Premium obsah

Když se stává zdravý životní styl nezdravým

Když se stává zdravý životní styl nezdravým
Pojem zdravý životní styl slyšíme všude kolem nás. Cílí na nás reklamy na zdravé jídelníčky, na ta nejlepší workoutová videa, na jógové víkendy. V době sociálních sítí se navíc všichni snaží předhánět v tom, kdo lépe vypadá, kdo je více „in“ a v lepší formě. Vlastně se někdy předháníme v tom, kdo se zdravěji stravuje a má ve spíži zásobu těch nejlepších superpotravin. V tomto běhu se lehce může stát, že se ze zdravého životního stylu stane posedlost a vlastně něco moc nezdravého. Kdy už se nejedná o zdravý styl, ale potýkáte se se závislostí?

Strava bez pohybu není nic

První pravidlo zní – bez pohybu ani zdravá strava neumí zázraky. A to platí i naopak. Jíte rádi zdravé potraviny? Osvojit si zdravé recepty a umět udržovat svůj jídelníček dlouhodobě pestrý, je skvělá příležitost k tomu, že naše tělo bude vitální dlouhou dobu. Někdy ale dennodenně počítáme kalorie, ale na pohyb jsme nějak zapomněli. Nemusíte se mučit v posilovně nebo běhat maraton. Z našich životů se totiž zcela vytratil přirozený pohyb, jako je chůze. Zkuste někdy místo tramvaje jít pěšky. Nebo po celém prosezeném dni v kanceláři sednout s dětmi na kolo a projet se někam do parku nebo k rybníku. Tyto nepatrné aktivity naše tělo potřebuje každý den. I hlídání nachozených kroků denně občas pomáhá. Samozřejmě toto pravidlo platí i naopak. Jakmile pravidelně cvičíme a nezměníme nic na našem jídelníčku, naše postava se pravděpodobně nijak nezmění.

Kdy se jedná o závislost?

Ke zdravému životnímu stylu nepatří závislosti, jako je kouření nebo konzumace alkoholu. Samotný zdravý životní styl se ale může stát závislostí. Dokonce existuje pro takový stav i název, a to je ortorexie. Člověka, který trpí ortorexií, poznáte tak, že lpí pouze na svých interpretacích zdravého životního stylu. Uznává pouze bio potraviny, odsuzuje jakékoliv chemické konzervanty a barviva. Lidé, kteří jsou posedlí zdravým životním stylem, řeší i to, jak jsou bio potraviny upravovány – většinou se tedy stravují pouze raw stravou. Důležité jsou pro ně i nádoby, ve kterých se pokrmy připravují. Svým způsobem se jedná o jistý druh fanatismu, vytrácí se racionální úsudek o tom, co našemu tělu prospívá a co bychom měli jíst. Takoví lidé nenavštěvují vůbec restaurace, protože by neměli 100 % kontrolu nad svým talířem. Bohužel v tomto případě často přichází na řadu chudokrevnost, podvýživa a řídnutí kostí.

Všeho s mírou

Pojem zdravý životní styl se mnohdy špatně interpretuje. Nezapomínejme na to, že každý z nás je individuální bytost a každému z nás prospívá něco jiného. Někdo se může snažit sebevíc, ale nikdy mu běh neudělá s tělem to, co kamarádce, která běhá pravidelně a vypadá při tom skvěle. Naše tělo také potřebuje v určitém věku a životním období jiný přístup. Měli bychom sledovat hladinu našich hormonů a podle toho sledovat, co nám dělá dobře a co ne. Lepší než se soustřeďovat pouze na omezené výběr potravin, je lepší si sestavit pestrý jídelníček, který bude obsahovat tuky, cukry a potřebné vitaminy a minerály. I ve stravování a pohybu platí, že žádný extrém nikdy není dobrý.

Pokud vás také chytají záchvaty paniky v případě, že vidíte reklamu na to a to zdravé jídlo, bez kterého nemůžete žít, zvolněte. Zdravý životní styl není o tom, abychom se nyní stravovali lépe, ale abychom dokázali dlouhodobě udržet pocit zdraví a vitality.

Zdroje:

https://www.dafit.cz/

https://www.zdrave.cz/

https://www.vitalia.cz/

 

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.