Přírodní způsob, jak se zbavit bolesti

V dnešní době je většina z nás zvyklá při jakýchkoliv bolestech sáhnout po růžové či jiné pilulce. Pokud vám ale v šuplíku chybí, nebo chcete vyzkoušet přírodnější cestu, připravili jsme pro vás výčet potravin, které pomáhají při léčbě akutní i chronické bolesti a proti zánětům.

Zdroj: Youtube

Rostlinná barviva


Antokyany jsou rozpustná rostlinná barviva zodpovědná za zářivé barvy mnoha zdravých potravin. Navíc zmírňují nepříjemné pocity při zánětu kloubů. Podle odborníků rostlinná barviva snižují bolest a mají protizánětlivé účinky při revmatických onemocněních a dně.

Rostlinná barviva se nacházejí například v třešních, červených hroznech, červených pomerančích a borůvkách.

Na otoky zvolte kurkumin. Látka obsažená v koření kurkuma zmírňuje zánět v tkáních a snižuje otoky u artritických kloubů.

Omega-3 mastné kyseliny

Pokud trpíte menstruačními bolestmi a křečemi v podbřišku, mohou vám pomoci omega-3 mastné kyseliny. Ty potlačují působení prostaglandinů, které způsobují typické potíže, a zmírňují svalové křeče.

Pokud je navíc vaše tělo dostatečně zásobeno omega-3 mastnými kyselinami, je méně citlivé na výkyvy hladiny hormonů - což také znamená, že netrpíte tak často výkyvy nálad.

Vysoké množství těchto zdravých tuků obsahuje lněný olej a najdete je také v tučnějších druzích ryb (losos, makrela, tuňák), avokádu, vlašských ořechách a mandlích.

Máta a bobkový list

Geraniol, který je součástí éterických olejů a najdete ho například v bobkovém listu a tymiánu, má antibakteriální účinky, a pomáhá tak léčit průjmová onemocnění a zmírňuje bolesti žaludku.

Kromě toho bobkový list obsahuje cineol (eukalyptol), který zklidňuje bolestivý kašel.

Esenciální olej mentol, který se nachází ve většině rostlin rodu máta, v rozmarýnu nebo majoránce, zmírňuje bolesti žaludku. Spolu s flavonoidy - které se v těchto rostlinách rovněž nacházejí - hořčíkem a tříslovinami mentol uvolňuje křeče trávicího traktu a blokuje receptory bolesti ve sliznici žaludku.

Zázvor zmírňuje záchvaty migrény

Při migréně pomáhají štiplavé účinné látky obsažené v zázvoru, konkrétně 6-shogaol a gingeroly. Zvyšují účinek léků proti bolesti, zmírňují nevolnost a urychlují zotavení po záchvatu.

Při silných bolestech se doporučuje zázvorový extrakt (z lékárny). Při mírné bolesti pomůže také domácí zázvorový čaj.

Zdroje: