MUDr. Václav Šafka z Ústavu fyziologie v rozhovoru pro časopis Téma upozorňuje, že pít více, než potřebujeme, může být v některých situacích životu nebezpečné. „Když mozek dostane zprávu o nadbytku vody, podráždí systém, který nás má před ním chránit, a organismus to s vylučováním jejich přebytků trochu přestřelí. Ledvin pak vyloučí víc vody, než kolik jsme ji vypili,“ vysvětluje Šafka. A dodává, že většině z nás stačí litr vody denně.

Jak tedy došlo k tomu, že se na nás ze všech stran valí informaci o tom, že bychom měli vypít dva nebo dokonce tři litry vody denně? Převážně jde o byznys, který se rozmohl s prodejem balených vod. Když se voda vyrábí, musí se přeci i prodávat. Druhým důvodem je byznys kolem nutričního poradenství. Nutriční poradci nejsou žádní lékaři, jen si udělali kurz, ale v podstatě jsou stále laici. A právě od nich často slyšíme, že bychom se měli zavodňovat litry vody, poskytují tak informace, které nejsou ničím ověřené.

Zdroj: Youtube

Příznaky toho, že pijete příliš mnoho vody

Nadměrná hydratace může způsobit mírné problémy, ale i dosti závažné, kdy dochází ke ztrátě elektrolytů. Pití příliš velkého množství vody může vést ke stavu zvanému hyponatrémie, což je nebezpečný pokles hladiny sodíku v krvi. Sodík je důležitý elektrolyt, který funguje jako dopravní hlídač v těle a reguluje, kam se voda v těle rozvádí a kolik se jí posílá do močového měchýře. Ačkoli je poměrně neobvyklé dosáhnout intoxikace vodou, může k ní dojít, pokud vypijete více, než je vaše tělo schopno vyloučit.

1. Vaše moč je docela čirá

Barva vaší moči – a to, jak často běháte na záchod – může být dobrým ukazatelem stavu vaší hydratace. Pokud je vaše moč častěji čirá, může to být známkou toho, že pijete příliš mnoho vody v krátkém čase nebo že celkově přijímáte mírně nadměrné množství tekutin.

2. Často močíte

Chodíte na záchod častěji než obvykle? Může to znamenat, že pijete příliš mnoho vody. Častější močení může způsobovat také konzumace kofeinu a alkoholu. V průměru lidé močí 6 až 8krát denně, i když u lidí, kteří pijí hodně vody, je močení až 10krát denně v mezích normálu.

3. Cítíte se nafouklí nebo je vám nevolno

Ledviny mají omezení, kolik vody mohou najednou vyloučit, což je maximálně 800 až 1 000 mililitrů za hodinu. Cokoli, co toto množství překročí, v podstatě tělo zavodní. Když se tělo nemůže zbavit přebytečné vody, buňky nabobtnají, aby ji pojaly. V důsledku toho se můžete cítit nafouklí. Žaludek plný vody také u mnoha lidí vyvolává pocit nevolnosti – pokud se vám při úvahách o pití většího množství tekutin dělá trochu špatně od žaludku, může to být znamení, že je třeba hydrataci zpomalit.

4. Bolí vás hlava nebo máte mozkovou mlhu

Hladina sodíku se při zavodnění organismu mírně sníží, což způsobí otok buněk. Protože je mozek uzavřen v lebce, nemají buňky téměř žádný prostor, aby se mohly zvětšovat. Vzniká tak tlak, který způsobuje bolesti hlavy, a dokonce i mozkovou mlhu. Neexistují přesné údaje o tom, jaká hladina sodíku v krvi způsobuje tyto časné příznaky – pravděpodobně se to u jednotlivých lidí liší. Naštěstí pro průměrného člověka nevede pití příliš velkého množství vody obvykle k ničemu jinému než k častějším přestávkám na záchod.

Zdroj: Téma 31/23, Studie, Eatingwell,