Zatímco někteří lidé jsou zvyklí pít kávu několikrát denně a cítí se po ní fantasticky, jiní si dají jeden šálek kafe a už letí v křečích na toaletu. Pití kávy je velice individuální záležitost, a možná i proto se vědci již desítky let snaží přijít na to, jestli je káva zdravá, nebo ne, a jestli je dobré ji pít ráno na prázdný žaludek.

Zdroj: Youtube

Pít, či nepít?

Pokud si nejste jisti, jestli je pro vás káva dobrá, buď ji zkoušejte od opravdu malého množství a sledujte reakci, nebo se poraďte se lékařem. Opravdu totiž záleží na tom, jestli vám osobně dělá káva dobře, nebo ne. To, jestli je pro káva vás zdravá, ovlivňuje několik faktorů. Množství kofeinu, acidita kávy, individuální citlivost na kofein a dokonce i vaše genetika může ovlivnit, jak se po šálku kafe budete cítit a jaký na vás bude mít vliv.

Káva a hubnutí?

Mnoho lidí tvrdí, že se po kávě hubne. Není to určitě tak, že čím víc kávy vypijete, tím víc zhubnete. Je ale pravda, že káva kromě toho, že snižuje chuť k jídlu, také stimuluje metabolismus a usnadňuje vyprazdňování. Proto se můžete potkávat s tím, že po ranní kávě hned utíkáte na záchod. To může pomoci mírně zhubnout ale příliš mnoho kávy může mít naopak nežádoucí účinky, je třeba ji tedy za každých okolností pít mírné množství.

Kafíčko na lačno

I v tomto případě jsou studie velmi různorodé. Pokud si rádi dopřejete kávu ráno ještě před snídaní, může vás probrat mnohem víc, než po jídle. Některé studie také naznačují, že pití kávy na lačno může zvýšit bazální metabolismus, a podpořit tím hubnutí.

Na druhou stranu je tu problém jménem kortizol - stresový hormon. Ten je totiž ráno na svém maximu a v průběhu dne se snižuje. Vědci tvrdí, že káva je u některých jedinců schopna kortizol zvyšovat, proto by se měli jejímu pití na prázdný žaludek ráno vyhnout.

Ovšem jak je již několikrát zmíněno výše, pití kávy je až neuvěřitelně individuální záležitost a tento lahodný nápoj působí na každého z nás trošičku jinak. Jako u všeho je důležité sledovat naše vlastní tělo a naslouchat tomu, co nám dělá dobře a co ne.

Zdroje: