Babesióza je parazitní onemocnění, způsobené prvoky rodu Babesia, které napadá červené krvinky člověka. Nemoc je často podceňována nebo opomíjena, způsobuje ovšem velmi vážné problémy.

Zdroj: Youtube

Projevy

Stejně jako u boreliózy, babesiózu mohou provázet příznaky, nebo ne - vždy je ovšem stejně závažná. Nemoc se každopádně projevuje bolestmi kloubů, svalů a celého těla. Pacienti se mohou cítit unavení, mají závratě, nevolnosti a zvrací. Nemoc provází horečky, třesavka, někdy i žloutenka. Velmi často je babesióza spojená s lymeskou boreliózou.

Koho nemoc napadá?

Babesióza je naštěstí zatím u lidí poměrně výjimečná, své oběti si pečlivě vybírá. Babesióza ohrožuje především starší lidi a pacienty s odebranou slezinou. Je také nejčastější infekcí přenášenou prostřednictvím krevní transfúze. Postihuje také lidi se sníženou imunitou, onkologické pacienty a lidi pozitivní na HIV.

Jak se léčí?

Léčba babesiózy se od boreliózy liší, protože se jedná o napadení prvokem, nikoliv bakterií. U zdravých jedinců se silnou imunitou většinou nejsou potřeba ani antibiotika, pokud jste ale riziková skupina, léčba je nevyhnutelná. Pro léčbu se obvykle používají léky jako klindamycin spolu s chininem nebo azithromycin spolu s atovaquone.

Prevence

Prevence proti babesióze je podobná jako u ostatních nemocí přenášených klíšťaty. Když se vydáte do lesa, na louku nebo do jiných oblastí, kde se klíšťata často vyskytují, je dobré nosit dlouhé rukávy a dlouhé kalhoty. Oblečení by mělo být světlé, aby bylo klíště snadno viditelné.

Dále je dobré používat repelenty na bázi DEET nebo jiných účinných látek, které odrazují klíšťata. Repelent aplikujte na odhalené části těla i na oblečení. Po návratu z přírody je důležité provést důkladnou kontrolu celého těla, aby bylo možné klíště co nejdříve odstranit.

Nepodceňujte žádné kousnutí od klíštěte a vždy ho vyndavejte s co největší opatrností. Pokud se vám projeví jakékoliv příznaky, nebo je místo po kousnutí delší dobu červené, navštivte co nejdříve lékaře.

Zdroje: