Zvířata a kaštany

Kaštany pochází z kaštanovníku nebo z jírovce. Tyto stromy jsou opravdu enormně majestátní a poskytují útočiště a potravu různým druhům zvířat. Kaštany milují veverky, jeleni i divočáci a často se u nich shromažďují, aby našli svou oblíbenou lahůdku. Zejména během chladnějších měsíců jsou kaštany pro zvěř opravdovou nutriční spásou.

Zdroj: Youtube

Co kaštany obsahují?

Kaštany jsou nejen krásné na pohled, ale také nabízejí řadu výživových výhod. Kaštany jsou zdravým zdrojem energie, neboť obsahují komplexní sacharidy a vlákninu, které posilují pocit sytosti a pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi​. Kaštany také obsahují vitamíny jako vitamin C, který je silným antioxidantem a podporuje imunitní systém, a skupinu vitaminů B, které jsou nezbytné pro zdravý nervový systém. Dále kaštany poskytují minerály jako mangan, draslík, železo, zinek, a hořčík, které jsou důležité pro kostní zdraví, srdeční zdraví a celkovou funkci těla​.

Kaštanové listí jako byliny

Listy kaštanu se mohou usušit a rozemlít a lidé si z nich rádi dělají odvar. Ten zlepšuje funkci oběhové soustavy, působí jako antioxidant a podporuje stav kloubů, kostí i pokožky. Odvar z listů kaštanu je také skvělým pomocníkem proti oxidačnímu stresu. Je ovšem nutné ho konzumovat s mírou, při velkém množství se stává toxický. Vyhnout by se kaštanovým listům měly také těhotné a kojící ženy.

Kaštany a pověry

Kaštany byly již od pradávna spojovány s různými pověrami a babskými radami.

Už od středověku se věří, že nošení kaštanu v kapse vás ochrání od negativních vlivů a zbaví vás stresu. To je do určité míry pravda, protože kaštan je dokonale hladký, kulatý a teplý objekt, který vás může uklidnit, pokud ho budete mačkat.

Některé kultury věřili, že je dobré dát několik kaštanů do plátěného pytlíku a dát je pod polštář. Ideálně se doporučovalo na kaštanech spát celý podzim a zimu s tím, že kaštany měly odebrat z těla veškeré toxiny a negativní vlivy. Tato praktika se hojně doporučovala na léčbu revmatismu a bolesti zad. Pokud mám ale být upřímná, při bolesti zad by asi spánek na pytlíku plném kaštanů bylo to poslední, co by mě napadlo.

Ve východní Evropě se zase věřilo, že kaštany mají magické schopnosti. Odrážejí prý zlé duchy a energie a mohou přinést lásku a plodnost. Kaštany se také házely do ohně jako rituál, který má přinést zdraví a štěstí v dalším roce.

Zdroje:

https://botanic.cz/kastan

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7235886/

https://annforsci.biomedcentral.com/articles/10.1007/s13595-021-01104-w