Když si nakoupíte potraviny, hlavně ty čerstvé, tak je to první dva až tři radost. Pak začne postupně „uvadat“ a ztrácí vitamíny. V tu chvíli by měl přijít na řadu mrazák.

Potraviny mražením neztrácejí svoji nutriční hodnotu

Obvyklá mylná představa je, že zmrazením potravin se snižuje jejich nutriční obsah, takže jsou méně zdravé. Ale to není pravda; spíše opak je pravdou. Zmrazování potravin nezabíjí jejich živiny.

Zmrazování potravin zřídkakdy mění jejich nutriční hodnotu, a pokud ano, jsou tyto změny velmi malé. Proces zmrazování může ve skutečnosti pomoci lépe uchovat některé živiny, například v ovoci a zelenině. Mražení může do jisté míry zachovat živiny v potravinách tím, že zpomaluje ztrátu vitamínů, ke které by časem došlo, kdyby se potraviny uchovávaly při pokojové teplotě nebo v lednici

V konečném důsledku však to, zda se zmrazením potravin změní jejich nutriční složení, závisí na konkrétních zmrazovaných potravinách. "Záleží na jídle," řekla pro web Health dietoložka Kristin Kirkpatrick. "Některé potraviny mají zvýšenou biologickou využitelnost živin, když se tepelně upraví (tj. když se blanšírují nebo vaří před zmrazením), zatímco jiné mohou být lepší v syrovém stavu."

Takže, když zmrazíte čerstvé potraviny, potraviny si zachovají svůj nutriční obsah – vitamíny a minerály zůstanou nedotčené a bílkoviny, tuky a sacharidy také nebudou ovlivněny.

Tipy pro správné zmrazování potravin

Neexistuje žádná nejlepší technika zmrazování. Nejlepší způsob zmrazování potravin se bude lišit v závislosti na faktorech, jako je povaha potravin, které chcete v mrazničce uložit (např. jsou vařené nebo syrové?).

Omezte vystavení potravin vzduchu

Vystavení mražených produktů vzduchu může způsobit, že se u nich vyvinou oxidativní žluklé příchutě. Nejlepší je používat vzduchotěsné nádoby nebo balicí folie, aby se k produktu nedostal vzduch. Pokud používáte mrazicí sáček, před vložením potravin z něj odstraňte co nejvíce vzduchu.

Vyberte ty špatné

Před zmrazením potravin se ujistěte, že jste vybrali ty špatné. Pokud mrazíte ovoce, vyberte ty, které již nejsou čerstvé nebo na pokraji zkažení. Je to proto, že ty špatné mohou kontaminovat ty dobré, než zmrznou, a pamatujte, že ani zmrazení nemusí bakterie zabít. Po vytřídění potravin omyjte ty omyvatelné jako ovoce, dobře je sceďte vodou a před vložením do mrazničky nechte oschnout.

Zeleninu před zmrazením blanšírujte

Blanšírování zahrnuje krátké ponoření jídla (zejména zeleniny) do horké vody, vyjmutí a umístění do ledové vody. Blanšírování se doporučuje, protože tento proces zastavuje enzymatické působení na jídlo, změkčuje vnější povrch a zároveň zachovává křehkost pomáhá potravinám udržet si déle barvu a pomáhá je dále osladit.

Blanšírování musí být provedeno správně .Potravinu vařte asi 45–60 sekund, vyjměte ji a vložte přímo do ledové vody. Osušte před vložením do mrazničky.

Potraviny, které byste neměli mrazit

Zatímco zmrazování potravin je vynikající způsob, jak potraviny uchovat a zachovat jejich živiny nedotčené, existují potraviny, které byste mrazit neměli. Například konzervované potraviny a vejce ve skořápce.

Mezi další příklady potravin, které je lepší nechat nezmrazené, patří:

  • Výrobky na bázi smetany, např. jogurt, lehká smetana, zakysaná smetana a pudink
  • Smažená jídla (zvlhnou)
  • Zelenina a ovoce s vysokým obsahem vody, např. hlávkový salát, okurky a meloun (při rozmrazování se rozmočí)
  • Příliš uvařené těstoviny (po rozmrazení z nich bude „kaše“))
  • Mezi další potraviny, které by nemusely být dobré, pokud by byly zmrazeny, zejména na dlouhou dobu, jsou irské brambory, mléčné omáčky, želatina, ovocné želé, majonéza, sýr, vařená rýže, máslo, klobása a zakysaná smetana.

Zdroj:Semichealth,Health, Studie