Jeho účinky znala už tradiční čínská medicína, a to v době, kdy lidé zdaleka netušili, že se jedná o bílkovinu, která v našem organismu hraje prim (tvoří skoro třetinu všech proteinů). Dalo by se dokonce tvrdit, že „drží tělo pohromadě“. Právě kolagen totiž odpovídá za celistvost a pevnost naší kůže, najdeme ho ve svalech, kostech, zubech, vlasech – v podstatě ve všech pojivových tkáních a navíc i mezi jednotlivými buňkami.

Kromě neesenciálních aminokyselin, které je naše tělo schopno samo vytvářet, se kolagen skládá i z tzv. semiesenciálních aminokyselin (arginin, glutamin, glycin a prolin), které organismus za normálních podmínek vytváří sám, ale vlivem například nemoci či stresu není schopen jich produkovat dostatek. Vzhledem k těmto nárokům a s ohledem na to, že s postupem věku (v kombinaci s rizikovými faktory, jako je kouření, nadměrná konzumace cukru či příliš častý pobyt na slunci bez použití ochranných produktů s vysokým faktorem) dochází k destrukci kolagenu, je třeba tuto důležitou látku doplňovat či stimulovat její tvorbu.

Podpora tvorby kolagenu

Přirozenou tvorbu kolagenu stimuluje především příjem vitaminu C. Příznivý vliv mají i cenné antioxidanty obsažené například v lesním ovoci a pak samozřejmě potraviny bohaté na aminokyseliny (vajíčka, maso, mléko).

Přímá konzumace kolagenu

Schopnost přirozené produkce navzdory její stimulaci v průběhu života klesá. Ke slovu tedy přichází cílený příjem kolagenu. A to buď ve formě stravy, nebo výživových doplňků.

Nabízí se tedy možnost uvařit si například silný vývar z kostí. Většina lidí ovšem raději sáhne po kvalitním suplementu, u kterého si může být jistá dávkováním. Pak stačí jen zvolit produkt s vysokou mírou vstřebatelnosti, jejž naše tělo dokáže dostatečně využít. V tomto případě se nabízí především kolagen hydrolyzovaný, jehož struktura byla pomocí speciálních metod upravena s cílem maximalizovat absorpci.

Když kolagen, tak hydrolyzovaný

Kolagen je v procesu hydrolýzy podroben velmi zásadním změnám. Ačkoli si výsledný produkt zachová stejný aminokyselinový profil jako jeho přírodní forma, může se pochlubit velmi specifickými a pro náš organismus přínosnými vlastnostmi. Dlouhé aminokyselinové řetězce kolagenu se pomocí hydrolýzy štěpí na menší části. Vznikají tzv. nízkomolekulární peptidy, které se snadno rozpouštějí a naše tělo je dokáže v dostatečně míře vstřebat i využít, což původní struktura přírodního kolagenu v takové míře neumožňuje.

Hydrolyzovaný kolagen nabízí řadu žádaných a dobře prověřených účinků:

  • rychle se vstřebává, hladina příslušných peptidů dosáhne v krvi maxima už po jedné až dvou hodinách;
  • přímo ovlivňuje pojivové tkáně, zlepšuje jejich funkci i výkonnost;
  • potlačuje zánětlivé procesy, například artritidu;
  • má příznivý vliv na pleť, zlepšuje její elasticitu, celkovou strukturu i vláčnost. A určitě se vám vyplatí vsadit na vnitřně užívaný hydrolyzovaný kolagen v porovnání s kosmetickými produkty s obsahem kolagenu aplikovanými na pleť. Ty totiž často přes kožní bariéru vůbec neproniknou a pleť není schopna je dostatečně využít.

Druhy kolagenu

Existuje celkem 28 typů kolagenu, z nichž kolagen typu I tvoří asi 90 % všeho kolagenu obsaženého v našem těle.

Co čekat od suplementace:

Vliv na pleť – hydrolyzovaný kolagen prokazatelně zlepšuje hydrataci pleti a její pružnost. Potlačuje výskyt vrásek, přičemž zmírňuje výraznost těch, které již vznikly.

Hustší vlasy, které tolik nešediví – kolagen si k mnoha svým příznivým účinkům může připsat i antioxidační efekt a bylo prokázáno, že zabraňuje poškození vlasových folikulů, v tomto směru přináší slibné výsledky zejména kolagen získávaný z mořských ryb. Antioxidační účinky kolagenu mimo jiné zpomalují šedivění vlasů.

Podpora pro kosti a klouby – užíváním kolagenu je možné docílit zlepšení hustoty kostí, což je důležité zejména pro ženy po přechodu ohrožené osteoporózou, současně dochází k redukci příznaků osteoartritidy, a to včetně nepříjemné bolesti a zatuhlosti kloubů. Vědci se domnívají, že se kolagen podávaný ve formě suplementů může akumulovat v poškozené chrupavce a stimulovat tkáň k vlastní produkci kolagenu.

Příznivý vliv na kardiovaskulární systém – kolagen je základní složkou stěny cév, které by bez něj ztratily svou pružnost, následkem čehož dochází ke vzniku aterosklerózy. To je stav velmi rizikový pro následný rozvoj infarktu či mrtvice. Určitě tedy dává smysl věnovat podpoře produkce i suplementaci kolagenem velkou pozornost i z tohoto důvodu.

Za jak dlouho uvidíte výsledky?

Nemůžete čekat zázraky během pár dnů. Zvlášť pokud už vám není dvacet, ba dokonce ani třicet. Nicméně studie jasně ukazují, že už osm týdnů pravidelného doplňování kolagenu ve formě kvalitních výživových doplňků přináší pozitivní výsledky v podobě zmírnění bolestí kloubů a zlepšení stavu pokožky. Co se týče hustoty kostí, zde je třeba dlouhodobějšího užívání, některé zdroje uvádí měřitelné výsledky až po 12 měsících.

Jak kolagen dávkovat?

Klinické studie používaly obvykle dávky v rozmezí 2,5–15 gramů hydrolyzovaného kolagenu denně a toto množství je možné označit za bezpečné i efektivní. Pokud vám jde především o pleť, hydrataci a zmírnění bolestí kloubů, vystačíte s nižší dávkou 2,5 gramu za den. Jestliže by cílem dlouhodobé suplementace měla být podpora hustoty kostí, pak odborníci doporučují dávku dvojnásobnou, tzn. 5 gramů denně. Dávky blížící se uvedeným 15 gramům byly využívány s cílem podpory budování svalové tkáně a celkového zlepšení tělesného stavu.

Mají kolagenové suplementy nějaké vedlejší účinky?

Samotný kolagen, resp. kvalitní kolagenový produkt, nemá podle odborníků žádné vedlejší účinky. Je ale třeba si uvědomit, že produkty bývají často vícesložkové a některé ingredience používané k podpoře zdraví pleti, nehtů či vlasů už pro určité jedince rizikové být mohou. Například určité rostlinné výtažky jsou kontraindikovány při užívání některých léků. Vždy proto věnujte pozornost složení produktu uvedenému na etiketě.

V souboji o trojici opravdu smysluplných suplementů by se kolagen rozhodně probojoval do finále. Má prokazatelné účinky v mnoha směrech, pomůže vám udržet si mladistvý vzhled a potřebnou flexibilitu i pohyblivost, takže si vaši pozornost rozhodně zaslouží.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3853751/