kromě léčby předepsané lékařem by žena měla posílit imunitu těla. To je zvláště nutné, pokud lékař identifikoval infekci, která se projevuje snížením imunity nebo hormonální nerovnováhou. V tomto případě budou užitečné vitamíny, revize stravy ve prospěch zeleniny a ovoce a zvýšení množství čisté vody, kterou žena denně konzumuje. Jak radí lékaři, také během období léčby je obzvláště důležité vyhnout se intimitě, pečlivě dodržovat hygienická pravidla a zcela opustit špatné návyky. Kouření a alkohol nejen vážně snižují imunitu, ale také vyvolávají hormonální poruchy.

Lidský organismus je odrazem míry stresu, který každý den podstupujeme. Snažte se proto obnovit svou duševní rovnováhu, dodržujte vyvážený jídelníček plný ovoce a zeleniny a omezte koření i sladké. Cukr je potravou pro bakterie. „Je vhodné z jídelníčku vyřadit bílé pečivo. Při opakovaných potížích je na místě zvážit i omezení stravy obsahující lepek,“ dodává lékař Roman Peschout.

Zdroj: Ulekare, Novinky