Kokosový olej jste dřív mohli sehnat jen ve specializovaných obchodech se zdravou výživou. Dnes již je dostupný skoro v každém obchodě a jeho koupě se vám mnohonásobně vyplatí. Kokosový olej totiž není jen zdravější variantou tuku na vaření a smažený. Využít ho můžete opravdu všemi různými způsoby.

Zdroj: Youtube

Jaký olej na co?

Při výběru olivového oleje je vždycky dobré pořídit ten, který je ve sklenici. Je to záruka toho, že bude kvalitnější a jeho výroba je většinou šetrnější k přírodě. Lepší kokosový olej je také ten, který je za studena lisovaný. A jestli rafinovaný nebo nerafinovaný, ptáte se? Nerafinovaný kokosový olej je mnohem zdravější, nehodí se ale tolik k vaření a smažení. Rafinovaný kokosový olej má vyšší kouřový bod, a to nějakých 232 stupňů Celsia.

Kokosová ústní voda

Často narazíte na tipy na takzvavý oil pulling. To znamená převalování oleje v puse, nejčastěji právě toho kokosového. Někteří lidé dokonce rádi kokosový olej používají místo zubní pasty, studie ani odborníci to ale rozhodně nedoporučují. Kokosový olej ovšem má antibakteriální účinky, může tedy do určitě míry fungovat jako ústní voda.

Dokonalý odličovač

Možná jste netušili, že kokosový olej funguje výborně jako odličovač. Poradí si i s voděodolnou řasenkou a linkou a navíc krásně hydratuje pokožku.

K masáži i milování

Pokud chcete do vaší ložnice přinést trochu exotiky, kokosový olej je úžasným pomocníkem. Nejenže krásně voní, využít ho můžete i k sexy masáži. Pokud se večer zvhrne i k milostným hrátkám, kokosový olej skvěle poslouží jako lubrikant. Dávejte ale pozor, pokud používáte kondomy! Kokosový olej může poškodit latexové prezervativy, proto při použití kokosového oleje sáhněte po jiných antikoncepčních pomůckách.

Vlasová kůra

Mnoho vlasových produktů obsahuje kokosový olej a není se čemu divit. Dokáže vyživit a hydratovat vlasy a dodat jim jejich přirozený a zdravý lesk. Ochraňuje vlasy před poškozením a dodává jim hloubkovou regeneraci.

Ať už se rozhodnete kokosový olej využít k čemukoliv, vždy ho užívejte s mírou. Přeci jen se jedná o tuk, který obsahuje velké množství nasycených mastných kyselin, jejichž přemíra může způsobit zvýšení hladiny cholesterolu a srdeční potíže. Pokud ale budete používat kokosák rozumně, pomůže vám nejen při vaření, ale i v domácnosti a péči o krásu.

Zdroje:

https://www.health.com/condition/sexual-health/coconut-oil-lube

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30395784/

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/coconut-oil/