Večeře je podobně diskutované téma, jako snídaně. Někdo ji vynechává úplně, někdo si dopřává klidně uprostřed noci a někdo po sedmé večer už nejí nic. Kde ale leží zdravá a vyrovnaná pravda? Důležité je dodržovat vyrovnaný a pestrý jídelníček po celý den.

Zdroj: Youtube

Sedavá práce

Pokud máte práci, při které většinu času sedíte, důležité je tomu přizpůsobit i jídelníček, večeři obzvlášť. Důležité je v takovém případě nejíst hutná a tučná jídla a večeřet něco lehčího, například rybu se zeleninou nebo salát s fetou.

Večeře sportovců

Pokud jste aktivní a rádi a často se hýbete, budete potřebovat hlavně večer doplnit spálené kalorie. Večeřte jídla, která vám pomohou regenerovat tělo a dodají vám ztracenou energii. Například těstoviny s libovým masem a zeleninou poskytnou potřebné sacharidy a proteiny pro regeneraci svalů.

Zlatá střední cesta

Pokud máte například sedavé zaměstnání, ale nebrání vám to v tom, abyste i tak sportovali, dbejte na svou vlastní intuici. Večeřte podle toho, jak se zrovna cítíte, přidejte ale více zeleniny a omezte sladké. Dejte si například pečeného lososa s batátovými hranolky a čerstvou zeleninou pro vyvážený a nutričně bohatý pokrm.

Noční sovy

Někteří lidé chodí spát až pozdě v noci nebo mají noční směny. V takovou chvíli samozřejmě nemá smysl večeřet v šest večer, najezte se normálně v noci. Vždy si ale nechte po jídle chvíli na trávení, nejezte těsně před spaním, nebo si dejte například jablko.

Kdy naposledy jíst?

Myšlenky posledního jídla v pět odpoledne nebo v sedm večer přišly pravděpodobně s prvními přerušovanými půsty, je to ovšem velmi individuální. Ideální je nechat si na trávení nechat 2-4 hodiny před tím, než půjdete spát.

Co večeřet?

Večeře by měla být vyvážená, pestrá, barevná a vždy by měla obsahovat dostatek zeleniny. Pokud máte večer velký hlad, můžete přidat i předkrm ve formě zeleninového či masového vývaru nebo jiné polévky. Můžete si samozřejmě po večeři dát i dezert, snažte se ale vybírat takové, které nejsou příliš sladké. Dávejte si také trochu menší porce.

Zdroje:

https://www.thejoint.com/california/seal-beach/seal-beach-31037/235432-why-dinner-may-be-most-important-meal-day

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/what-does-skipping-dinner-do-to-your-body/