Premium obsah

Kofein: Zlepšuje náladu a sportovní výkon o 12 %. Tím ale benefity nekončí

Kofein: Zlepšuje náladu a sportovní výkon o 12 %. Tím ale benefity nekončí
Jako dřív frčelo potkat se v mléčném baru, později možná v cukrárně, dnes se všichni potkáváme hlavně nad kávou v kavárně. Nabídka káv se nadále rozšiřuje a není káva jako káva. Doba, kdy jste si mohli v kavárně vybrat buď „turka“, nebo „rozpustnou kávu“, je ta tam. Jaké benefity nám ale skutečně přináší, popřípadě v jaké míře ještě ano a kdy už možná ne?

Při pití kávy už zkrátka nejde jen o kofein, je to rituál, spojený s příjemnou atmosférou a unikátním požitkem. Záleží na tom, odkud káva pochází, kdy byla pražena, někdo preferuje spíše kyselou chuť, někdo naopak hořkou, někomu vyhovuje spíše chuť po ovoci, někomu by zase chyběl ten čokoládový ocásek. Dobrá zpráva je, že i když byste chtěli ctít zdravý životní styl, není nutné se toho všeho vzdávat. Vychutnejte si svůj šálek kávy s naprosto klidným srdcem.

V roce 2017 totiž přišel Poole a kolektiv se studií zveřejněnou v British Medical Journal, která o kávě dokazuje hned několik zajímavých faktů.

1.     Celkově byla konzumace kávy spojena spíše se zdravotními benefity než s negativy.

2.     Lidé pijící 3–4 šálky kávy (230–408 mg kofeinu) mají celkově nižší riziko úmrtí na srdeční choroby v porovnání s těmi, kteří ji do svého denního režimu zatím nezařadili.

3.     Celkově vyšší spotřeba kávy znamená ochranné účinky proti onemocnění jater nebo vzniku ledvinových kamenů a nižší pravděpodobnost vzniku neurodegenerativních onemocnění, mezi které například patří i Alzheimerova choroba.

4.     Káva zajišťuje vyšší pravděpodobnost lepší nálady, paměti a bdělosti.

5.     Doherty a Smith ve svém výzkumu dokázali, že káva zlepšuje sportovní výkon až o 12 %.

6.     Huxley v roce 2009 zase přichází se studií, která dokazuje, že každý šálek kávy snižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu průměrně o 7 %, a tak čím víc kávy pijete, tím je vaše riziko rozvoje diabetu nižší, stejně byste ale neměli překračovat hranici 4 šálků denně.

Co to ale kofein vůbec je?

Jedná se o přírodní stimulant, který se nejčastěji vyskytuje v čaji, kávě a kakaovníku. Nejenže působí tak, že stimuluje mozek a centrální nervový systém, ale také pomáhá s bdělostí a zabraňuje nástupu únavy. V současnosti konzumuje nějaký kofeinový výrobek 80 % světové populace.

Je potřeba ale myslet na to, že kofein neobsahuje pouze káva, ale také například coca-cola nebo energetické nápoje. Maximální dávku kofeinu, která se pro dospělého člověka pohybuje kolem 400 mg kofeinu denně, najdete také v deseti plechovkách coly nebo dvou energetických drincích. Zároveň je důležité mít na paměti, že obsah kofeinu se značně liší v závislosti na konkrétním energetickém nápoji.

Zatímco dospělým je kofein spíše zdraví prospěšný, není tomu tak u dospívajících či mladých dospělých. Zároveň by se o množství přijímaného kofeinu měly s lékařem poradit také těhotné, kojící ženy nebo i ty, které se o miminko zatím jen snaží. Vysoká spotřeba kávy byla u těhotných žen totiž asociována například s nižší porodní váhou dítěte nebo předčasným porodem.

Neblahé účinky může způsobit ale jen nadměrné množství kofeinu. Někteří lidé jsou na kofein dokonce více citliví než jiní. Pokud tomu tak je, může i malé množství vyvolat nežádoucí účinky v podobě neklidu a problémů se spánkem. Stejně tak to mohou mít i lidé užívající některé léky, více si o tom lze ale přečíst v příbalovém letáku jednotlivých léčivých přípravků. Takovým lékem je například efedrin, který právě v interakci s kofeinem může nejen zvýšit riziko vysokého krevního tlaku, ale i srdečního infarktu nebo mrtvice. Případných nepříjemných vedlejších účinků může být ale celá řada, například bolest hlavy, nespavost, nervozita, podrážděnost, ale i třeba zrychlený srdeční tep či třes.                                                                                                         

Jestli spoléháte pouze na kofein v tom, aby vás probudil, udržel bdělé, soustředěné a v chodu, nejste jistě sami, ale kvalitní spánek jím nenahradíte. Zároveň kofein, a to i odpoledne, může narušit váš spánek. I malé množství ztraceného spánku se pak může sčítat a narušit vaši denní bdělost a výkonnost. Používání kofeinu k lepení nedostatku spánku může vytvořit nežádoucí cyklus. Například se můžete dostat do fáze pití kofeinových nápojů jen proto, aby vás udržely vzhůru, kofein vám však brání usnout i v noci, čímž se zkracuje doba vašeho spánku.

Pokud ale chcete snížit či omezit kofein úplně, ať už z některého již uvedeného nebo jiného důvodu, nemusí to být zpočátku tak jednoduché, jak se může zdát. Náhlé snížení kofeinu může totiž také způsobit abstinenční příznaky, jako jsou bolesti hlavy, únava, podrážděnost či potíže s koncentrací. Naštěstí jsou tyto příznaky oproti jiným závislostem mírné a do několika dní by měly samovolně odeznít. Pokud se ale opravdu nacházíte v tomto bodě, mohlo by vám následujících pár tipů pomoct:

1.     Mějte přehled

Začněte si všímat, kolik kofeinu denně přijmete, ať už v kávě či v jiných nápojích, včetně těch energetických.

2.     Snižujte množství postupně

Jak už bylo řečeno, náhlé snížení či značné omezení kofeinu ze dne na den může způsobit i nepříjemné abstinenční příznaky, a tak snižujte množství přijímaného kofeinu denně postupně. Například vypijte každý den o jednu plechovku coly méně nebo si dávejte menší hrnky kávy. Popřípadě se vyhněte pití kávy v pozdních hodinách, i tak se dá postupně ubírat na množství kofeinu. To pomůže vašemu tělu si zvykat a zmírní případné abstinenční účinky.

3.     Přejděte na kávu bez kofeinu

Pokud jste zvyklí na velké množství kávy, je možné, že už jste zčásti vůči jejím účinkům lehce imunní, a tak pokud zvolíte bezkofeinovou variantu nápoje, možná nepocítíte tak výrazný rozdíl. Zároveň pokud pijete kávu především rituálně, káva bez kofeinu může být vaše cesta. Většina nápojů bez kofeinu navíc vypadá a chutná stejně jako jejich kofeinové protějšky. Pokud pro vás ale toto řešení nepřipadá v úvahu, zkuste zkrátit například dobu přípravy kávy, čímž také snížíte obsah kofeinu.  

Pokud jste jako většina dospělých, je kofein hluboce zakořeněn ve vaší každodenní rutině. Obvykle ale nepředstavuje zdravotní problém, naopak z něj organismus spíše těží. Mějte však na paměti možné vedlejší účinky kofeinu a buďte připraveni ho v případě potřeby omezit.

Zdroj:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29167102/

https://ift.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1750-3841.2010.01561.x

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1467-3010.2007.00665.x

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15773860/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20008687/

 

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.