Zkoumáním kiwi se zabývala celá řada zahraničních studií. Výsledky potvrzují, že tohle nenápadné exotické ovoce, jehož hlavním producentem je Nový Zéland, můžeme bez nadsázky nazývat zásobárnou zdraví. Kromě vysokého množství vitaminu C a E obsahuje také rutin, významný bioflavonoid, který zesiluje vstřebatelnost vitaminu C a také podporuje elasticitu cév, které chrání před ukládáním „špatného“ LDL cholesterolu.
Když si dáte dva plody kiwi, dostanete do sebe 6 gramů vlákniny. Právě rozpustná vláknina z ovoce brzdí vstřebatelnost cholesterolu ve střevě, čímž celkově snižuje jeho vysokou hladinu v krvi, jak uvádí web Celostní medicína. Vláknina navíc podporuje zdravé trávení a je prevencí zácpy. Kiwi má taky velké množství minerálů, hlavně draslíku a železa a díky tomu, že jeden kus má jen 60 kalorií, hodí se výborně do diety.
Chrání srdce i klouby
Kiwi mají výrazné protirevmatické a protizánětlivé působení, tlumí bolesti, zmenšují otoky kloubů, svědčí močovému systému, pomáhají rozrušovat močové kaménky. Jestli máte v rodině kardiaky, může být pro vás kiwi dobrou prevencí na ochranu kardiovaskulárního systému. Dva plody kiwi denně snížují riziko tvorby krevních sraženin a množství krevních lipidů, což z kiwi podle odborníků dělá ideální přírodní prostředek pro ochranu kardiovaskulárního zdraví, a dokonce náhražku acylpyrinu.
Naše pediatrička vždy doporučuje nasadit dětem (a nejen jim) v případě, že na ně něco leze, ovocný salát z pokrájeného kiwi, jablíčka, jahod a banánů. Stačí trochu přisladit medem a máte doslova elixír plný vitaminů, který nastartuje imunitu.
Není vhodné pro žlučníkáře
Kiwi patří k potravinám s vyšším obsahem šťavelanů (solí kyseliny šťavelové), které se mohou koncentrovat v tělních tekutinách, tvořit krystaly a způsobovat zdravotní problémy osobám s onemocněním ledvin a žlučníku. Šťavelany také zhoršují vstřebávání vápníku. Podobně jako třeba jahody nebo jablka může i kiwi u citlivých jedinců vyvolat alergické reakce projevující se vyrážkou, nevolností, otokem obličeje nebo problémy s dýcháním.
Jak kiwi vybírat?
V obchodě si všímejte, zda není kiwi příliš měkké a přezrálé. Poznáte to tak, že plod stiskněte mezi palec a ukazováček. Nedoporučuje se vybírat velmi měkké, scvrklé, otlačené nebo jinak poškozené plody. Když plod nejde stlačit, je kiwi ještě nezralé a tím pádem nebude ani sladké. I tak si ho ale můžete odnést domů a nechat několik dní dozrát při pokojové teplotě. Když kiwi uložíte do papírového sáčku spolu s jablkem, banánem či hruškou, urychlí to proces dozrávání.
Vypěstovat si ho můžete i doma
Ačkoliv kiwi stojí jen pár korun a seženete ho prakticky celoročně, můžete si tohle tropické ovoce pěstovat podobně jako třeba citrusy i v tuzemských podmínkách, a to buď na balkoně, nebo na zahradě. Jak na to? Podle webu Zahrádkářská poradna je nejlepší pěstovat u nás tři druhy kiwi, a to aktinidii význačnou (plody velikosti většího angreštu), aktinidii lahodnou (velké plody s chlupatou slupkou) nebo aktinidii kolomiktu (má dekorativní, bělavě panašované listy). Správný název rostliny je totiž právě aktinidie.
Všechny tyto druhy seženete v zahradnictví, a protože patří mezi popínavé rostliny, budete pro pěstování potřebovat oporu. Pozor, aktinidie tvoří rostliny samčí i samičí, což znamená, že pokud byste pěstovali jen rostliny jednoho pohlaví, plodů se nedočkáte – samčí květy jsou důležité pro proces opylení. U kiwi dvakrát platí, že klíčové je zvolit místo, kde nefouká vítr a svítí slunce. S pěstováním počkejte ideálně do jara, rostlině sice nevadí přízemní mrazíky, ale sněhová pokrývka už by na ni byla moc. Hodí se i pro pěstování ve skleníku.
Kiwi ze semínek
Sice je to běh na delší trať, ale můžete si zkusit vypěstovat kiwi také ze semínek. Jak? Ze zralého kiwi vydlabejte část dužniny s pecičkami. Důkladně ji promíchejte v misce s vodou, aby se od ní semínka očistila a místo klíčení nezačala zahnívat.Osušená semínka nechte klíčit na teplém místě v navlhčeném substrátu přikrytém fólií. Vzrostlé rostlinky zasaďte do hlubších květináčů s výživnou zeminou mírně kyselého pH. Přes léto jim bude dobře venku na slunci, avšak na zimu je budete muset přenést do interiéru, aby nezmrzly. Je lepší, když je necháte přezimovat v chladnější místnosti, lépe si tak odpočinou a naberou sílu. Plody dozrávají na přelomu září a října.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6267416/
Bowden, Jonny. 150 nejzdravějších potravin na světě. Praha: Fortuna Libri, 2011. 352 str. ISBN 978-80-7321-534-7. https://www.researchgate.net/publication/51064433_Antioxidant_and_'Natural_Protective'_Properties_of_Kiwifruit
https://bezpecnostpotravin.cz/termin/kiwi/
https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-294982-mate-radi-kiwi-zkuste-si-ho-vypestovat