Jak po operaci upravit obsah živin ve stravě

V období po operaci je potřeba dodržovat dietní režim. Přitom se ale musí zachovat dostatečný příjem živin pro organismus. Těsně po operaci je složení stravy zcela odlišné než v případě klasického stravování. Propustnost střevní sliznice je zvýšená, proto dochází ke ztrátám bílkovin, minerálů i vitaminů. Obecně se doporučuje na nějakou dobu zcela vyřadit potraviny, které způsobují trávicí potíže a nadýmání. Je ale důležité dbát na dostatečný přísun tekutin, vitaminů a bílkovin. Nedostatek bílkovin zhoršuje hojení ran a způsobuje svalovou ochablost. Z minerálních látek se zaměřte na přísun vápníku, hořčíku a draslíku. Tyto látky napomáhají udržovat rovnováhu v tkáních, stabilizují krevní tlak i srdeční rytmus.

Zdroj: Youtube

Co konkrétně jíst po operaci žaludku?

Pooperační strava je velmi individuální záležitost, každý se musí řídit především svým zdravotním stavem a lékařským doporučením. Obecně lze ale říct, že bychom se měli soustředit na dušená, vařená a pečená jídla bez tuku. Jídlo je potřeba jíst v klidu a pomalu. Je lepší začínat po menších porcích a víckrát denně. První dny se podává pouze tekutá a kašovitá strava. První 4 dny tedy přijdou na řadu přesnídávky a kaše. (HOSKOVCOVÁ, Klára. Dieta po bariatrických operacích. 2017.) V dalších dnech se doporučují suchary, suchá veka, hovězí nebo drůbeží vývar s rýží nebo těstovinou. Dopřejte si libové maso, jako je hovězí, drůbež, kapr, losos nebo králičí maso. Sáhnout ale můžete i po dietní svíčkové, což je vlastně propasírovaná dušená kořenová zelenina. Z koření používáme spíš jen sůl, mletý kmín, dobromysl, fenykl, koriandr nebo majoránku. Zeleninu je vhodné podávat pouze v dušené variantě. Můžete ale sáhnout i po rozmixované nebo nastrouhané dušené mrkvi s jablkem.

Čemu se po operaci žaludku vyhnout?

Po operaci se nedoporučuje konzumace čerstvého mléka jako samostatného nápoje. Stejně tak se vyhněte čerstvé zelenině. Zeleninu vždy konzumujte tepelně upravenou. Samostatně se v pooperační fázi nepodávají ani celá vejce. Z koření na nějakou dobu vynechte i výrazná dochucovadla, jako je česnek nebo hořčice. To, co se během rekonvalescence nepodává vůbec, jsou sladké moučníky. Z nemocnic si vybavujeme naše oblíbené piškoty. Pro zahnání chutě na sladké může piškot například s bílým jogurtem zafungovat, piškoty by ale neměly nahrazovat plnohodnotné jídlo během celého dne. Jejich výživová hodnota je totiž velmi nízká a zamezíme tak našemu organismu v dostatečném přísunu minerálních látek.

Možné alternativy standardní stravy

V některých případech, a to především při nesnášenlivosti pevné a kašovité stravy, se může po operaci žaludku přistoupit i k jiným alternativám způsobů výživy. Konkrétně se jedná o parenterální výživu, která je podávána nitrožilně přímo do krevního oběhu. Obsahem takové výživy jsou hlavně bílkoviny, tuky, minerály a glukóza. Často se vyskytuje i enterální výživa. Jedná se o umělou výživu v podobě různých ochucených drinků. Enterální výživa se ale podává i pomocí úzké trubičky zavedené nosem přímo do žaludku. (GROFOVÁ, Zuzana. Nutriční podpora-praktický rádce pro sestry. Grada Publishing, a. s., 2007.)

Základní pravidla výživy v pooperačním období jsou nejspíš jasná. Důležité je nepodcenit důležitost bílkovin a minerálních látek ve stravě proto, aby se náš organismus brzy zotavil. Pro každého z nás ale platí zcela jiná pravidla, proto vždy konzultujte veškeré změny v jídelníčku s lékařem.

Zdroje: