Droga, která patří spíš vyšším vrstvám naší společnosti kvůli své ceně. Často se má za to, že na ní nevzniká fyzická závislost, „pouze“ psychická. A bourá naše představy o tom, jak takový závislý vypadá. Není to na první pohled troska, která by ležela někde na ulici. Jsou to draze oblečení manažeři, umělci, kreativci, kteří jsou dobře zajištění, mají rodiny a okolí často roky nic netuší.

Sama jsem ve svém okolí zažila příběh, kdy otec od rodiny, vyšší manažer, byl roky závislý na kokainu. Jeho žena dlouho nic netušila, postupně docházelo ke změně nálad, chování, dotyčný popíral, že by měl jakýkoliv problém. Výsledkem byla léčebna, která zachránila jeho i celou rodinu, protože závislí neničí jen sebe, ale stahují s sebou do pekla i celé okolí. Na kokainu se dá závislost dlouho tajit, ale má stejné destruktivní účinky jako ostatní tvrdé drogy. Třeba pervitin.

Zdroj: Youtube

Větší sebevědomí, lepší sex

Účinky kokainu jsou právě podobné působení pervitinu, i když ne „v tak rozblázněné a nekontrolovatelné míře“. Uživatelé popisují, že se po droze cítí svěží, sebevědomí, připraveni na velké zážitky s alkoholem a sexem, jakoby v nadlidské síle a výdrži. Ale platí to i pro další činnosti, člověk „nadupaný“ koksem se mnohdy snadněji rozhoduje nebo komunikuje s ostatními.

Psycholog Douda tyto stavy pro iDnes shrnuje: „Kokain je stimulační droga, která podporuje aktivitu, sebevědomí, euforii, zlepšuje sexuální prožitky. U každého jednotlivce se ale prožitky mohou lišit. Záleží na citlivosti jednotlivce na danou drogu, na množství a kvalitě kokainu, na délce drogové kariéry, momentální náladě či zdravotním stavu, ale rovněž na daném prostředí a společnosti přítomných lidí.“

Kokain působí poměrně krátkodobě, obvykle se uvádí doba od třiceti minut do hodiny a půl. Pokud se kokainista chce dále nechat drogou ovlivňovat, musí si ji dopřávat opakovaně a poměrně často, což může způsobovat zdravotní problémy. Na vlastní kůži si to vyzkoušela dnes již zesnulá modelka a britská televizní hvězda Tara Palmer-Tomkinsonová, která si kvůli kokainu musela nechat zrekonstruovat nosní přepážku.

Pokud se kokain kombinuje s ostatními látkami, mohou nastat následující komplikace:

kokain + alkohol - hrozí otrava alkoholem (uživatel necítí množství vypitého alkoholu)
kokain + pervitin - způsobuje životu nebezpečnou zátěž pro srdce a oběhovou soustavu
kokain + MDMA (extáze) - enormní zátěž pro srdce a oběhovou soustavu

Závislosti na kokainu se zbavuje těžko

Faktem zůstává, že závislost na kokainu je primárně psychická, ale rozvíjí se hodně rychle. A jak uvádí Prevcentrum, běžným a velmi nepříjemným příznakem odvykacího stavu u uživatelů, co dlouho a intenzivně užívali kokain, je skleslá nálada až klinická deprese. U lidí, léčených se závislostí na kokainu, snížení self-efficacy a klinická deprese značně zvyšují pravděpodobnost recidivy. Uživatelé také pociťují únavu až vyčerpanost fyzickou a psychickou, mají nepříjemné živé sny, problémy se spánkem (nemohou usnout nebo naopak pořád pospávají), jsou podráždění, mohou si připadat zpomalení nebo naopak zrychlení.
Ke zvládnutí odvykacího stavu není třeba lékařské intervence. Naopak psychická složka závislosti na kokainu je považována za jednu z nejtěžších. Právě díky absenci vážných fyzických symptomů z odnětí uživatel dlouho nemá náhled na ztrátu kontroly nad užíváním a na rozvinutou závislost.

Původně se jednalo o lék proti bolesti

Léčebné přípravky minulého století obsahovaly kokain. Takzvaný konečný lék proti bolesti se užíval převážně na bolesti hlavy a deprese. Obsahovaly ho také dětské kapky proti kašli, ale ty jeden čas obsahovaly i heroin. Kokain byl oblíbený zejména proto, že “obrátil všechny špatné pocity na ty dobré“. To bylo samozřejmě před tím, než se stal nelegálním.

Vědci časem přišli na to, že se lidé po kokainu sice cítí opravdu dobře, ale z dlouhodobého hlediska převažují negativní účinky nad těmi krátkodobě pozitivními. Sám Freud ho rád užíval, což by vysvětlovalo jeho živé sny, a neviděl žádný důvod, proč by ho jeho pacienti měli přestat brát.

A věděli jste, původní recept na Coca-Colu také obsahoval kokain? Pembertonův recept obsahoval kokain ve formě extraktu z listů koky, což inspirovalo část názvu nápoje "Coca". Cola pochází z ořechu kola (který obsahuje kofein, další stimulant).

Zdroj: Listverse, Prevcentrum, Wikipedie, iDnes