Stav znečištění oceánů není k smíchu. Odhaduje se, že v našich mořích a oceánech se nachází 5,25 bilionu kusů plastového odpadu, který je zodpovědný za smrt přibližně 100 milionů mořských živočichů ročně. Pokud nebudeme následovat příkladu klimatologů a nezměníme svůj nehospodárný způsob života, situace se bude i v příštích letech jen zhoršovat.
Mezi ta nejvíce znečištěná moře patří zřejmě i ta, kam tak rádi jezdíte na dovolenou.
Středozemní moře je nejšpinavější
Ačkoli Středozemní moře vyvolává konotace luxusní dovolené a nedotčených pláží, ve skutečnosti je sužováno znečištěním. A má smutné prvenství v tom, že patří mezi nejšpinavější moře na světě. Podle odhadů OSN se do Středozemního moře dostane 650 milionů tun odpadních vod, 129 000 tun ropy, 60 000 tun rtuti, 3 800 tun olova a 36 000 tun fosfátů - a to každý rok! Není divu, že je v tak špatném stavu.
Kvůli letním prázdninám a davům turistů čističky nestíhají a dochází k nelegálnímu vypouštění fekálií do moře. Turisté se na několika evropských pobřežích koupou v surových odpadních vodách. Hnědá pěna, obvazy, kondomy a toaletní papír jsou vyplavovány na pobřeží v různých evropských členských státech a způsobují zdravotní rizika. Například na několika pobřežích ve Španělsku, Bulharsku, Irsku a Francii bylo zaznamenáno vypouštění surových odpadních vod.
Konkrétně dovolená ve Španělsku je mezi turisty, kteří chtějí utéct za sluncem, mořem a pískem, nesmírně populární. Ukázalo se však, že moře v některých oblastech není zdaleka tak čisté, jak by se dalo doufat. Bylo zjištěno, že v blízkosti pláží Costa del Sol, jsou do moře vypouštěny odpadní vody ze tří potrubí. Trubky se nacházejí na plážích Burriana, Torrecilla a poblíž útesů Mario.
Baltské moře
Druhým nejvíce znečištěným moře je Baltské moře. Po rozpadu Sovětského svazu Rusko později přiznalo, že do Baltského moře ukládá velké množství jaderného odpadu – včetně jaderných reaktorů ze své ponorkové flotily. Kromě tohoto radioaktivního odpadu trpí Baltské moře také rozsáhlým průmyslovým znečištěním. Eutrofizace v oblasti vedla k masivnímu výskytu sinic. Například v roce 2010 se plocha této parazitické vegetace rozkládala na téměř 377 000 km2, což je celé moře a plocha větší než Německo.
Kam jet za čistou vodou?
Pro movitější by připadaly v úvahu Maledivy, kde jsou vody opravdu průzračné. A další oblíbenou turistickou destinací s čistou vodou je Sardinie. Také moře na Kypru, v Chorvatsku, na Maltě a v Řecku měly vynikající výsledky vody ke koupání – přes 90 % míst splnilo nejpřísnější hodnoty kvality vody dle evropských směrnic.