V některých zemích je kiwi považované za symbol plodnosti. Ve skutečnosti jde o relativně nízkokalorické ovoce, které je vhodné i při redukční dietě. Odkud se k nám vůbec dováží? Největší plantáže najdete na Novém Zélandu, právě tam ho najdete růst i ve volné přírodě, původně ale pochází tohle ovoce ve velikosti slepičího vejce z východní Číny. Dužina kiwi je hráškově zelená, má specifickou strukturu a obsahuje spoustu černých semínek, které jsou bohatým zdrojem vlákniny, nezbytné pro naše dobré trávení. Kiwi je oblíbené pro svoji osvěžující sladkou a přitom štiplavě nakyslou a výraznou chuť.

Zdroj: Youtube

Vitamín C plus karotenoidy

Tohle svěží ovoce určitě v jídelníčku nevynechávejte, protože podporuje jak zdraví srdce, tak i trávení a posiluje celkově imunitu. Vitamínem C je doslova napěchované - jeden plod obsahuje zhruba 230 % doporučeného denního příjmu. Kiwi je bohaté také na antioxidanty a karotenoidy, které pomáhají jako prevence očních onemocnění a podporují celkově zdraví očí. Navíc má tohle oválné ovoce s hnědou slupkou minimum kalorií – jeden plod kiwi obsahuje asi 60 kalorií na 100 gramů.

Dvě kiwi večer pro lepší spánek

A jak je to s tím spánkem? Podle vědeckých studií zde obsahuje kiwi také látky, které nám dopřávají klidný a nerušený spánek. Patrně nejde jen o jedinou z nich, ale o kombinaci serotoninu, antioxidantů, vitamínu C, vlákniny, škrobů i glukózy, které všechny společně harmonicky působí na lidský organismus a pomáhají při léčbě poruch spánku. Této studie se účastnilo dvacet čtyři dobrovolníků ve věku 20 až 55 let, kteří denně konzumovali 2 kiwi hodinu před spaním, a to po dobu 4 týdnů. Zkoumaly se jak subjektivní, tak objektivní parametry kvality spánku, včetně doby usínání, doby probuzení po začátku spánku, doby vstávání i celkové kvality spánku. Po 4 týdnech konzumace kiwi se doba probuzení po nástupu spánku významně snížila. Naopak došlo k prodloužení celkového času spánku a zvýšila se účinnost spánku. Lidé se zkrátka budili více odpočatí, svěží a s pocitem dobrého vyspání. Konzumace kiwi nám tak opravdu může zlepšit usínání a kvalitu spánku, takže po něm sáhněte každý večer před spaním, pokud máte se spánkem potíže.

Serotonin i melatonin

Jak už jsme zmínili, podle vědců souvisí kiwi a lepší spánek hned s několika faktory. Jedním z nich je látka serotonin, která je známá jako „hormon štěstí". Serotonin může pomoci s uvolněním po celém dni a zlepšit nám náladu, což může vést k lepšímu usínání (s plnou hlavou stresu se nám přeci jen usíná těžko). Také antioxidanty, jako jsou vitamíny C a E, dokážou navodit zklidnění těla i mysli před spaním. Navíc je kiwi i zdrojem vlákniny, která nám usnadňuje trávení a minimalizuje nepříjemné pocity neklidu v žaludku, což může narušovat spánek.

Některé studie naznačují, že kiwi obsahuje i malé množství melatoninu, hormonu, který reguluje spánek a bdění. Přítomnost melatoninu v kiwi může tedy potenciálně podporovat přirozený rytmus spánku.

Jak si kiwi vychutnat?

Skvěle chutná jen tak, oloupané a nakrájené na plátky. Jestli si ale chcete trochu vyhrát, rozmixujte kiwi do jahodového smoothie pro osvěžující chuť, vmíchejte ho ovocného salátu spolu s nakrájeným banánem, mátou a broskví nebo ho spárujte s hutným řeckým jogurtem a přidejte lžičku medu. Dobrou chuť!

Zdroje: