Ketogenní dieta se může zdát nová a módní, ale ve skutečnosti existuje již od 20. let 20. století jako léčba epilepsie. Dnes je propagována jako lék na vše od neplodnosti až po cukrovku 2. typu a propaguje se jako způsob, jak lidem pomoci shodit ty tvrdohlavé kilogramy navíc.
"Keto dieta může být určitě účinná při rychlém hubnutí," říká Kim Yawitzová, odbornice na výživu. "Úbytek hmotnosti až o 10 kg během několika týdnů je běžný, i když část z toho je váha vody." Ale děje se tak často za cenu zdraví, pokud ji držíte příliš dlouho.
Přínosy i rizika Keto diety
V nové studii vědci z Yaleovy univerzity popisují, jak může keto dieta v omezeném časovém období zlepšit zdraví lidí, například snížit riziko cukrovky nebo zánětů, uvádí server Science Daily. Pozitivní i negativní účinky keto diety podle vědců souvisejí s našimi imunitními buňkami, tzv. gama/delta T-lymfocyty. Hlavní autor studie tvrdí, že keto dieta naše tělo oklame a začne spalovat tuky. Když je hladina glukózy v těle snížena v důsledku nízkosacharidové diety, tělo se chová, jako by bylo ve stavu hladovění, i když není a začne spalovat tuk místo sacharidů. Tento proces poskytuje tělu látky zvané ketony jako alternativní zdroj paliva. Při spalování ketonů se v těle rozšiřují imunitní buňky, gama/delta T-lymfocyty.
Podle vědců keto dieta funguje nejlépe v malých dávkách. Ovlivňuje hladinu cukru v krvi, dokonce i záněty v těle. Malými dávkami se myslí, že byste tuto dietu neměli držet déle, jak týden v kuse. Sice se jedná o dietu, kdy se účinně hubne, ale má řadu negativních účinků. V krátkodobém horizontu je tzv. keto chřipka, která může mimo jiné způsobovat únavu, nevolnost a závratě. Keto chřipka obvykle odezní během několika dnů nebo týdnů. Z dlouhodobého hlediska může keto dieta zvýšit riziko, že se u člověka objeví nedostatek vitamínů nebo minerálů, pokud nemá dostatek živin. Dále může mít negativní účinky na fungování ledvin. Zvýšený příjem tuku může zatěžovat játra, zejména u lidí s již existujícími jaterními onemocněními a zvyšuje se riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Podle výzkumu se po týdnu na keto dietě se u zkoumaných myší snížila hladina cukru v krvi a také se snížil počet zánětlivých procesů v těle. Když však myši pokračovaly v konzumaci stravy s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů po dobu delší než jeden týden, vědci zjistili, že spotřebovaly více tuků, než dokázaly spálit, a měly větší pravděpodobnost vzniku cukrovky a obezity. Zároveň se v uloženém tuku ztrácejí imunitní T-lymfocyty gama/delta.
Najeďte na Keto cykly
Keto cyklování nemá přesnou definici. Někteří lidé se rozhodnou pro pět nebo šest dní keto cyklu, po kterých následuje den nebo dva volna. Jiní budou keto cyklus provozovat 10 až 12 dní, po nichž budou následovat tři až čtyři dny volna.
Obvykle se nedoporučuje, abyste keto cyklus přerušili na více než dva dny. "Několik dní s vyšším obsahem sacharidů za sebou vede téměř vždy k "vypadnutí z režimu" a návratu intenzivních chutí na sacharidy a cukry u většiny lidí.
"Pokud si dáte příliš mnoho sacharidů, vytvoříte si zásoby glykogenu a bude pro vás velmi těžké se do ketózy vrátit," říká odbornice Molly Devine pro web Everydayhealth.
Zdroj:Everydayhealth, Zdravie, Výzkum, Studie, Medicine