Premium obsah

Strava po operaci je žaludku klíčová! Tyto chyby nikdy nedělejte

Strava po operaci je žaludku klíčová! Tyto chyby nikdy nedělejte
Nikdo z nás se nechce dostat do nemocnice. Všichni se operačním zákrokům snažíme vyhnout, jak jen to jde. Z velké části nám k tomu napomáhá zdravý životní styl a dostatek pohybu. Někdy ale přece jen dojde k tomu, že v té nemocnici skončíme. I když se to nemusí zdát, dost časté bývají operace žaludku. Po takovém zákroku se potřebujeme dát znovu do formy, ale nic se nesmí uspěchat. Je dobré si vyslechnout rady lékařů a odborníků proto, aby naše rekonvalescence trvala co nejkratší dobu, ale především také proto, abychom žádnou další obdobnou operaci nemuseli podstupovat. Jakou stravu po takovém zákroku zvolit?

Jak po operaci upravit obsah živin ve stravě

V období po operaci je potřeba dodržovat dietní režim. Přitom se ale musí zachovat dostatečný příjem živin pro organismus. Těsně po operaci je složení stravy zcela odlišné než v případě klasického stravování. Propustnost střevní sliznice je zvýšená, proto dochází ke ztrátám bílkovin, minerálů i vitaminů. Obecně se doporučuje na nějakou dobu zcela vyřadit potraviny, které způsobují trávicí potíže a nadýmání. Je ale důležité dbát na dostatečný přísun tekutin, vitaminů a bílkovin. Nedostatek bílkovin zhoršuje hojení ran a způsobuje svalovou ochablost. Z minerálních látek se zaměřte na přísun vápníku, hořčíku a draslíku. Tyto látky napomáhají udržovat rovnováhu v tkáních, stabilizují krevní tlak i srdeční rytmus.

Zdroj: Youtube

Co konkrétně jíst po operaci žaludku?

Pooperační strava je velmi individuální záležitost, každý se musí řídit především svým zdravotním stavem a lékařským doporučením. Obecně lze ale říct, že bychom se měli soustředit na dušená, vařená a pečená jídla bez tuku. Jídlo je potřeba jíst v klidu a pomalu. Je lepší začínat po menších porcích a víckrát denně. První dny se podává pouze tekutá a kašovitá strava. První 4 dny tedy přijdou na řadu přesnídávky a kaše. (HOSKOVCOVÁ, Klára. Dieta po bariatrických operacích. 2017.) V dalších dnech se doporučují suchary, suchá veka, hovězí nebo drůbeží vývar s rýží nebo těstovinou. Dopřejte si libové maso, jako je hovězí, drůbež, kapr, losos nebo králičí maso. Sáhnout ale můžete i po dietní svíčkové, což je vlastně propasírovaná dušená kořenová zelenina. Z koření používáme spíš jen sůl, mletý kmín, dobromysl, fenykl, koriandr nebo majoránku. Zeleninu je vhodné podávat pouze v dušené variantě. Můžete ale sáhnout i po rozmixované nebo nastrouhané dušené mrkvi s jablkem.

Bylinky: Pomůžou nejen na bolavý žaludek
Bylinky: Pomůžou nejen na bolavý žaludek

V zimě dostává naše zdraví docela zabrat. Děti i dospělé trápí nachlazení, rýma a kašel, různé večírky a sváteční hostiny způsobují, že máme rozhozený žaludek, problémy můžeme mít i s pokožkou. Úlevu mohou přinést i bylinky.

Čemu se po operaci žaludku vyhnout?

Po operaci se nedoporučuje konzumace čerstvého mléka jako samostatného nápoje. Stejně tak se vyhněte čerstvé zelenině. Zeleninu vždy konzumujte tepelně upravenou. Samostatně se v pooperační fázi nepodávají ani celá vejce. Z koření na nějakou dobu vynechte i výrazná dochucovadla, jako je česnek nebo hořčice. To, co se během rekonvalescence nepodává vůbec, jsou sladké moučníky. Z nemocnic si vybavujeme naše oblíbené piškoty. Pro zahnání chutě na sladké může piškot například s bílým jogurtem zafungovat, piškoty by ale neměly nahrazovat plnohodnotné jídlo během celého dne. Jejich výživová hodnota je totiž velmi nízká a zamezíme tak našemu organismu v dostatečném přísunu minerálních látek.

Bariatrická operace zmenší žaludek, hlavu ale neoklame. Výsledek není zaručen
Bariatrická operace zmenší žaludek, hlavu ale neoklame. Výsledek není zaručen

Jsou opravdu dlouhodobě úspěšné? A kdo o nich může uvažovat? Řeč bude o tzv. bariatrických operacích.

Možné alternativy standardní stravy

 V některých případech, a to především při nesnášenlivosti pevné a kašovité stravy, se může po operaci žaludku přistoupit i k jiným alternativám způsobů výživy. Konkrétně se jedná o parenterální výživu, která je podávána nitrožilně přímo do krevního oběhu. Obsahem takové výživy jsou hlavně bílkoviny, tuky, minerály a glukóza. Často se vyskytuje i enterální výživa. Jedná se o umělou výživu v podobě různých ochucených drinků. Enterální výživa se ale podává i pomocí úzké trubičky zavedené nosem přímo do žaludku. (GROFOVÁ, Zuzana. Nutriční podpora-praktický rádce pro sestry. Grada Publishing, a. s., 2007.)

Základní pravidla výživy v pooperačním období jsou nejspíš jasná. Důležité je nepodcenit důležitost bílkovin a minerálních látek ve stravě proto, aby se náš organismus brzy zotavil. Pro každého z nás ale platí zcela jiná pravidla, proto vždy konzultujte veškeré změny v jídelníčku s lékařem.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.