Premium obsah

Co se stane, když budete jíst denně kiwi? Zázrak

Co se stane, když budete jíst denně kiwi? Zázrak
V létě můžeme tohle ovoce vidět často jako ozdobu na nepečených tvarohových dortech. My vám dnes povíme, proč byste jej měli do jídelníčku zařazovat co nejčastěji. Jistě, všichni víme, že kiwi je skvělým zdrojem vitamínu C, který je nezbytný pro naši imunitu, ale tušili jste, že vám může pomoci i s usínáním?

V některých zemích je kiwi považované za symbol plodnosti. Ve skutečnosti jde o relativně nízkokalorické ovoce, které je vhodné i při redukční dietě. Odkud se k nám vůbec dováží? Největší plantáže najdete na Novém Zélandu, právě tam ho najdete růst i ve volné přírodě, původně ale pochází tohle ovoce ve velikosti slepičího vejce z východní Číny. Dužina kiwi je hráškově zelená, má specifickou strukturu a obsahuje spoustu černých semínek, které jsou bohatým zdrojem vlákniny, nezbytné pro naše dobré trávení. Kiwi je oblíbené pro svoji osvěžující sladkou a přitom štiplavě nakyslou a výraznou chuť.

Zdroj: Youtube

Vitamín C plus karotenoidy

Tohle svěží ovoce určitě v jídelníčku nevynechávejte, protože podporuje jak zdraví srdce, tak i trávení a posiluje celkově imunitu. Vitamínem C je doslova napěchované - jeden plod obsahuje zhruba 230 % doporučeného denního příjmu. Kiwi je bohaté také na antioxidanty a karotenoidy, které pomáhají jako prevence očních onemocnění a podporují celkově zdraví očí. Navíc má tohle oválné ovoce s hnědou slupkou minimum kalorií – jeden plod kiwi obsahuje asi 60 kalorií na 100 gramů.

Dvě kiwi večer pro lepší spánek

A jak je to s tím spánkem? Podle vědeckých studií zde obsahuje kiwi také látky, které nám dopřávají klidný a nerušený spánek. Patrně nejde jen o jedinou z nich, ale o kombinaci serotoninu, antioxidantů, vitamínu C, vlákniny, škrobů i glukózy, které všechny společně harmonicky působí na lidský organismus a pomáhají při léčbě poruch spánku. Této studie se účastnilo dvacet čtyři dobrovolníků ve věku 20 až 55 let, kteří denně konzumovali 2 kiwi hodinu před spaním, a to po dobu 4 týdnů. Zkoumaly se jak subjektivní, tak objektivní parametry kvality spánku, včetně doby usínání, doby probuzení po začátku spánku, doby vstávání i celkové kvality spánku. Po 4 týdnech konzumace kiwi se doba probuzení po nástupu spánku významně snížila. Naopak došlo k prodloužení celkového času spánku a zvýšila se účinnost spánku. Lidé se zkrátka budili více odpočatí, svěží a s pocitem dobrého vyspání. Konzumace kiwi nám tak opravdu může zlepšit usínání a kvalitu spánku, takže po něm sáhněte každý večer před spaním, pokud máte se spánkem potíže.

Serotonin i melatonin

Jak už jsme zmínili, podle vědců souvisí kiwi a lepší spánek hned s několika faktory. Jedním z nich je látka serotonin, která je známá jako „hormon štěstí". Serotonin může pomoci s uvolněním po celém dni a zlepšit nám náladu, což může vést k lepšímu usínání (s plnou hlavou stresu se nám přeci jen usíná těžko). Také antioxidanty, jako jsou vitamíny C a E, dokážou navodit zklidnění těla i mysli před spaním. Navíc je kiwi i zdrojem vlákniny, která nám usnadňuje trávení a minimalizuje nepříjemné pocity neklidu v žaludku, což může narušovat spánek.

Některé studie naznačují, že kiwi obsahuje i malé množství melatoninu, hormonu, který reguluje spánek a bdění. Přítomnost melatoninu v kiwi může tedy potenciálně podporovat přirozený rytmus spánku.

Jak si kiwi vychutnat?

Skvěle chutná jen tak, oloupané a nakrájené na plátky. Jestli si ale chcete trochu vyhrát, rozmixujte kiwi do jahodového smoothie pro osvěžující chuť, vmíchejte ho ovocného salátu spolu s nakrájeným banánem, mátou a broskví nebo ho spárujte s hutným řeckým jogurtem a přidejte lžičku medu. Dobrou chuť!

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.