Premium obsah

Jídlo, které zmírňuje bolest. Zázvor proti migréně, semínka na menstruaci

Jídlo, které zmírňuje bolest. Zázvor proti migréně, semínka na menstruaci
Některé potraviny mohou předcházet zdravotním potížím, některé je dovedou alespoň zmírnit. Ať už váš trápí křeče při menstruaci, žaludeční potíže nebo bolavé klouby, lék můžete najít i v běžných potravinách. A my vám ukážeme ve kterých.

Přírodní způsob, jak se zbavit bolesti

V dnešní době je většina z nás zvyklá při jakýchkoliv bolestech sáhnout po růžové či jiné pilulce. Pokud vám ale v šuplíku chybí, nebo chcete vyzkoušet přírodnější cestu, připravili jsme pro vás výčet potravin, které pomáhají při léčbě akutní i chronické bolesti a proti zánětům.

Zdroj: Youtube

Rostlinná barviva


Antokyany jsou rozpustná rostlinná barviva zodpovědná za zářivé barvy mnoha zdravých potravin. Navíc zmírňují nepříjemné pocity při zánětu kloubů. Podle odborníků rostlinná barviva snižují bolest a mají protizánětlivé účinky při revmatických onemocněních a dně.

Rostlinná barviva se nacházejí například v třešních, červených hroznech, červených pomerančích a borůvkách.

Na otoky zvolte kurkumin. Látka obsažená v koření kurkuma zmírňuje zánět v tkáních a snižuje otoky u artritických kloubů.

Omega-3 mastné kyseliny

Pokud trpíte menstruačními bolestmi a křečemi v podbřišku, mohou vám pomoci omega-3 mastné kyseliny. Ty potlačují působení prostaglandinů, které způsobují typické potíže, a zmírňují svalové křeče.

Pokud je navíc vaše tělo dostatečně zásobeno omega-3 mastnými kyselinami, je méně citlivé na výkyvy hladiny hormonů - což také znamená, že netrpíte tak často výkyvy nálad.

Vysoké množství těchto zdravých tuků obsahuje lněný olej a najdete je také v tučnějších druzích ryb (losos, makrela, tuňák), avokádu, vlašských ořechách a mandlích.

Máta a bobkový list

Geraniol, který je součástí éterických olejů a najdete ho například v bobkovém listu a tymiánu, má antibakteriální účinky, a pomáhá tak léčit průjmová onemocnění a zmírňuje bolesti žaludku.

Kromě toho bobkový list obsahuje cineol (eukalyptol), který zklidňuje bolestivý kašel.

Esenciální olej mentol, který se nachází ve většině rostlin rodu máta, v rozmarýnu nebo majoránce, zmírňuje bolesti žaludku. Spolu s flavonoidy - které se v těchto rostlinách rovněž nacházejí - hořčíkem a tříslovinami mentol uvolňuje křeče trávicího traktu a blokuje receptory bolesti ve sliznici žaludku.

Zázvor zmírňuje záchvaty migrény

Při migréně pomáhají štiplavé účinné látky obsažené v zázvoru, konkrétně 6-shogaol a gingeroly. Zvyšují účinek léků proti bolesti, zmírňují nevolnost a urychlují zotavení po záchvatu.

Při silných bolestech se doporučuje zázvorový extrakt (z lékárny). Při mírné bolesti pomůže také domácí zázvorový čaj.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.