Katův šleh je typickým retro jídlem, který v dobách totality nesměl chybět na menu pražských vináren i venkovských putyk, podobně jako třeba „tajemství šéfkuchaře“. Na rozdíl od tohoto záhadného pokrmu si ale u „kaťáku“ každý uměl představit, co ho na talíři čeká. Pravda je, že do něj kuchaři často přidávali ne zrovna čerstvé suroviny. Pálivost všechno zamaskovala a nikdo už neřešil, v jakém stavu použité ingredience na pánev putovaly. Takový „kaťák“ pak měl většinou podobu podivné směsi sestávající z kousků masa zalitých kečupem, v níž se při troše fantazie daly rozeznat kousky zeleniny. Není divu, že tato pověst postupně vystrnadila katův šleh z nabídky restaurací a zůstalo u něj jen pár nejvěrnějších příznivců, kteří si ho nostalgicky dávají všude, kde na něj narazí. Najdou se i ale tací, kteří k jeho přípravě přistupují jinak a snaží se ho vylepšit. A věřte, že ono to jde!
Zamíchat pár ingrediencí a prudce osmažit
V osmdesátých a devadesátých letech, kdy jsem vyrůstala, byl šleh specialitou, na kterou chodili do restaurací fachmani v montérkách, sekretářky v kostýmku i celé rodinky. Guláš, šunkofleky a výpečky ze sekce „hotovek“ byly tehdy dennodenním standardem, zato minutkové pokrmy, mezi něž katův šleh patřil, to bylo něco výjimečného. „Mámo, mají kaťák, tak to je jasná volba!“ halasili s nadšeným úsměvem hladoví mužové a jejich drahé polovičky se k nim i přes nastupující éru zeleninových salátů s kuřecím masem přidávaly. Zároveň šlo o oblíbené jídlo studentů, protože kus vepřového, rajčatový protlak a cibule moc nestály, mletou pálivou papriku měl doma každý a hlavně tohle jídlo zvládne v domácích podmínkách ukuchtit i začátečník.
V pořadu České televize Kluci v akci si katův šleh uvařili i vyhlášení šéfkuchaři Ondřej Slanina a Filip Sajler. „Každé jídlo se dá připravit, řekněme, elegantněji.“ A právě elegantní, modernější recept si pro své diváky rovnou přichystali. V pořadu také přiznali, že kdykoliv se během natáčení ocitnou v některé české, moravské či slezské dědině, kde v místní hospůdce podávají „kaťák“, nikdy neodolají a s chutí se do něj pustí. S celým štábem. A to jsou nějací gurmáni!
Papriky, cibule, maso a chilli
I když na katův šleh neexistuje jeden univerzální recept, základem pokrmu by měla být vepřová panenka nebo finančně přijatelnější vepřová kýta. Je důležité maso dostatečně osolit, opepřit a pokrájené na hrubé kostky naložit v oleji, stačí slunečnicový nebo řepkový. Dále přijde na řadu spousta paprik, ideálně červených. Kapie jsou fajn a bývají levnější. Pokud můžete, sáhněte po čerstvé zelenině, byť si možná pamatujete, jak vaše babička vařila katův šleh ze sterilovaných paprik ve sklenici. Fajnšmekři přidávají i nakládané kyselé okurky pro větší pikantnost, tento krok ale můžete vynechat – každému podle jeho gusta. Vynechat byste neměli naopak rajčata (tady můžete místo čerstvých klidně sáhnout po drcených v plechovce), rajský protlak a cibuli – jestli jíte i očima, zvolte tu červenou, případně kombinaci červené a bílé. Použít můžete i jarní cibulku, pokud ji máte v lednici. Tak mě napadá, že zatímco Italové vymysleli pizzu, do které přišly zbytky „co dům dal“, Češi možná kvůli nevyužitým surovinám z kuchyně vymysleli právě katův šleh. Použít se do něj totiž dají jakékoliv kusy zeleniny. Jak už název napovídá, katův šleh musí pálit jako plamen, proto do omáčky použijte chilli papričky, feferonky a klidně i ostrý kečup. Z omáček sáhněte po levnějších variantách sójovky nebo worcestrové, dnes na trhu sice najdete i luxusnější verze sójových omáček (třeba k přípravě suši)), ale těch by bylo na přípravu tohoto jídla škoda. Jak už jsem zmínila, „kaťák“ je levným jídlem. „U vaření je důležité rychlé, prudké restování ve woku. Doporučuji nejdřív zprudka osmahnout maso, a až zezlátne, přendat ho do mísy, orestovat zeleninu a poté ingredience v pánvi smíchat,“ radí šéfkuchař Filip Sajler.
Hrany, nebo rýže? Toť otázka!
Důležitá otázka na konec – co zvolit jako přílohu? Tady se nejspíš společnost rozdělí na dva tábory. První bude tvrdit, že katův šleh chutná nejlépe s rýží nebo vařeným bramborem, druhá část si neumí představit nic jiného, než pěkně křupavé, smažené hranolky, případně bramboráčky. Volba je ale jen a jen na vás.
Zkuste si doma připravit dietnější verzi
Co si budeme povídat, vymýšlet stále dokola, co ukuchtit k večeři, je někdy nadlidský úkol. Během pracovního týdne, kdy většina z nás nemá čas, preferujeme rychlé a přitom teplé a chutné jídlo, které uspokojí celou rodinu. Našla jsem pro vás recept, který je jednak dietnější než obvyklá verze katova šlehu, jednak je díky nepálivosti vhodný i pro děti. A protože hranolky děti milují nade všechno, zvolila jsem je v tomto receptu jako přílohu, ovšem místo smažení v oleji si je upečeme v troubě a ušetříme tak spoustu kalorií. Přeji dobrou chuť!
Suroviny
500 g kuřecích prsou
150 g červené papriky
150 g žluté papriky
120 g červené cibule
3 lžíce olivového oleje
2 stroužky česneku
3 lžíce rajčatového protlaku
130 g loupaných krájených rajčat z plechovky
2 lžíce šťávy z citronu
70 ml vody
2 lžíce sójové omáčky bez přidané soli
1 lžička mleté sladké papriky
sůl, pepř
Kuřecí prsa nakrájejte na menší kostky. Červenou a žlutou papriku omyjte a nakrájejte na větší kousky. Cibuli oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Česnek oloupejte a nastrouhejte najemno. V pánvi rozehřejte olej na vysokém stupni plamene. Jakmile je olej rozpálený, vložte do pánve nakrájená kuřecí prsa a opékejte 3–4 minuty za stálého míchání. Pak přidejte nakrájenou cibuli, papriky, najemno nastrouhaný česnek, 3 lžíce rajčatového protlaku, sůl a pepř. Společně opékejte ještě další 2–3 minuty, následně ztlumte plamen, přidejte rajčata z plechovky, 2 lžíce citronové šťávy, vodu, sójovou omáčku, mletou sladkou papriku a společně provařte dalších asi 7 minut. Podávejte s bramborovými hranolky, které osolíte a pečete v horkovzdušné fritéze nebo předehřáté troubě na 220 stupňů po dobu asi 25 minut.
Zdroje:
https://jimezdrave.cz/recepty/podle-kategorie/obedy-a-vecere/katuv-sleh-2684/
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10084897100-kluci-v-akci/220562221900002/cast/747627/