Káva je antioxidant

Je káva doslova nejlepší součástí vaší ranní rutiny? Dobrá zpráva: podle vědců vám káva dodá také dávku antioxidantů, které bojují proti nemocem včetně cukrovky a vysoké hladiny cholesterolu.

Pokud můžete pít obyčejnou černou kávu, je to zdravější cesta. Přidáním sladidla, smetany nebo mléka se však káva nestane nezdravou. Pokud chcete do kávy přimíchat něco, co zvýší obsah vitamínů nebo antioxidantů, vyzkoušejte tyto přídavky: skořice, kurkuma, zázvor nebo kakao. Ale jak už to bývá, všeho moc škodí, a to platí i pro pití kávy.

Zdroj: Youtube

Kofein pomáhá i škodí

Káva na jednu stranu pomáhá, ale pokud to s ní přeženete, může vám i škodit, například ve formě různých obtíží. Notoričtí kafaři trpívají na bolesti hlavy, nespavost, svalový třes, bušení srdce nebo nutkání neustále chodit na malou.

Jaké je tedy zdravé množství kávy na den? Podle vědců je maximum čtyři šálky kávy denně (což odpovídá cca 400 miligramům kofeinu). Tohle množství je už hraniční, což znamená, že byste ho měli užívat jen občas a většinou se pohybovat na počtu dvou až tří šálků kávového potěšení za den, píše web iReceptar.

Káva léčí migrény i je způsobuje

Když vás bolí hlava, chcete si rychle ulevit. Ať už se jedná o běžnou tenzní bolest hlavy nebo migrénu, kofein může pomoci. Proto je součástí mnoha oblíbených léků proti bolesti. Díky němu mohou být až o 40 % účinnější. Někdy můžete bolest zastavit už jen tím, že si dáte kofein.Kofein pomáhá snižovat zánět, a to může přinést úlevu, vysvětluje server MD.

Je zvláštní, že to, díky čemu kofein účinně tlumí bolest, může také způsobovat bolesti hlavy. Protože kofein zužuje cévy, které obklopují mozek, když ho přestanete užívat, opět se rozšíří, a to může způsobit bolest.

Uvědomte si, jak na vás kofein působí, a dávejte pozor, kolik ho vypijete a sníte. Pokud trpíte migrénami nebo vás často bolí hlava, možná byste se měli pokusit kofein omezit nebo se mu zcela vyhnout. Nejlepší je, to dělat postupně. Pokud si například ráno běžně dáváte dva šálky kávy, začněte s omezením na jeden. Pokud přestanete náhle, může trvat až týden, než překonáte abstinenční příznaky.

Sledujte své bolesti hlavy a to, co se zdá, že vám pomáhá. Dobře se vyspěte a pijte hodně vody. Pomoci může také výživná strava a každodenní cvičení.

Zdroj:MD, iReceptar, Studie