Kombucha je druh tzv. fermentovaného čaje. Jde tedy o čaj (černý nebo zelený), který kromě cukru obsahuje také speciální bakterie a kvasinky (používá se pro ně zkratka SCOBY – Symbiotic Culture of Bacteria and Yeasts) zajišťující proces fermentace. Princip je jednoduchý – bakterie a kvasinky využívají cukr, aby mohly produkovat probiotika, enzymy a další látky s celou řadou prospěšných účinků.

Zdroj: Youtube

KOMBUCHA V ČÍSLECH

Výživový profil kombuchi se samozřejmě bude lišit v závislosti na konkrétním nápoji, často totiž narazíte na kombuchu různě dochucenou či doslazenou. Obecně ale platí, že 250 ml čisté kombuči bez příměsí obsahuje zhruba 40 kcal, to odpovídá 10 gramům sacharidů, podíl bílkovin a tuků je nulový. Z makroživin tedy jenom „cukry“? Řeknete si nejspíš s nádechem mírného zklamání. Je ale třeba se zaměřit na mikroživiny. V tomto ohledu se kombucha jeví velmi slibně. Nabízí několik probiotických kmenů, látky s antimikrobiálním účinkem a antioxidanty. S nimi se pak pojí řada pozitivních účinků.

ČÍM NÁM PROSPÍVÁ

Je zdrojem probiotik – tedy látek, které napomáhají udržení zdravé mikroflóry střev. Tím pádem vytváří vhodné podmínky nejenom pro zdárný průběh trávicích procesů, ale i imunitního systému.

Hubí škodlivé patogeny – v rámci procesu fermentace vzniká mimo jiné i kyselina octová, schopná ničit řadu nežádoucích mikroorganismů (bakterií i kvasinek), jež by mohly narušit vaše zdraví. Tyto antimikrobiální účinky nijak nenarušují příznivý vliv žádoucích probiotických substancí.

Obsahuje antioxidanty – to se týká hlavně kombuchi vyráběné ze zeleného čaje, ta příznivě působí zejména na činnost jater. Hodně se ale mluví i o zlepšení cholesterolového profilu lidí, kteří pravidelně konzumují kombuchu. To následně souvisí s poklesem rizika rozvoje onemocnění srdce.

Zpomaluje trávení sacharidů – čímž zabrání rapidnímu nárůstu hladiny cukru v krvi, zlepšuje inzulínovou rezistenci a snižuje riziko diabetu.

JAK ČASTO JI PÍT A V JAKÝCH DÁVKÁCH

Kombucha je vhodná pro každodenní konzumaci, odborníci se většinou shodují, že dávka 250 ml denně zajistí odpovídající pozitivní účinky, aniž by měla případné nežádoucí efekty. Lidé užívající dlouhodobě nějaké léky by samozřejmě měli pití kombuchi vždy konzultovat se svým lékařem. Je také třeba mít na paměti, že kombucha obsahuje kofein a malé množství alkoholu, který vzniká v rámci procesu kvašení. Nedoporučuje se tedy těhotným a kojícím ženám.

KUPOVANÁ, NEBO DOMÁCÍ?

Máte-li možnost koupit čistou kombuchu bez přidaného cukru, zbytečných konzervantů a dalších látek, bude to asi nejbezpečnější varianta. V domácích podmínkách totiž musíte mít vždy na paměti nemalé riziko kontaminace kvasícího nápoje. Komerční nápoje také obvykle musí dodržet nízký obsah alkoholu (méně než 0,5 %), zatímco v doma není výjimkou vyrobit kombuchu s více než 3% podílem alkoholu.

Naše rada tedy zní – kombuchu je lepší koupit, čtěte ovšem etikety a vyberte ten správný produkt.

POMÁHÁ ZHUBNOUT?

Zdraví podle všeho prospívá, jakou roli ale sehraje v boji s nadbytečnými kilogramy? Stručná odpověď by zněla – podpůrnou. Ale zkusíme si to trochu víc rozvést. Pokud pijete samotnou kombuchu, tzn. bez přidaného cukru a dalších příměsí, rozhodně můžete těžit z jejích pozitivních účinků. A řada jich přímo přispívá k udržení optimální váhy. Koneckonců zdravá střeva jsou v procesu hubnutí zcela zásadní, zajistí správný průběh trávení a dostatečnou schopnost vstřebávat některé důležité živiny. Antioxidanty zabrání poškození buněk vlivem volných radikálů, podpoří přirozenou detoxikaci těla, a i tím se vytvářejí podmínky vhodné pro úpravu hmotnosti.

Kombucha tedy rozhodně není nápojem, který by přímo stimuloval odbourávání tuků. Posílí ovšem zdraví a zasadí se o to, abyste měli podmínky vhodné pro hubnutí. Nadbytečná kila za vás žádný nápoj nebo pilulka shazovat nebude. Každopádně ale můžete povolat do boje celou řadu užitečných pomocníků, kteří vám budou během hubnutí cennou oporou.

Zdroje: